Spálení od Slunce

Velikost textu: A A A

Spálení od Slunce

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Spáleninu od slunce asi zažil každý z nás. Byl neopatrný, nenamazal se krémem a podobně. Spálenina od slunce bývá obvykle během pár dní zahojena, ovšem dokáže nás pěkně potrápit. Navíc každá spálenina i ta od slunce sebou nese určitá rizika a určité problémy. Nadměrné vystavování slunečních paprsků tělu neprospívá a také přispívá ke stárnutí kůže a někdy také k rakovině kůže.

Příčina a popis spálení od slunce

Příčina spálení od slunce je jasná, nadměrné vystavování těla slunečním paprskům, nedostatečná ochranna před slunečními paprsky. Obvykle se lidé dostatečně nenatírají krémem s ochranným faktorem, kupují si krémy s nízkým ochranným faktorem a podobně. Navíc také sedí na sluníčku ve chvílích, kdy je jeho intenzita největší, čili od jedenácti do tří hodin odpoledne. Nemusí to však být jen opalováním, ale také celý den pracujete venku, kde svítí slunce a při práci se nenatíráte opalovacími krémy, po koupání v moři či v bazénu se znovu nenatíráte, protože to přeci ještě chvíli vydržíte.

Projevy spálení od slunce

Projevy spálenin od slunce jsou bolest, pálení, štípání. Pokožka zarudne, můžou se objevit také otoky. Pokud se spálíte opravdu hodně, může přijít svalová horečka, kdy máte teplotu, blouzníte. Můžete dostat třesavku, zimnici, bolesti hlavy, můžete dokonce i zvracet. Na popáleném místě mohou vznikat puchýřky, které bolí. Později, když se protrhnou, obvykle z nich vytéká vodička.

Rizika spálení od slunce

Spálení sluncem sebou nese určitá rizika. Jedno z nich je asi předčasné stárnutí, pokožka, která je vystavená nadměrnému slunění bývá obvykle náchylnější ke stránutí a k vráskám. Může také vzniknout rakovina kůže, která může být nebezpečná.

Co dělat při spálení od slunce

Pokud se spálíte na sluníčku a je to jedno z těch lehčích spálení, nemusíte k lékaři, jde toto spálení ošetřit doma. Je dobré mít v lékárničce panthenol, který je první pomocí proti spálení, v lékárně je možno zakoupit i jiné přípravky proti spáleninám, můžete na spáleninu přikládat studené obklady, studený kefír, studený jogurt a podobně. Pokud popáleniny jsou těžšího charakteru, je dobré navštívit lékaře. Pokud se na postiženém místě objeví puchýřky, doprovází vám nevolnost, zvracení a podobně, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Odborný lékař vám pomůže a dá léky, které zaberou.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

zobrazit vše

Plastická chirurgie

Zdravá výživa

Vyšetření a operace

První pomoc

Nemoci

zobrazit vše

Léky

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: kůže, spálenina

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Plíseň nehtů a nohou - jak jí zabránit?

 Chodit bosými nohami po místech, kde chodí i cizí lidé bosí je tak trošku risk. Týká se to hlavně koupališť, sauny,…

Nová injekční léčba melanomu kůže na obzoru

Nejnovější studie Moffitt Cancer Center naznačuje, že by injekční terapie mohla pomoci v boji s melanomem. Melanom je nejagresivnější…

Jak probíhá vyšetření znamének a pih

Pokud jste se rozhodli pro preventivní prohlídku vašich znamének a pih, udělali jste dobře. Kožní nádory jsou totiž na vzestupu…

Které potraviny pomáhají proti šupinatění kůže a proč?

 Ačkoli je klíčem ke zdravé kůži komplexně zdravý způsob života, můžete si účinně pomoci i okamžitým zvýšením podílu…

Které potraviny pomáhají proti celulitidě a proč?

 Celulitida je strašákem každé ženy, a bohužel většina žen se s ní také v průběhu života setká. Jak celulitida…

4 hlavní chyby při opalování

Ochrana proti slunečnímu záření je v dnešní době nezbytná. Pokud se rádi opalujete, měli byste se vyhýbat spálení kůže od…

Co potřebuje lidská pokožka a pleť?

 Pokožka je nejen pomyslnou hranicí našeho těla a okolí, ale stává se také symbolem celkového zdraví a krásy. Lidé se…

8 super rad jak rychle se zbavit puchýřů na nohou 1/2

 Náplast na puchýřeVe většině případů se puchýře zahojí samy. Nejprve dojde k zarudnutí kůže, především na nártu…

8 super rad jak rychle se zbavit puchýřů na nohou 2/2

 Aloe vera gelAloe vera působí protizánětlivě, tím pádem nemá problémy zajistit zmírnění zarudnutí a otoku u puchýře.…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY