Metabolismus se představuje

Velikost textu: A A A

Metabolismus se představuje

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Metabolismus je, alespoň co se reklam na doplňky stravy a léčivé přípravky týče, nejbolestivější oblastí dnešního člověka.

Co je metabolismus

Metabolismus, jinými slovy látková přeměna, je soubor všech enzymových reakcí, při které dochází k přeměně látek a energie v buňkách živých organismů.

Existují dva základní druhy metabolismu, v závislosti na směru probíhající přeměny – jedná se buď o anabolismus, nebo katabolismus. První z nich je proces výstavby, druhý je proces rozkladu.

Metabolismus je proces, který je pro každý organismus životně nezbytný, bez metabolismu bychom neměli energii na běžné životní funkce nebo látky pro výstavbu buněk.

Co je bazální metabolismus

V souvislosti se zdravým životním stylem můžete často slyšet o tzv. bazálním metabolismu. Jedná se o základní látkovou přeměnu teplokrevných živočichů v případě, kdy jsou zcela v klidu. Jedná se o takové množství energie, které spotřebuje naše tělo jen proto, abychom mohli dýchat, aby pracoval náš mozek a další soustavy, aniž bychom vyvinuli nějaký pohyb.

Pokud zvýšíme podíl svalové hmoty v našem těle a navykneme tělo pravidelnému pohybu, náš bazální metabolismus se zvýší, a tedy budeme potřebovat větší energetický příjem, abychom zvládli tytéž činnosti. Metabolismus však mohou podpořit i správné stravovací návyky nebo vhodně zvolené potraviny.

Co jíst pro podporu metabolismu

Chilli papričky

Chilli papričky dokážou díky kapsaicinu váš metabolismus velmi dobře rozproudit. Kromě toho dokážou tělo prohřát, a jsou tedy ideální potravinou v zimních měsících. Pokud chilli běžně nejíte, zvýší vám krátkodobě rychlost metabolismu zhruba o čtvrtinu.

Další možností je pití zeleného čaje, konzumace bobulovin a mnoho dalších potravin.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Plastická chirurgie

Ostatní

Zdravá výživa

Diety

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: hubnutí

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Příčiny nadváhy a co s ní

 Nadváha či obezita je v dnešní době problémem obecně celého světa. Obezita či nadváha ne nevyhýbá ani lidem v České…

10 nejtučnějších hříchů - jídel

Tučná jídla nejsou příliš zdraví prospěšná. Přinášíme přehled 10 jídel, která patří mezi ty nejtučnější.Pečená husa nebo…

8 zlatých pravidel zdravého hubnutí

Pokud se rozhodnete zhubnout, je dobré vědět základní pravidla zdravého hubnutí. A právě z toho důvodu vám přinášíme náš…

Jak neblokovat metabolismus při hubnutí

 Chystáte se v brzké době začít na sobě pracovat a pokusit se shodit nějaké to kilo navíc? Pokud ano, tak zbystřete.…

Které potraviny pomáhají proti celulitidě a proč?

 Celulitida je strašákem každé ženy, a bohužel většina žen se s ní také v průběhu života setká. Jak celulitida…

Je sushi zdravé?

Sushi je čím dál oblíbenější jídlo i v evropském světě, proto je na místě se ptát, jak a zda je sushi prospěšné lidskému…

Liposukce může pomoci ke krásnější postavě

 Odsátí tuku, odborně nazývané liposukce, je jedním ze zákroků estetické medicíny. Jeho prostřednictvím lze vylepšit…

Zkušenosti pacientů a diskuse: laparoskopická bandáž žaludku 1/2

 Všechno je v pořádkuOperace byla celkem rychlá a bezbolestná, stejně jako se neobjevily jakákoliv negativa, která…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY