Nádor ledvin

Velikost textu: A A A

Nádor ledvin

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Nádory ledvin neboli renální tumory jsou povětšinou tvořeny drobnými mesenchymovými nebo epitelovými nádory. Nádory jsou obecně benigní a maligní. Benigní nádory nejsou agresivní a jsou ve většině případů dobře operovatelné. Nemají za cíl tvořit metastáze. Maligní nádory jsou agresivní, mohou se vytvářet metastáze, mohou také ničit tkáň, která jim stojí v cestě. Zhoubné nádory vyvolávají nádorová onemocnění, tedy rakovinu ledvin. V dospělém věku tvoří asi 3% všech zhoubných nádorů, které nalézáme u člověka. Výskyt je u mužů zhruba dvakrát vyší než u žen. Asi nejvyšší výskyt dosahují nádory obvykle mezi čtyřiceti a šedesáti lety pacientova života.

Rizikové faktory nádoru ledvin

Co se týče rizikových faktorů, patří zde jednoznačně genetika. Druhým rizikovým faktorem je kouření. Tento rizikový faktor si člověk způsobuje sám. Ať už tabák kouří nebo žvýká. Zvýšený výskyt rakoviny je také u pacientů, kterým chronicky selhávají ledviny nebo kteří se léčí formou dialýzy. Rizikový faktor kouření můžeme ovlivnit také tím, že kouření omezíme, v lepším případě, pokud se v rodině již rakovina ledvin vyskytla, ani nebudete ani s kouřením začínat.

Příznaky rakoviny ledvin

Příznaky nebývají vždy zásadní. Právě proto je rakovina ledvin velmi zrádná, často si příznaků člověk ani nevšimne, protože nejsou patrné okem či si nespojí příznak s vážným onemocněním. Příznaky se uvádí krev v moči nebo také bolest v bederní části těla. To má svá úskalí, jelikož krev v moři je často mikroskopická což znamená, že si jí člověk nemusí všimnout na pohled. Bolest v bederní části těla u rakoviny ledvin zaznamenáváná až v pozdním stádiu, kdy už nádor má metastázy na různých místech v těle. V tuto chvíli už bývá obvykle pomoc obtížná. Častá je například chudokrevnost, která lze vyčíst z krevního obrazu. Někdy může mít pacient v krevním obrazu také vysoké množství vápníku v krvi. Jako u všech onemocnění je i zde možný úbytek váhy.

Léčba rakoviny ledvin

Samotná léčba může mít několik podob a na míře úspěšnosti závisí také to, kdy je rakovina zachycena, v jakém stádiu. Jako léčbu popisujeme operaci, kdy se jedná buď o částečné, nebo úplné odstranění ledviny. Imunoterapie ta je nejefektivnější volbou léčby a to i v případě metastází. U některých případů jsou dokonce dosažené trvalé výsledky. Může přijít chemoterapie a ozařování.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Léky

zobrazit vše

První pomoc

Senioři a stáří

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Ostatní

Zdravá výživa

Ze zahraničí

Z domova

Babské rady a recepty

Nemoci

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: urologie, onkologie, chirurgie, ledviny, rakovina, nádor

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnovější výzkum v oblasti nanotechnologií se soustředí na boj s rakovinou

 Vědci z univerzity v Georgii vyvíjí léčebný postup, který prostřednictvím nanočástic přeprogramuje buňky imunitního…

Nová injekční léčba melanomu kůže na obzoru

Nejnovější studie Moffitt Cancer Center naznačuje, že by injekční terapie mohla pomoci v boji s melanomem. Melanom je nejagresivnější…

Nové možnosti léčby rakoviny krve - leukémie

Rakovina je vždy nemoc, která je velmi nepříjemná, bolestná a vyčerpávající. Změní člověka a mnoho lidí se s touto nemocí…

Ledvina vypěstovaná z kmenových buněk

 Jedním z nejdůležitějších orgánů v celém lidském těle jsou v každém případě ledviny. Jejich úloha je…

Nové možnosti v léčbě rakoviny slinivky břišní

 Mezi největší strašáky současnosti patří v každém případě rakovina. Pokud bychom měli hledat nejzákeřnější typy…

Které potraviny pomáhají proti celulitidě a proč?

 Celulitida je strašákem každé ženy, a bohužel většina žen se s ní také v průběhu života setká. Jak celulitida…

Bezbolestná ultrazvuková liposukce

Rychlé a bezbolestné odstranění přetékajícího tuku z lidského těla je snem každého člověka, který se s tímto problémem potýká.…

Význam ledvin v lidském těle a co jim nejvíce pomáhá

 O ledvinách se většinou dozvíme, až když je pozdě – obvykle na ně nemyslíme tak, jako na naše ruce, srdce nebo oči,…

Potraviny jako prevence před ledvinovými kameny

 Pokud máte tendenci k tvorbě ledvinových kamenů, mohou vám pomoci některé potraviny. Poradíme vám, které.Třešně…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY