Tonometrie (vyšetření nitroočního tlaku) - důvody, příprava, průběh a rizika

Velikost textu: A A A

Tonometrie (vyšetření nitroočního tlaku) - důvody, příprava, průběh a rizika

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Tonometrie neboli vyšetření očního tlaku je lékařský postup, spadající do oboru oftalmologie – což je klasické oční. Jedná se o vyšetření, které je jedním z těch, které jsou realizovány u pacientů, kde je podezření na zelený zákal. Vyšetření dokáže zjistit velikost nitroočního tlaku, který je spojený s tím, že se může objevovat jak vyšší tvorba nitrooční tekutiny, tak i její výrazně pomalejší odtékání.

Důvody k vyšetření nitroočního tlaku

Hlavním důvodem daného vyšetření je podezření lékaře na nemoc, která je označována jako zelený zákal. Pro pacienta to znamená například situaci, kdy dochází k celkovým výpadkům zorného pole. Dále je důvodem i nutnost sledovat výsledky léčby. Vyšetření se uskutečňuje z důvodu, aby lékař zjistil, zda léčba přináší výsledky, nebo se nemoc zhoršuje, či se naopak nemění.

Příprava na vyšetření nitroočního tlaku

I když se mohou některé metody vyšetření nitroočního tlaku lehce lišit, mají jednu věc společnou. Takovou, že není nutná žádná výrazná příprava na dané vyšetření. Není nutné nijak měnit svůj život. Jedinou povinností vyšetřovaného pacienta je nutnost přijít k lékaři v domluvený den a také v domluvenou hodinu.

Průběh vyšetření nitroočního tlaku

Nejprve je do obou očí nakapáno anestetikum, které zajistí, že vyšetření bude zcela bezbolestné. Následně dojde k tomu, že bude využita takzvaná bezkontaktní tonometrie. Jedná se o postup, během kterého je do oka prudce fouknut proud vzduchu. Během něho dojde k oploštění rohovky. Pokud je realizována takzvaná Goldmanova aplanační tonometrie, dojde k tomu, že lékař postupně zvyšuje celkový tlak do doby, než dosáhne požadovaného zploštění.

Co dělat po vyšetření nitroočního tlaku

Vzhledem k tomu, že je v očích anestetikum, může dojít k tomu, že se krátkodobě zhorší vidění. Z toho důvodu je vhodné přizpůsobit tomu následný denní režim. Pacient by neměl jezdit autem či na jiném dopravním prostředku, stejně jako by neměl vykonávat činnosti, které jsou závislé na jeho zraku.

Rizika a komplikace vyšetření nitroočního tlaku

Přímá rizika spojená s vyšetřením nejsou známá. Není důvod se obávat ani bolestivosti, jelikož díky anestetiku není v oku nic cítit. Jediný problém může být spojený právě s aplikací daného anestetika, aby bylo aplikováno na správné místo. Při aplikaci také může dojít k lehkému pálení. Nejde ale o nic hrozného.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Plastická chirurgie

Ostatní

Nemoci

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: oči, vyšetření

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Vitamín B3

 Patří do sestavy vitamínů B-komplex a označuje se tak skupina dvou kyselin, a sice kyselina nikotinová a nikotinamidová.…

Zkušenosti pacientů a diskuse: botox 2/2

 Trocha nepříjemnosti na začátkuJe to zcela něco jiného, než různé krémy a podobné přípravky. Je třeba myslet na to,…

SPECT (tomografická scintigrafie) - důvody vyšetření, příprava, průběh a rizika

 Pojem tomografická scintigrafie neboli vyšetření SPECT je zobrazovací metoda, která spadá do segmentu nukleární medicíny.…

Trápí vás suché ruce? Naučte se o ně správně pečovat, uleví se vám

 Patříte k lidem, které trápí suché ruce, a proto mají neustále u sebe krém? Pokud vám nepomáhá, zřejmě jste vsadili…

Uroflowmetrie (UFM) - důvody vyšetření, příprava, průběh a rizika

Uroflowmetrie známé také pod zkratkou UFM je vyšetření, pomocí kterého jsou hodnoceny vyprazdňovaní funkce konkrétního člověka.…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 8/8

 Biologická léčbaDnes je užívání tablet běžnou záležitostí. Nicméně biologická léčba v sobě ukrývá možnosti i jiné…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 7/8

 Mikrovlnná ablaceU léčby rakoviny je také možno využít i metody, která se nazývá mikrovlnná ablacce. Spočívá v tom,…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 6/8

 Stereotaktická radiochirurgie a radioterapieOblast, která s sebou nese několik metod léčby rakoviny. Všechny jsou…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 5/8

 Radiofrekvenční ablaceVelmi populární metodou v odstranění nádorových buněk je radiofrekvenční ablace. Její hlavní…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY