Leukoplakie - projevy, příznaky, příčiny a léčba

Velikost textu: A A A

Leukoplakie - projevy, příznaky, příčiny a léčba

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Leukoplakie značí onemocnění, kdy vznikají bílé povlaky na povrchu těla. Nejčastěji se objevují na sliznicích. Leukoplakie má různé charakteristiky. Onemocnění se řadí k metaplaziím - přeměna patologicky změněných tkání zpátky na tkáně fyziologického stavu.

Příčiny vzniku leukoplakie

Vlasatá leukoplakie se objevuje u lidí s HIV infekcí či virem Epsteina – Barrové. Při této leukoplaikii se mění sliznice hran jazyka. Ohraničená bělavá místa na sliznici se nachází jen na dvou třetinách jazyka z přední části. Další výskyty lze zaznamenat na patře, na dolní čelisti nebo na sliznici tváří. Orální leukoplakie se dělí na kuřácké a nekuřácké. K postižení dochází hlavně u mužů, kdy se příznaky objevují během středního a vyššího věku. U žen se příznaky projevují dříve. Kromě kouření patří k příčinám vzniku požívání alkoholu – hlavně destilátů. Dále pak chronické dráždění sliznice nebo chronické infekce v ústní dutině vyvolané kvasinkami.

Rizika leukoplakie

Mezi rizikové faktory leukoplakie patří zejména kouření a alkohol. Dále se jedná o virus Epsteina – Barrové. Kvasinková infekce se velice jednoduše přenáší mezi jednotlivci a není problém, aby se objevila v ústní dutině. Jde tedy o celkem rizikové onemocnění. Riziko přináší stav po chirurgickém zákroku. V pooperační době se mohou objevit na operovaném místě infekce, záněty a místo je více citlivé. Některé leukoplakie jsou spojeny s maligními změnami a ohraničená místa se přeměňují na zhoubný nádor (dlaždicobuněčný karcinom).

Příznaky leukoplakie

U leukoplakie si všimnete bělavých a ostře ohraničených povlaků na sliznicích. K postižení dochází u zevních genitálů, sliznic dutiny ústní a sliznic uvnitř lidského těla – například jde o sliznici močového měchýře. K dalším příznakům patří přílišné rohovatění kůže či její zesilování.

Diagnostika leukoplakie

Diagnóza se provádí pomocí anamnézy, fyzikálního vyšetření a dojde také k odběru tkáně s následnou histologií.

Léčba leukoplakie

Léčba leukoplakie se řeší podáváním antimykotik či antivirovou terapií. Leukoplakie se také léčí kryoterapií – v hodně chladném prostředí. Přistupuje se také k chirurgickým zákrokům – plastice postiženého místa, kdy se odstraní postižené místo a nahradí zdravou tkání. Pomoci můžete sledováním, jak vám léčba zabírá a v tomto období omezit přenášení kvasinkové infekce. Doporučuje se dodržování preventivních opatření.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

zobrazit vše

Plastická chirurgie

zobrazit vše

Zdravá výživa

Vyšetření a operace

Nemoci

zobrazit vše

Léky

První pomoc

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: kůže

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Plíseň nehtů a nohou - jak jí zabránit?

 Chodit bosými nohami po místech, kde chodí i cizí lidé bosí je tak trošku risk. Týká se to hlavně koupališť, sauny,…

Nová injekční léčba melanomu kůže na obzoru

Nejnovější studie Moffitt Cancer Center naznačuje, že by injekční terapie mohla pomoci v boji s melanomem. Melanom je nejagresivnější…

Jak probíhá vyšetření znamének a pih

Pokud jste se rozhodli pro preventivní prohlídku vašich znamének a pih, udělali jste dobře. Kožní nádory jsou totiž na vzestupu…

Které potraviny pomáhají proti šupinatění kůže a proč?

 Ačkoli je klíčem ke zdravé kůži komplexně zdravý způsob života, můžete si účinně pomoci i okamžitým zvýšením podílu…

Které potraviny pomáhají proti celulitidě a proč?

 Celulitida je strašákem každé ženy, a bohužel většina žen se s ní také v průběhu života setká. Jak celulitida…

4 hlavní chyby při opalování

Ochrana proti slunečnímu záření je v dnešní době nezbytná. Pokud se rádi opalujete, měli byste se vyhýbat spálení kůže od…

Co potřebuje lidská pokožka a pleť?

 Pokožka je nejen pomyslnou hranicí našeho těla a okolí, ale stává se také symbolem celkového zdraví a krásy. Lidé se…

8 super rad jak rychle se zbavit puchýřů na nohou 1/2

 Náplast na puchýřeVe většině případů se puchýře zahojí samy. Nejprve dojde k zarudnutí kůže, především na nártu…

8 super rad jak rychle se zbavit puchýřů na nohou 2/2

 Aloe vera gelAloe vera působí protizánětlivě, tím pádem nemá problémy zajistit zmírnění zarudnutí a otoku u puchýře.…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY