Nadměrné pocení - projevy, příčiny a souvislosti

Velikost textu: A A A

Nadměrné pocení - projevy, příčiny a souvislosti

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Pocení je společensky velmi nepříjemné a dokáže nás, zvláště dochází-li k němu často a ve vysoké míře, postavit do trapné situace. Co je nadměrné pocení, co ho způsobuje?

Co je nadměrné pocení

Nadměrné pocení postihuje zhruba 4 % lidí a dochází k němu z různých příčin. Může být způsobeno vážnou nemocí, silným stresem nebo samozřejmě fyzickou zátěží organismu.

O nadměrném pocení hovoříme tehdy, když k němu dochází opakovaně – pokud se zpotíme při sportu jednou týdně, nejedná se o nadměrné pocení.

Odborně tento jen nazýváme hyperhidróza nebo diaforéza a může se dělit na lokální, nebo generalizovanou formu. Lokální nadměrné pocení se vyskytuje jen na určitých místech, typicky v podpaží, v tříslech nebo na ploskách nohou, případně dlaních rukou. Naopak generalizované nadměrné pocení se vyskytuje po celém těle, jeho typickým příkladem jsou tzv. návaly doprovázející menopauzu nebo určité typy onkologické léčby.

Co ovlivňuje pocení

Pocení je přirozený jev, který pomáhá regulovat teplotu těla, odvádí z těla škodlivé látky a působí jako ochrana před UV zářením. Bez toho, že bychom se potili, by se naše tělo přehřálo – pocení je ventil, jak z těla uvolnit přebytečnou tepelnou energii, která vzniká činností všech orgánových soustav.

Největší produkci potu mají lidé do třiceti let, nejvíce pak v období puberty. Obecně se potí více muži než ženy, denně vypotíme až jeden litr potu. Jeho produkce je však ovlivněna nejen fyzickou aktivitou, stresem, teplotou okolního prostředí, ale také skladbou jídelníčku.

Z jídel podněcuje pocení veškerá kořeněná strava a potraviny, které mají zahřívací efekt na organismus. Mezi typické zástupce takových potravin patří zázvor, kari, kurkuma, chilli, skořic a další.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

zobrazit vše

Plastická chirurgie

Zdravá výživa

Vyšetření a operace

Nemoci

zobrazit vše

Léky

První pomoc

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: kůže, pocení

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Plíseň nehtů a nohou - jak jí zabránit?

 Chodit bosými nohami po místech, kde chodí i cizí lidé bosí je tak trošku risk. Týká se to hlavně koupališť, sauny,…

Nová injekční léčba melanomu kůže na obzoru

Nejnovější studie Moffitt Cancer Center naznačuje, že by injekční terapie mohla pomoci v boji s melanomem. Melanom je nejagresivnější…

Jak probíhá vyšetření znamének a pih

Pokud jste se rozhodli pro preventivní prohlídku vašich znamének a pih, udělali jste dobře. Kožní nádory jsou totiž na vzestupu…

Které potraviny pomáhají proti šupinatění kůže a proč?

 Ačkoli je klíčem ke zdravé kůži komplexně zdravý způsob života, můžete si účinně pomoci i okamžitým zvýšením podílu…

Které potraviny pomáhají proti celulitidě a proč?

 Celulitida je strašákem každé ženy, a bohužel většina žen se s ní také v průběhu života setká. Jak celulitida…

4 hlavní chyby při opalování

Ochrana proti slunečnímu záření je v dnešní době nezbytná. Pokud se rádi opalujete, měli byste se vyhýbat spálení kůže od…

Co potřebuje lidská pokožka a pleť?

 Pokožka je nejen pomyslnou hranicí našeho těla a okolí, ale stává se také symbolem celkového zdraví a krásy. Lidé se…

8 super rad jak rychle se zbavit puchýřů na nohou 1/2

 Náplast na puchýřeVe většině případů se puchýře zahojí samy. Nejprve dojde k zarudnutí kůže, především na nártu…

8 super rad jak rychle se zbavit puchýřů na nohou 2/2

 Aloe vera gelAloe vera působí protizánětlivě, tím pádem nemá problémy zajistit zmírnění zarudnutí a otoku u puchýře.…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY