Artroskopie: průběh vyšetření, příprava na zákrok, rekonvalescence

Velikost textu: A A A

Artroskopie: průběh vyšetření, příprava na zákrok, rekonvalescence

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Artroskopická operace je dalším z miniinvazivních zákroků, podobně jako laparoskopie žlučníku. Je to operace bez velkých řezů a také zátěž pro organismus je minimální a doba rekonvalescence je nižší než při běžných operacích. Také lze říci, že tato metoda je endoskopická vyšetřovací metoda. Tato endoskopická vyšetřovací metoda umožňuje přesné diagnostikování poranění nebo onemocnění kloubů. Artroskopie se provádí uvnitř kloubu a přitom se nedochází k jeho otevření.

Používané nástroje při artroskopické operaci

Artroskopická operace se provádí speciálním endoskopickým přístrojem, který se jmenuje artroskop. Jde o tenkou kovovou trubici, která má průměr několik milimetrů a na konci má kameru, která má na konci světlo, které nepálí. Kamera přenáší obraz na monitor. Artroskopie se doporučuje při poškození některé z kloubních struktur, pokud je klinický nález pozitivní.

Před artroskopickou operaci

Před artroskopickou operací je domluven způsob anestezie. Anestezie může být celková, kdy vás uspí. Nebo také se může využít anestezie lokální, což pacientovi znecitiliví pouze určitou část těla a pacient je jinak zcela při vědomí. Před samotným zákrokem je nutné provést předoperační vyšetření. Praktický lékař vám vezme krev, moč a vyšetří je. Zároveň také provede vaše celkové vyšetření. Výsledky praktický lékař sepíše na papír a pacient tento papír odevzdá při nástupu do nemocnice. Do nemocnice pacient může nastoupit den před operací. Dnes častěji, ale pacienti nastupují až v den operace ráno. Před operací od půlnoci pacient nesmí jíst, pít a kouřit. Užíváte-li pravidelně nějaké léky, konzultujte jejich užití s lékařem. Zdravotnický personál vám kloub, který bude operován, omyjí důkladně mýdlem a je-li potřeba, oholí jej.

Popis artroskopické operace a léčba po operaci

Artroskopická operace se provádí, jak už bylo výše zmíněno, buď v celkové, nebo lokální anestezii a na operačním sále. Délka artroskopické operace závisí na obtížnosti prováděného zákroku. Běžně se tento zákrok pohybuje od třiceti do šedesáti minut. Do kolenního kloubu, který má být operován se provede miniřez. Do tohoto řezu se zavádí optika arteroskopu. Dalšími řezy (obvykle jeden až dva řezy) se zavádějí ostatní specifické artroskopické nástroje.

Po artroskopii pacient odpočívá na pokoji. Během této doby je sledován celkový stav pacienta a také operovaný kloub a odvodný dren. Musí dodržovat klidový režim. Po dobu dvou hodin není dovoleno pít ani jíst. Pokud je vše po zákroku v pořádku a bez komplikací pacient je propuštěn večer po zákroku nebo druhý den ráno. Propuštění z nemocnice je však individuání a záleží na celkovém stavu pacienta.

Po zákroku je nutné dodržovat klidnější režim. Rekonvalescence probíhá velmi individuálně. U některých pacientů proběhne v době tří týdnů, u jiných trvá déle. U takovéto operace se obvykle doporučují rehabilitace.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vyšetření a operace

Léky

Ostatní

zobrazit vše

Z domova

Nemoci

zobrazit vše

Zdravá výživa

Příznaky a příčiny

První pomoc

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: chirurgie, klouby, artroskopie

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Které potraviny pomáhají proti celulitidě a proč?

 Celulitida je strašákem každé ženy, a bohužel většina žen se s ní také v průběhu života setká. Jak celulitida…

Bezbolestná ultrazvuková liposukce

Rychlé a bezbolestné odstranění přetékajícího tuku z lidského těla je snem každého člověka, který se s tímto problémem potýká.…

Co jíst, aby klouby nebolely

 Pokud se potýkáte s bolestí kloubů, může vaše obtíže zmírnit i vhodná strava – dlouhodobé užívání léků proti bolesti…

Speciální cviky na kyčle (kyčelní klouby)

 Cvik na okraji posteleBolesti v kyčlích se mohou projevit během ranního vstávání nebo po dlouhé chůzi. Pomocí…

8 super rad jak rychle dát do pořádku výron kotníku 1/2

 Léčba podvrtnutí kotníkuVýron kotníku patří k velice častým úrazům. Kotníky jsou vystavovány velkému zatížení.…

8 super rad jak rychle dát do pořádku výron kotníku 2/2

 Fixace kotníkuPokud se vám stalo horší podvrtnutí kotníku a zranění má vyšší stupeň, vyhledejte odbornou lékařskou…

Léčba kloubů metodou Orthokine

 Artróza není vlastně nemocí, ale jedná se o přirozený projev stárnutí kloubů. Míra opotřebení se odvíjí podle toho,…

Revoluční metoda pro léčbu poškozených menisků

 Lékaři Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol přišli s revoluční metodou léčby…

Prodloužení životnosti umělých kloubů

 Výzkumníci z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR ve spolupráci s českým výrobcem se zasloužili o objevení…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY