Fosfor: jeho význam, účinky a rizika

Velikost textu: A A A

Fosfor: jeho význam, účinky a rizika

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Fosfor neboli latinsky phosphorus. Český a zastaralý výraz byl kostík, ale název se nikdy neujal. Fosfor v čisté podobně je velmi prudký jed. Také je to vysoce vznětlivá látka. Pro tyto vlastnosti se fosfor hojně využívá pro výrobu zápalek. Ovšem s tímto fosforem má ten fosfor, který je obsažen v lidském těle opravdu velmi málo. V těle se vyskytuje v organických sloučeninách.

Účinky fosforu

Fosfor patří k základům, ze kterých jsou sestaveny naše nukleové kyseliny čili nositelé dědičné informace. Spolu s dalšími látkami se účastní také přeměny cukrů, tuků a bílkovin v našem těle. Slouží rovněž k přenosu energie. Společně s vápníkem tvoří fosfáty hlavní koučástí kostí a zubů v lidském těle. Přesun fosfátu v lidském těle jsou úzce spojené s pohybem vápníku. Hladina obou minerálů je regulována vitamínem D. Vylučování fosfátu probíhá hlavně v moči. Fosfor navíc uchovává velmi dobře energii.

Projevy nedostatku fosforu

Pokud je vaše stravá pestrá a bohatá, nedostatek fosforu se u vás zřejmě neprojeví. Pokud pestrou a bohatou stravu nemáte, může se u vás vyskytnout bolest hlavy. Dále to jsou pocity slabosti, únavy, podrážděnosti a nervové soustavy. Nedostatku fosforu se obvykle těžko dosahuje, protože je hojně zastoupen v potravě. Jelikož je však fosforu v potravě dostatek, jeho nedostatek v těle je proto většinou ojedinělou záležitostí.

Projevy přebytku (předávkování) fosforu

Dlouhodobý přebytek fosforu v lidském těle způsobuje snižování hladiny vápníku v séru. Nadměrný přebytek fosforu může snížit vstřebávání železa z potravy.

Kde se fosfor nachází

Doporučená denní dávka fosfátu v České republice je sedmset mg. Fosfor najdeme snad ve všech potravinách. Nejbohatší na fosfor jsou luštěniny, obilniny, ovesné vločky, hnědá rýže, mléčné výrobky, vnitřnosti a maso. Například to jsou tyto konkrétní potraviny hovězí maso, vepřové maso, hovězí játra, borůvky, maliny, jahody, bílé zelí, kapusta, mrkev, hřiby, pomeranče, broskve, sýr ementál, vejce, mouka žitná, mouka pšeničná hrubá, zrna kukuřice, brambory. Jsou to vesměs podobné potraviny jako zdroje vápníku, jelikož tyto dva minerály spolu úzce spolupracují.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vitaminy a minerály

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: minerály

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Další jednorázová vakcína proti Covid-19 je na světě. Přivítejte Sputnik Light

Rusko již delší dobu avizovalo, že pracuje na alternativní vakcíně ke Sputniku V. jednat se mělo o jednorázovou vakcínu Sputnik…

Jak je účinná vakcína Janssen, od firmy Johnson and Johnson? Nejnovější výsledky!

Před necelým týdnem představila farmaceutická společnost Johnson a Johnson výsledky účinnosti jejich jednorázové vakcíny…

Začíná koronavirová pandemie Covid-19 ustupovat?

Jakkoliv se to zdá v rámci statistik nakažených Covidem v rámci České republiky jako scifi, celosvětové počty nakažených…

Čínská vakcína Sinopharm začíná dobývat Evropu

Většina čtenářů zpravodajských webů již určitě postřehla velkou nespokojenost členských států EU s dodávkami vakcín proti…

Čím dál více lidí řeší nespokojenost s obličejem prostřednictvím plastické chirurgie

Jakkoliv se to může zdát povrchní, vzhled obličeje stále ve většině případů určuje společenský úspěch a s tím související…

Jak léčit hemeroidy a co pomáhá?

Takzvaná zlatá žíla trápí nemalou část populace, ačkoliv o této nemoci téměř nikdo se svým okolím nemluví. V dnešním článku…

Jak dostat babičku do domova důchodců

Odpověď na to, jak dostat babičku nebo obecně seniora do domova důchodců je relativně jednoduchá. Podmínky jsou totiž předem…

Jak tělo hlásí, že jíte příliš cukru?

O cukru se říká, že patří mezi nejhorší potraviny, které lidstvo konzumuje. Alespoň pokud ho přijímáte příliš mnoho. Pokud…

Řecký jogurt a zdraví - v čem může být prospěšný a proč ho kupovat?

 Řecký jogurt se začal v jídelníčku Čechů prosazovat teprve několik posledních let. A je to jedině dobře, protože se…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY