Zelený zákal - glaukom a příčiny, příznaky a léčba

Velikost textu: A A A

Zelený zákal - glaukom a příčiny, příznaky a léčba

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Zelený zákal neboli glaukom je specifická oční vada, jejíž příčinou může být mnoho věcí. Zároveň se také projevuje u různých lidí různými způsoby.

Obvyklé příčiny zeleného zákalu

Uvnitř oka je tekutina, která v oku vytváří oční tlak a zajišťuje tím jeho správnou funkci. Problémy nastávají, pokud se změní množství této tekutiny, nebo pokud dojde k poruše odtoku této tekutiny z oka.

Obvyklé příčiny zeleného zákalu

Glaukom může být velmi nevyzpytatelný zejména tím, že jeho příznaky se projevují postupně a zpočátku jsou velmi nenápadné. Pacient o něm prakticky vůbec neví. Dá se však odhalit při preventivní lékařské prohlídce. Z toho důvodu se starším lidem často doporučují pravidelné návštěvy u lékaře. Příznaky glaukomu však mohou být různé. Některé se projevují ostrými bolestmi a zhoršeným viděním. Oční čočka také nápadně změní barvu. Prudká bolest v oku bývá také často provázena pocity nevolnosti a zvracením.

Rizika a komplikace zeleného zákalu

Mezi nejčastěji ohrožené skupiny lidí, kteří zeleným zákalem trpí, patří senioři. Se zákalem se prakticky setká úplně každý, protože souvisí se stárnutím. Důležité jsou také genetické dispozice. Některé rizikové faktory se dají alespoň částečně ovlivnit. Sem patří hlavně nitrooční tlak, stres, citové projevy a cukrovka.

Možnosti léčby zeleného zákalu

Nejdůležitější při zeleném zákalu je zřejmě prevence. Proto se u starších pacientů doporučuje pravidelná návštěva lékaře, který podezření na zelený zákal může zavčasu odhalit, možná ještě dříve, než si toho pacient sám všimne. Důležitá je hlavně zdravá životospráva. Omezit kouření a konzumaci alkoholu, v ideálním případě úplně eliminovat. Dobré je také vyvarovat se stresu a najít si dostatek času na relaxaci a psychohygienu. Samotná léčba zeleného zákalu je pak trojího typu. Jednak se využívá různých přípravků, které umožní lepší odtok nitrooční tekutiny. Ale hlavně se na odstranění zánětu používá takzvaná laserová terapie, díky níž se laserem do duhovky vypálí malá dírka a jí pak lépe proudí nitrooční tekutina. Běžným okem je tato dírka nerozeznatelná, takže tento zákrok je kosmeticky velmi šetrný.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Plastická chirurgie

Ostatní

Nemoci

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: oči, nemoci

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Rizikové práce v České republice - statistické výsledky za rok 2012

V České republice pracuje v rizikkových kategoriích více jak 450 000 zaměstnanců a podnikatelů. Okolo 75% to jsou muži.Nejvíce…

Psychiatr - obávaný lékař aneb je na čase se přestat bát

 Psycholog je stále pro mnoho lidí tabu. Bojí se k němu jít a bojí se o svých problémech mluvit. Ono se není čemu…

Co způsobuje vlnu Alzheimerovy choroby?

 Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Toto onemocnění způsobuje postupnou demenci. Alzheimerova nemoc…

Nemůžete najít práci? Nenechte se tím zdeptat!

 V tomto článku se více zaměříme na problematiku dlouhodobého nenalezení práce. Pokud práci nemůžete najít dlouho…

Jak stabilizovat náladovost

Náladu můžete mít buď dobrou, nebo špatnou. Nálady se mohou měnit z minuty na minutu. To je typické pro teenagery. Ti jsou…

Které potraviny pomáhají proti tvorbě aftů a proč?

 Zásadní význam pro prevenci aft mají vitamíny skupiny B, zejména kyselina listová. Právě nedostatek tohoto vitamínu…

Jak léčit jednotlivé druhy kašle

Kašel je velmi nepříjemná záležitost, která je ovšem obranným mechanismem lidského těla. Kašel můžeme rozdělit na 3 hlavní…

Jaké potraviny pomáhají při borelióze

 Lymská borelióza je strašákem všech lidí, kteří rádi chodí do přírody. Co je vlastně borelióza a jak lze její léčbu…

Základní vychytávky pro péči o nemohoucí osobu

Příspěvek na péči Příspěvek na péči lze získat i pro dohled nad nemohoucím, na různá cvičení či procházky. Mohou se…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY