Hemostatikum

Velikost textu: A A A

Hemostatikum

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Ten kdo hemostatika užívá, ví, že má problém s řečištěm krve. Těm, komu tento název nic neříká, se jejich význam pokusíme přiblížit.

Popis hemostatika

Mezi hemostatika patří všechny léky, které dokáží omezit nebo dokonce úplně zastavit krvácení. Používají se tedy při zranění, ale i po operacích či stomatologických výkonech. Hemostatika rozdělujeme podle jejich účinnosti do dvou skupin.
První skupinou jsou hemostatika celková a tou druhou jsou hemostatika lokální. Celková hemostatika buď sníží krvácivost, nebo naopak omezí srážlivost. Lokální pomáhají hned a okamžitě na otevřené ráně.

Užití a účinky hemostatika

Jako celkové hemostatikum se nejčastěji používá vitamin K v kapkách. Vitamin K se podává každému novorozeněti v kapkách. Mezi celková hemostatika patří i krevní plazma, která napomáhá vyvážené srážlivosti krve.
Lokální hemostatika se používají místně a okamžitě. Jejich druh použití je různorodý. Lokální hemostatika se dají použít ve formě masti, gázy, podkladové pleny či spreje.

Rizika užívání hemostatika

Rizika s používáním místních hemostatik nejsou známá. Jejich používání je zcela bezpečné.

Dávkování hemostatika

Užívání hemostatik by měl vždy korigovat lékař. Pokud se jedná o lokální hemostatika, záleží, co komu právě na dané poranění vyhovuje. Někomu je příjemnější mast, jinému obvaz.

Nejpoužívanější hemostatika

Mezi nejpoužívanější lokální hemostatika patří spray Bloodcare, Traumacel S Dry, Akuton Stopjodin nebo Akutol Hydrogel . Při návštěvě zubaře, trpíte-li zvýšenou krvácivostí, je dobré po vytržení zubu použít lokální hemostatikum Hypro-Sorb Z nebo dentální kostky Gelika Spon Dental GS 310. V každé lékárničce by neměla chybět voděodolná náplast DR.SOS, která je hypoalergení, hemostatická a urychluje hojení drobných ran. Trpíte-li na časté krvácení vnosu, bude pro vás tím pravým přípravek Vitella Nozohaem, gel, který je vhodný přímo do nosní dírky. Z hemostatického krytí si můžete například vybrat Traumacel Biodress Disinfect, Hypro-Sorb hemostatický obvaz (v dostání ve vícero velikostech) nebo Promogan dezinfekční obvaz.
 

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Zdravá výživa

Nemoci

zobrazit vše

Vyšetření a operace

Léky

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: krev, krevní oběh, léky

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nové úspěchy v léčbě HIV/AIDS u dětí

 Onemocnění virem HIV je nejen neskutečně zákeřné, ale především nevyléčitelné. V současné době hovoří mnohé teorie…

Jaké potraviny jíst při nízkém krevním tlaku?

Potravny můžou být dobrým pomocníkem při nízkém krevním tlaku, prozradíme vám, které to jsou. LékořicePrvní potravinou,…

8 hlavních podmínek u biologické léčby 1/2

 Indikace biologické léčbyBiologickou léčbu může podstoupit každý pacient s nádorovým či autoimunitním onemocněním,…

8 hlavních podmínek u biologické léčby 2/2

 Biologická léčba na revmatoidní artritiduPomocí biologické léčby se maximálně zklidňují projevy revmatoidní artritidy,…

Náplasti na cukrovku s nanočásticemi

 Náplasti na různé zdravotní potíže nejsou žádnou novinkou, ale inovace náplastí přicházejí neustále. Expertem je Americká…

Chtěli byste vyzkoušet účinky Ochranného krému na ruce Arad?

Trápí vás nějaký kožní problém? Je vaše pokožka příliš suchá? Potřebujete ji ochránit při práci s dezinfekcí? Krém…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY