Popálenina

Velikost textu: A A A

Popálenina

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Popáleniny ať už lehké, střední či vážné není radno brát na lehkou váhu. Popálení na nás číhá prakticky kdekoliv. Při vaření, při rozdělávání ohně, v přírodě, v zaměstnání, zkrátka kdekoliv můžete přijít do styku s ohněm. Riziko však nepředstavuje pouze oheň, ale také rozžhavené předměty, vroucí voda, horká pára, elektrické proud a podobně. Popáleniny jsou v určitých stupních, přesněji ve čtyřech a dělí se podle závažnosti. První stupeň, druhý stupeň, třetí stupeň a čtvrtý stupeň.

Příčina a popis popálenin

Příčina popálenin na nás čeká všude. Můžete se popálit o elektrický proud, můžete se popálit při vaření, ukápne vám na kůži olej, popálíte se doma o oheň, vylijete na sebe vařící vodu, horkou kávu. Pokud jste neopatrní, může vzniknout požár z neuhašeného nedopalku, čímž samozřejmě je také riziko popálení. Popáleniny prvního stupně je kůže zarudlá, popálené místo má lehký otok. Popáleniny druhého stupně je zasažena vnější i vnitřní část pokožky, znovu je kůže červená. Popáleniny třetího stupně a čtvrtého stupně jsou mezi těžkými popáleninami, nebolí, v kůži je přerušeno nervové spojení.

Projevy popálenin

Projevy popálenin závisí na tom, v jakém stupni jsou. Obvykle je to zarudnutí kůže, lehký otok, větší otok, bolest, pálení. Při vyšších stupních je to zasažení vnější i vnitřní pokožky, popáleniny jsou hloubější, větší. Více bolí, více pálí, otoky jsou větší a zarudnutí je také červené. Při třetím a čtvrtém stupni je kůže bílá, zcela zničená, občas černá a zuhelnatělá. Nervová spojení jsou přerušena, protože kůže je velmi poškozena. Obvykle se také projevuje šok.

Rizika popálenin

Riziko popálenin je velké. Mohou po něm zůstat následky a to v podobě jizvev po těle. U popálenin jsou i další rizika, můžete se nadýchat kouře či jiných splodin, které výrazně ovlivňují celý organismus, takovýto kouř či splodiny mohou zasáhnout plíce, dýchací cesty a podobně. Dále můžete upadnout do bezvědomí či šoku.

Co dělat při popáleninách

Zraněného dostaňte z dosahu ohně, kouře a podobně. Pokud se přiškvařili části oděvu k tělu, v žádném případě je neodtrhávejte!!! Popálená místa chlaďte, ideálně studenou vodou. Přiložte na rány krytí popálenin, nepoužívejte žádné mastičky, zásypy a podobně. Zkontrolujte životní funkce a kontrolujte je průběžně. Přivolejte záchrannou službu na lince 155.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

zobrazit vše

Plastická chirurgie

Zdravá výživa

Vyšetření a operace

Nemoci

zobrazit vše

Léky

První pomoc

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: kůže

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Plíseň nehtů a nohou - jak jí zabránit?

 Chodit bosými nohami po místech, kde chodí i cizí lidé bosí je tak trošku risk. Týká se to hlavně koupališť, sauny,…

Nová injekční léčba melanomu kůže na obzoru

Nejnovější studie Moffitt Cancer Center naznačuje, že by injekční terapie mohla pomoci v boji s melanomem. Melanom je nejagresivnější…

Jak probíhá vyšetření znamének a pih

Pokud jste se rozhodli pro preventivní prohlídku vašich znamének a pih, udělali jste dobře. Kožní nádory jsou totiž na vzestupu…

Které potraviny pomáhají proti šupinatění kůže a proč?

 Ačkoli je klíčem ke zdravé kůži komplexně zdravý způsob života, můžete si účinně pomoci i okamžitým zvýšením podílu…

Které potraviny pomáhají proti celulitidě a proč?

 Celulitida je strašákem každé ženy, a bohužel většina žen se s ní také v průběhu života setká. Jak celulitida…

4 hlavní chyby při opalování

Ochrana proti slunečnímu záření je v dnešní době nezbytná. Pokud se rádi opalujete, měli byste se vyhýbat spálení kůže od…

Co potřebuje lidská pokožka a pleť?

 Pokožka je nejen pomyslnou hranicí našeho těla a okolí, ale stává se také symbolem celkového zdraví a krásy. Lidé se…

8 super rad jak rychle se zbavit puchýřů na nohou 1/2

 Náplast na puchýřeVe většině případů se puchýře zahojí samy. Nejprve dojde k zarudnutí kůže, především na nártu…

8 super rad jak rychle se zbavit puchýřů na nohou 2/2

 Aloe vera gelAloe vera působí protizánětlivě, tím pádem nemá problémy zajistit zmírnění zarudnutí a otoku u puchýře.…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY