Vyšetření konečníku

Velikost textu: A A A

Vyšetření konečníku

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Je-li zapotřebí vyšetřit konečník, používá se speciální metoda zvaná rektoskopie. Jejím základním nástrojem je rektoskop. Ten je schopen maximálně obezřetně a precizně vyšetřit oblast konečníku tak, aby byly zjištěny příčiny potíží. Rektoskop je představován jakousi plastovou trubicí, která je na rozdíl od endoskopu používaného ke kolonoskopickému vyšetření neohebná. Disponuje speciální čočkou, jež umí odhalit i zdánlivě skryté problémy.

Důvody k vyšetření konečníku

K vyšetření konečníku se většinou lidé rozhodnou až po delších přetrvávajících potížích s konečníkem. Často se jedná o pálení při vyměšování anebo také o krvácení. To bývá příčinou vyšetření konečníku nejčastěji. V oblasti konečníku se mohou také vyskytnout nádory anebo jiná nepříjemná tělesa, která sem v každém případě nepatří.

Příprava na vyšetření konečníku

Na vyšetření konečníku je nezbytné se předem precizně připravit. Ošetření sice probíhá ryze ambulantním způsobem, nicméně bez některých preventivních úkonů se v žádném případě neobejde. Jde o očistné klyzma anebo o podání glycerinových čípků. Dnes se používá spíše druhá alternativa, kdy si člověk může čípky aplikovat doma sám a pak jen vyrazit na vyšetření. Aplikace čípků vede k dokonalému vyprázdnění a očistě.

Průběh vyšetření konečníku

Vyšetření probíhá tak, že pacient je uveden do takzvané kolenoprsní polohy a nesmí se v průběhu vyšetření hýbat. Konečník je před vyšetřením potřen znecitlivujícím gelem obsahujícím mezocain, který zajistí bezbolestný a nekomplikovaný průběh vyšetření. Pak je na vyšetřující nástroj připevněna kamera a ta pak v konečníku prozkoumává, kde se nachází příčiny problémů. Vše se pozná podle zarudlé tkáně anebo podle míst, kde se nachází polypy. Zdravá tkáň konečníku je růžová.

Rizika a komplikace vyšetření konečníku

Vyšetření konečníku není nijak komplikované, o čemž svědčí i fakt, že doba jeho trvání činí pouhých 10 minut a zákrok je ambulantní. Znepříjemnit celý průběh může krvácení z konečníku masivnějšího charakteru anebo neobratnost vyšetřujícího lékaře. Tu bychom ale předem prakticky vyloučili.
 

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Nemoci

zobrazit vše

Diety

Zdravotnictví

Ostatní

Zdravá výživa

Alternativní léčba

Babské rady a recepty

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: tlusté střevo, konečník

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Alternativní léčba a prevence hemeroidů podle lidového léčitele

Hemeroidy nebo-li zlatá žíla jsou klasickým civilizačním problémem. Pdhaduje se, že hemeroidy trpí víc jak dvě třetiny západní…

Květák, brokolice a jablko - bojovníci za zdravý dvanáctník

Přinášíme vám 3 potraviny, které by neměly chybět v jídelníčku žádného zdravého člověka, který chce pečovat o svoje zdraví…

Podpořte zdraví tlustého střeva vhodnými potravinami

Máme pro vás 3 skvělé tipy na potraviny, které jsou prospěšné dobré funkci tlustého střeva a nejenom jemu. Přečtěte si, které…

Tenké střevo - jeho funkce a jaké potraviny ho podpoří?

 Funkci střev často opomíjíme, ačkoli hrají zásadní roli ve vstřebávání živin, jsou centrem imunity a jsou klíčem k vysvětlení…

Metoda Transtar pro operaci rektokély - kýly konečníku

 Nemocnice ve Vítkovicích obdržela jako první v České republice certifikát k provádění operací kýl konečníku pomocí…

Vzorový jídelníček při crohnově chorobě na 7 dní 2/2

 StředaSnídaněSladké pečivo vyrobené z piškotového těsta, s domácím čajem nebo slabým ředěným džusem.ObědDušené…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY