Jak na urážlivé dítě?

Velikost textu: A A A

Jak na urážlivé dítě?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Urážet se umí nejčastěji děti. Poté je to přejde, nicméně jsou takoví, kterým to vydrží i do dospělosti. Urážlivost u dětí je jedním z projevů zoufalství a bezmoci. Pro malé dítě je opravdu hodně těžké pochopit, že onu věc, kterou tak moc chce, prostě nedostane. A tak se snaží hrát na uraženou notu, aby rodiče potrápilo a ukázalo, jak se cítí ublížené a, že se s nimi nebude bavit, dokud onu věc nedostane.

Děti bývají v urážlivosti velmi dobré a vydrží být uraženi velmi dlouho. I když se jim vlastní póza po chvíli již nelíbí a rádi by se vrátili zpět ke svým hračkám a ke komunikaci s rodiči, hrdost jim nedovolí přijít jako první. Mnohé děti se nedokáží smířit také s tím, že například prohráli. Ať už v nějaké dětské soutěži, či například v kvartetu. Dítko může být uraženo, popřípadě uroní pár slz, ale když vidí, že rodiče nepovolí, za chvíli se s faktem prohry smíří. Máte doma také takového urážlivého potomka? Co s ním? Zde je pár tipů, jak na urážlivé dítko.

Dělejte jakoby nic

Pokud se vaše dítko kvůli něčemu urazilo a sedí tiše a uraženě v koutě nevšímejte si jej. Nijak jeho chování nekomentujte, zdržte se komentářů typu pozor, ať nepraskneš, nebo zase se nafukuješ. Nechte jej, aby si prošlo urážlivostí, jak dlouho potřebuje. Pokud jste ve společnosti dětí a ty si z vašeho potomka dělají legraci nějakými hláškami, jen dětem řekněte, Janička nemá teď moc dobrou náladu, to se stává. Necháme jí chvíli v klidu, třeba jí to přejde. A s ostatními dětmi se bavte normálně dál. Vašeho potomka to po chvíli přestane bavit a zapojí se zpět do kolektivu, pokud ne, nechte jej, aby mu utekly všechny hry a všechno co se bude dít. Podruhé si to určitě dobře rozmyslí.

Občas potomka zkuste zapojit do činností, které právě provozujete

Zkuste potomkovi dát prostor k bezbolestnému a čestnému návratu. Pokud jste v kolektivu lidí, pozvěte ho zcela automaticky a normálním tónem ke hře, k jídlu či například jej požádejte o pomoc při tom, co právě děláte. Zpravidla hned poprvé, když uslyší první pozvání, jej odmítne, ovšem bude vás pozorovat. Nijak na něj nenaléhejte a po chvíli to zkuste znovu.

Pokud vaše dítě nechce jíst, nenuťte jej

Nepřemlouvejte ho, nenuťte k ničemu. Jídlo mu nechejte v pokoji či v kuchyni. Až bude mít hlad, přijde se najíst.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: děti, výchova

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nácvik hygieny u dětí

 Hygiena je velmi důležitou součástí každodenního života. Je to prakticky nejdůležitější věc, kterou by měl provozovat…

Děti, které odmítají zeleninu. Jak jim doplnit vitaminy?

 Vitamíny jsou pro lidské tělo velmi důležité. Ať už to jsou děti či dospělí. Dostat však tyto vitamíny do stravy dětem…

BIO strava pro děti - pro a proti

 Každý rodič chce svému dítěti dát v životě to nejlepší z nejlepších. Chce, aby vykročilo do života tou správnou…

Postrach pro lékaře a riziko pro děti? Rodiče samoléčitelé!

 Každý chce pro své dítě to nejlepší. Existují však rodiče, kteří nevěří pediatrům, lékařům zkrátka nikomu a raději…

Zdravé jídlo a děti. Co děti potřebují?

 Pro děti je strava velmi důležitá. Zvláště pokud rostou a vyvýjí se. Asi každý chce, aby se jeho dítěti dostalo jen…

Výchova dětí - hlavní pilíře

 Každý rodič přistupuje k výchově svého potomka či potomků různě. Někteří rodiče jsou přísní a razí přísnou výchovu.…

Jaká obuv je vhodná pro děti do školy a školky

Správné obutí je základem zdravého držení těla a správné chůze. Tento fakt je neoddiskutovatelný a spousta rodičů si jasně…

Jak se chránit proti početí - reálné možnosti a babské pověry

Jestliže žena nechce otěhotnět, má hned několik možností, jak tomu zabránit. Současná medicína je v tomto ohledu poměrně…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY