Hemeroidy (vnější)

Velikost textu: A A A

Hemeroidy (vnější)

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Hemeroidy nebo-li lidově zlatá žíla trápí hodně lidí, ovšem jen málokdo je ochoten tuto nepříjemnou nemoc nahlas přiznat. Přečtěte si, co to hemeroidy vlastně jsou.

Co jsou hemoroidy

Hemoroidy, nesprávně, ale velmi často označované též hemeroidy, jsou v podstatě křečové žíly vyskytující se v konečníku. Právě konečník a jeho okolí je velmi silně prokrveno, a pokud dochází v důsledku nepravidelné nebo nevhodné stravy, nedostatku pohybu nebo sedavému zaměstnání nahromadění krve v těchto místech, dochází ke vzniku hemoroidů.

Hemoroidy se vyskytují u lidí bez ohledu na věk nebo pohlaví, existují však jistá senzitivní období pro jejich vznik, například těhotenství. Pokud žena neměla hemoroidy před těhotenstvím, zpravidla jí i potom vymizí.

Co jsou vnější hemoroidy

Vnější hemoroidy jsou hemoroidy viditelné v okolí konečníku pouhým okem, pacient si je může nahmatat sám. Vizuálně připomínají jakési modré útvary na žíle, jsou na dotek citlivé a působí bolest, a to typicky vsedě.

Nahromaděná krev se může buď vstřebat, ale zůstane po ní kožní výchlipka, nebo krevní uzel praskne a krev odteče. Pokud jde o kožní výchlipku, zpravidla se odstraňuje chirurgicky, protože působí obtíže při každodenní hygieně, a je sekundárně riziková z hlediska zanesení infekce.

Pokud jde o prasklý hemoroid, může opět dojít k zanesení infekce, protože se jedná o ránu, která se v daných místech obtížně hojí a navíc se dostává do kontaktu se stolicí.

Prevence hemeroidů

Člověk, který trpí vnějšími hemoroidy, musí dbát o zvýšenou hygienu, pomáhají i heřmánkové odvary nebo odvary z dubové kůry. Dále je vhodné snížit případnou nadváhu, hodně pít, pravidelně cvičit a omezit sedavý způsob života, pomoci může i strava s dostatečným obsahem vlákniny.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Nemoci

Zdravotnictví

Alternativní léčba

Babské rady a recepty

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: hemeroidy, konečník, křečové žíly

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Alternativní léčba a prevence hemeroidů podle lidového léčitele

Hemeroidy nebo-li zlatá žíla jsou klasickým civilizačním problémem. Pdhaduje se, že hemeroidy trpí víc jak dvě třetiny západní…

Nejnovější metoda operace křečových žil

 Civilizačních chorob v současné době přibývá bohužel mnohdy geometrickou řadou. Jedním z typických onemocnění…

Chcete zdravé srdce a cévy? Výrazně omezte sůl!

 Pokud chcete jednoduše prospět vašemu zdraví, snižte obsah soli. Neznamená to jen sklidit slánku ze stolu a jen minimálně…

Jaké potraviny pomáhají při vysokém cholesterolu

Zvýšená hladina vysokého cholesterolu je velkým zdravotním problémem, protože vysoký cholesterol zvyšuje riziko cévních a…

Metoda Transtar pro operaci rektokély - kýly konečníku

 Nemocnice ve Vítkovicích obdržela jako první v České republice certifikát k provádění operací kýl konečníku pomocí…

Radiofrekvenční ablace pro řešení křečových žil

 K posledním novinkám v léčbě křečových žil patří tzv. radiofrekvenční ablace. Radiofrekvenční ablace je moderní…

Vše o modřinách 2/2

 I obyčejná modřina může signalizovat něco jinéhoObvykle by měla modřina zmizet zhruba za 1 – 2 týdny. Záleží na její…

5 důvodů, proč byste měli do jídelníčku zařadit vlákninu

Vláknina, přestože ji lidský organismus nedokáže zcela strávit, patří mezi nezbytné součásti našeho stravování. Rozlišujeme…

Jak léčit hemeroidy a co pomáhá?

Takzvaná zlatá žíla trápí nemalou část populace, ačkoliv o této nemoci téměř nikdo se svým okolím nemluví. V dnešním článku…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY