Zdravý jídelníček – nejzdravější oleje

Velikost textu: A A A

Zdravý jídelníček – nejzdravější oleje

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Většina českých zákazníků zná několik málo druhů olejů – záhadně pojmenovaný olej „stolní“ a pak olej slunečnicový. Oba oleje seženeme v hypermarketech za příznivou cenu v plastových lahvích. Existují však jiné, zdraví výrazně prospěšnější oleje? Pokud ano, jak se používají a jak nám prospívají?

Doba plastová

Kvalitní olej a průhledná plastová lahev se v podstatě vylučují. Všechny kvalitní oleje jsou baleny nejčastěji ve skleněných, zabarvených lahvích, protože sluneční paprsky zhoršují kvalitu oleje.
Olej se dá používat nejen na smažení, dokonce bychom ho měli používat převážně k jiným účelům než na smažení. Existuje celá řada olejů, jednotlivé druhy se mezi sebou liší nejen barvou a chutí, ale také svým využitím v kuchyni, tzv. kouřovým stupněm. Některé oleje se hodí jen do studené kuchyně, jiné můžeme využít také při vaření a pečení a jiné oleje jsou skvělé na smažení.

Proč vůbec používat olej, když je jeho kalorická hodnota tak velká? Protože olej je nejen zdrojem energie, ale také nositelem chuti – bez tuků je jídlo jednoduše ne-chutné, v kuchyni se bez nich neobejdeme. A použijeme-li kvalitní olej, získáme nutričně hodnotné jídlo.

Jaké oleje používat

Jste-li v oblasti kvalitních olejů spíše začátečníkem, sáhněte po univerzálním extra panenském olivovém oleji, který můžete používat pro studenou i teplou kuchyni.

Zcela nenahraditelný je řepkový olej, který má specifickou chuť a skvěle se hodí do salátů. Jeho hlavní přínos spočívá v obsahu omega 3- a 6- mastných kyselin, je vhodný i pro batolata při zavádění příkrmů.
Sezamový olej má také univerzální využití, můžete jím nahradit běžně používaný olej do moučníků při pečení.
Elixírem zdraví je lněný olej, jehož typickou chuť ne každý snese. Pokud ho nechcete používat do salátů, dejte si jednu malou lžičku denně, podle odborníků umí zázraky.

Tip na závěr

Oleje nemusíte používat jen jako tuky, ale také jako výborné finální dochucovadlo. Stačí použít oleje s česnekem, chilli papričkou nebo jinou zeleninou, díky níž získá olej zajímavou chuť. Nemusíte pak lisovat česnek, stačí přidat česnekový olej.
Tyto ochucené oleje jsou k dostání v prodejnách kvalitních potravin nebo ve specializovaných obchodech pro gurmány, můžete je sehnat i v sýrárnách.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: výživa

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Děti, které odmítají zeleninu. Jak jim doplnit vitaminy?

 Vitamíny jsou pro lidské tělo velmi důležité. Ať už to jsou děti či dospělí. Dostat však tyto vitamíny do stravy dětem…

Zdravé jídlo a děti. Co děti potřebují?

 Pro děti je strava velmi důležitá. Zvláště pokud rostou a vyvýjí se. Asi každý chce, aby se jeho dítěti dostalo jen…

10 nejtučnějších hříchů - jídel

Tučná jídla nejsou příliš zdraví prospěšná. Přinášíme přehled 10 jídel, která patří mezi ty nejtučnější.Pečená husa nebo…

Chcete zdravé srdce a cévy? Výrazně omezte sůl!

 Pokud chcete jednoduše prospět vašemu zdraví, snižte obsah soli. Neznamená to jen sklidit slánku ze stolu a jen minimálně…

Zdravý jídelníček – nejzdravější ryby

 V první části našeho seriálu věnovanému zdravému způsobu stravování vám představíme ryby, které by neměly na zdravém…

Zdravý jídelníček – nejzdravější nápoje

 Přemýšlíte nad tím, jak prospět svému zdraví dobrým nápojem? Pak je právě pro vás připraven další díl našeho seriálu…

Zdravý jídelníček – nejzdravější pekařské výrobky

 V dalším dílu našeho seriálu vám představíme nejzdravější pekařské výrobky, resp. složení nejzdravějších pekařských…

Zdravý jídelníček – nejzdravější druhy červeného masa

 Červené maso se pomalu dostává ze seznamu potravin, které bývaly donedávna zapovězené. Mohla za to pravděpodobně nadměrná…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY