Postrach pro lékaře a riziko pro děti? Rodiče samoléčitelé!

Velikost textu: A A A

Postrach pro lékaře a riziko pro děti? Rodiče samoléčitelé!

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Každý chce pro své dítě to nejlepší. Existují však rodiče, kteří nevěří pediatrům, lékařům zkrátka nikomu a raději své dítě léčí doma, protože přeci jen oni nejlépe vědí co je pro jejich ratolest to nejlepší. Samy rodiče tak dítěti diagnostikují nemoc a podávají léky a to dokonce i léky na lékařský předpis, které mohou být pro dítě velmi nebezpečné, pokud je nepředepíše samotný lékař. Tohle je velký omyl. Pokud zrovna nejsou rodiče lékaři, konkrétně pediatři rozhodně je mnohem lepší věřit odborníkům, kteří několik let studovali, aby mohli pomáhat dětem.

Takovíto rodiče jsou postrachem pro všechny pediatry. Možná jednu nebo dvě nemoci takto vyléčí, ale do budoucnosti dítěte mu mohou přivodit na pořádné zdravotní obtíže. Jedině pediatr či odborník zná všechny souvislosti, zná také vedlejší reakce těch léků a také zná dávkování. Dítě navíc není dospělý, vyvíjí se mu organismus a to co zvládne dospělý, nezvládne jeho dětské tělíčko. Zdravotní obtíže se proto nemusí objevit ihned, ale hromadí se a poté se vyskytnou v budoucnosti ve větší intenzitě.

Špatným a neodborným nasazením léků mohou rodiče-samoléčitelé dítěti zhoršit už tak ošklivý kašel. V horších případech mohou přivodit alergickou reakci nebo dokonce poruchu imunitního systému. Navíc, pokud dítku neodborně podáváte léky, vede to ke zdravotním obtížím, které stejně nakonec bude muset vyřešit samotný pediatr. A tu spoušť, kterou napáchali rodiče-samoléčitelé léčit bývá obvykle složitější, než kdyby rodiče přišli hned, jakmile se objevují první příznaky.

Neodborné podávání antibiotik, ale není jediným problémem. Často také rodiče podávají dětem různé masti a sirupy. Sirupy obvykle mohou být podávány bez striktního dohledu lékaře, avšak musí se s nimi zacházet opatrně a nesmí se užívat dlouhodobě. Hodně také riskují rodiče, kteří svým dětem, a to zejména pak těm menším dětem, bez obav podávají léky, které jsou určené pro dospělé. Zde hrozí velmi vážné poškození zdraví, v krajním případě může hrozit dokonce i smrt. Dále je také velmi nebezpečné nedodržovat přesné dávkování, které je předepsáno. Předávkování může způsobovat řadu komplikací či nežádoucích účinků.
Proto všichni rodiče-samoléčitelé by neměli dětem nic sami ordinovat a rozhodně by měli jít s dítětem k pediatrovi, který je odborník a dítěti přdepíše ty léky, které mu pomohou.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: děti, rodiče, samoléčba

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nácvik hygieny u dětí

 Hygiena je velmi důležitou součástí každodenního života. Je to prakticky nejdůležitější věc, kterou by měl provozovat…

Děti, které odmítají zeleninu. Jak jim doplnit vitaminy?

 Vitamíny jsou pro lidské tělo velmi důležité. Ať už to jsou děti či dospělí. Dostat však tyto vitamíny do stravy dětem…

BIO strava pro děti - pro a proti

 Každý rodič chce svému dítěti dát v životě to nejlepší z nejlepších. Chce, aby vykročilo do života tou správnou…

Zdravé jídlo a děti. Co děti potřebují?

 Pro děti je strava velmi důležitá. Zvláště pokud rostou a vyvýjí se. Asi každý chce, aby se jeho dítěti dostalo jen…

Jak na urážlivé dítě?

 Urážet se umí nejčastěji děti. Poté je to přejde, nicméně jsou takoví, kterým to vydrží i do dospělosti. Urážlivost…

Výchova dětí - hlavní pilíře

 Každý rodič přistupuje k výchově svého potomka či potomků různě. Někteří rodiče jsou přísní a razí přísnou výchovu.…

Nenechávejte staré lidi žít o samotě

 Asi nikdo nechce zůstat žít o samotě a být o samotě. Když už sami žijete, alespoň se snažíte o nějaké návštěvy, aktivity,…

Jaká obuv je vhodná pro děti do školy a školky

Správné obutí je základem zdravého držení těla a správné chůze. Tento fakt je neoddiskutovatelný a spousta rodičů si jasně…

 

<!DOCTYPE HTML PUBLIC 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

" />
<!DOCTYPE HTML PUBLIC 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

" /> 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Rekonstrukce bytu: Praktické tipy pro bezproblémové úpravy domova
Rekonstrukce bytu: Praktické tipy pro bezproblémové úpravy domova Rekonstrukce bytu: Praktické tipy pro bezproblémové úpravy domova
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY