Pomočování a možné příčiny

Velikost textu: A A A

Pomočování a možné příčiny

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Asi každý jako dítko zažil to, že se ráno probudil a stala se mu tato nehoda. Pomočování neboli enuréza je mimovolní močení, které se vyskytuje po čtvrtém až pátém roku věku. Noční pomočování je asi nejčastější formou pomočování obecně. Pokud hovoříme o pomočování v dospělém věku, jedná se o takzvané močové inkontinenci.

Inkontinence

Jako inkontinenci označujeme samovolný únik moči. Inkontinence obecně postihne asi polovinu žen. Inkontinence obvykle postihuje spíše lidi staršího věku, ovšem nevyhýbá se ani mladším lidem. Inkontinence sama o sobě nebývá nemocí, je to symptom vyskytující se z mnoha různých příčin. Nejčastější inkontinence je stresová inkontinence, kdy samovolně unikne moč například při kýchnutí, zakašlání, zvedání těžkých věcí nebo například při cvičení. Urgentní inkontinence je provázená náhlým nucením na močení. Pacient se probudí i několikrát za noc se silným pocitem močení, někdy ani nestihne na toaletu dojít, proto může dojít k úniku moči. Důvodem může být bakteriální zánět močových cest, který se léčí antibiotiky. V každém případě, pokud trpíte samovolným únikem moči, je nutné navštívit praktického lékaře. Ten vás vyšetří, určí diagnózu a navrhne léčbu.

Pomočování

Příčiny pomočování může být mnoho. Například se může jednat o vrozené vady močového měchýře, narušená souhra močového měchýře s nervovým systémem (dítě se v noci nevzbudí s potřebou jít na toaletu). Často také pomočování má rodinný výskyt. Problém pomočování může být spojen také se stresem či psychickým traumatem. Pomočování často bývá pro dítě problém, za který se stydí, může si připadat méněcenné. Pro takové děti je nutná podpora ze strany rodičů. Rodiče by v žádném případě neměli dítě za pomočování peskovat, trestat či mu například říkat, že v jeho věku se tohle nedělá. Těmito řečmi a tresty dítě může trpět v dospívání či dospělosti psychickými problémy. Tato porucha je léčitelná, většinou se podávají dětem léky. Děti mohou také trpět pomočováním díky nějakému psychickému traumatu. Například strach ze tmy, strach z uzavřených prostor. Proto pokud se vaše dítko bojí tmy, v žádném případě jej nenuťte spát ve tmě, ale vyřešte to nočním světlem. Pokud má dítě strach z uzavřeného prostoru, nevystavujte jej takovémuto stresoru a dveře jednoduše nechte otevřené.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

zobrazit vše

Senioři a stáří

zobrazit vše

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Zdravá výživa

Ze zahraničí

Nemoci

První pomoc

Vitaminy a minerály

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: ledviny

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Ledvina vypěstovaná z kmenových buněk

 Jedním z nejdůležitějších orgánů v celém lidském těle jsou v každém případě ledviny. Jejich úloha je…

Význam ledvin v lidském těle a co jim nejvíce pomáhá

 O ledvinách se většinou dozvíme, až když je pozdě – obvykle na ně nemyslíme tak, jako na naše ruce, srdce nebo oči,…

Potraviny jako prevence před ledvinovými kameny

 Pokud máte tendenci k tvorbě ledvinových kamenů, mohou vám pomoci některé potraviny. Poradíme vám, které.Třešně…

Hemodiafiltrace pro pacienty se selháním ledvin

 Hemodiafiltrace umožňuje v porovnání s klasickou dialýzou odstranit více odpadních látek z těla. Někteří…

Druhy ledvinových pásů

 Ledvinový pás se suchými zipyPomocí ledvinového pásu zabráníte případnému prochladnutí ledvin. Stačí si ho pohodlně…

Další druhy ledvinových pásů

 Ledvinový pás z prodyšného materiáluPořízení ledvinového pásu vám zajistí dostatečnou ochranu ledvin a bederní…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY