Polypy v děloze

Velikost textu: A A A

Polypy v děloze

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Polypy jsou malé protáhlé výrůstky na tkáni. Většina z těchto polypů je naštěstí benigní tedy neškodná. Ovšem u některých může dojít ke genetickému zmatení, což je to, že buňky rostou dál a dál, až se vyvine tumor. Polypy mohou ženám způsobovat potíže opakovaně, což samozřejmě příjemné není, ovšem pokud se u vás projeví příznaky, je dobré ihned zajít ke svému gynekologovi a nechat se prohlédnout a popřípadě vyléčit. Pokud tak neučiníte, necháváte to dojít do toho horšího stádia.

Příčiny vzniku polypů v děloze

Přesnou příčinu vzniku polypů v děloze dodnes neznáme a nemůžeme jednoznačně určit. Můžeme pouze spekulovat. Může to být vliv chronického dráždění hrdla a to například záněty, může to být také nadměrné užívání ženských hormonů estrogenu. Dále také je známo, že pokud dlouhodobě užíváte léky, které v sobě mají látku tamoxifen, bývá výskyt polypů poměrně hojný a typický. Léky s touto účinnou látkou užívají především ženy, které se léčí pro karcinom prsu.

Příznaky polypů v děloze

Typickým příznakem pro polypy v děloze je krvácení. U polypů hrdla to bývá spíše mírnější krvácení nebo špinění a to zejména po pohlavním styku či po gynekologické prohlédce. U polypů těla dělohy je krvácení nadměrně silné, krvácení se objevuje také mimo cyklus. Pokud se objevuje toto krvácení, nemusí se nutně jednat o polypy, protože krvácení je jedním z příznaků mnoha onemocnění. Polypy obvykle nebolí, ale není tomu tak vždy. Polypy se také mohou projevovat výtokem. Některým ženám však polypy v děloze nemusí způsobovat žádné viditelné potíže. Polypy v děloze mohou v některých případech způsobovat dokonce neplodnost.

Diagnostika polypů v děloze

Základní vyšetření, které potvrdí přítomnost polypů v děloze je klinické gynekologické vyšetření (pohmatem a zrcátkem) a vaginálním ultrazvukem. Polypy v děloze se mohou také diagnostikovat pomocí hysteroskopie. Je to endoskopická vyšetřovací metoda, při této metodě je rovněž možno provést léčebný zákrok.

Léčba polypů v děloze

Ženy mohou s polypy v děloze, pokud nezpůsobují nějaké potíže v klidu žít, ovšem vždycky se doporučuje jejich odstranění a to proto, abychom mohly podle histologie zjistit, zda se opravdu jedná o nezhoubný nádor. Jak už bylo výše uvedeno, dnes se užívá hysteroskopie, což je vyšetřovací metoda při níže je možno provněž provést onen léčebný zákrok.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

Těhotenství a porod

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Nemoci

Léky

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: gynekologie, polypy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Jak se chránit proti početí - reálné možnosti a babské pověry

Jestliže žena nechce otěhotnět, má hned několik možností, jak tomu zabránit. Současná medicína je v tomto ohledu poměrně…

Nepravidelná menstruace – možné příčiny a řešení

Pokud nemá žena pravidelnou menstruaci, pak nastává poměrně nepříjemný problém, který má různé příčiny a je možné jej řešit…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

S čím počítat u operace šedého zákalu

 Operace šedého zákalu je jedinou možností, jak tyto problémy s očima vyléčit. Kataraka, jak se tato choroba také…

Nejčastější úrazy při bowlingu 1/2

 Úrazy kotníkuHodně úrazů se stává při bowlingu v oblasti kotníku. Většinou začátečníci, ale i lidé, kteří přecení své…

Zapomeňte na všechny starosti a udělejte si čas jen sama na sebe!

 Cítíte se v poslední době unavená a bez energie? Udělejte si čas sama na sebe a dopřejte si zaslouženou relaxaci během…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY