Hysteroskopie - průběh a příprava na vyšetření

Velikost textu: A A A

Hysteroskopie - průběh a příprava na vyšetření

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Jedním z nejmodernějších endoskopických vyšetření je hysteroskopie. Jedná se o vyšetřovací metodu, která dokáže prohlédnout komplexně oblast děložního hrdla a také dutiny dělohy.

Za pomocí hystereskopu je schopen lékař přesně diagnostikovat problémy, které mohou v těchto oblastech vzniknout. Při samotném výkonu dochází i k odběru tkáně z oblasti děložního hrdla či dělohy, což může pomoct v dalším vyšetření.

Důvody k hysteroskopii

Nejčastějším důvodem k tomu, aby žena absolvovala vyšetření hystereskopií je nepravidelné a opakované krvácení z oblasti dělohy. Hystereskopie je schopna jednoznačně poukázat na některé patologické stavy v děloze. Typické jsou například submukózní myomy anebo vrozené vývojové vady. V některých případech jde i o lokalizaci nitroděložního tělíska. Jinak se tato metoda používá i v rámci cíleného odběru vzorků k biopsii či dalším vyšetřením.

Příprava na hysteroskopii

Před hysteroskopií je zapotřebí nejíst, a to šest hodin před samotným výkonem. Jedná se prakticky o zákrok, který je spojený i s chvilkovou hospitalizací. Podle toho je nutné se zařídit a vzít si s sebou základní hygienické pomůcky, jež se k pobytu v nemocnici bezprostředně vážou. Dříve bylo nezbytností i oholení oblasti genitálu, což již dnes není.

Průběh hysteroskopie

Hysteroskopie je prováděna při poloze pacientky na zádech. Do dělohy se nejprve zavádí roztok, který je schopen oddálit děložní stěny od sebe, aby bylo možné realizovat podrobněji celé vyšetření. Následně je zaveden hysteroskop, který je schopen díky kameře přesně zjistit, kde se nachází ložisko potíží. Jedná-li se o menší komplikace v oblasti dělohy, pak jsou třeba polypy anebo jiné útvary přímo ihned odstraněny a poslány na expertýzu.

Rizika a komplikace u hysteroskopie

U hysteroskopie existují podobně jako u jiných invazivních zákroků různá nepříjemná rizika. Většinou se ale nemůže nic stát v případě, že je lékař provádějící vyšetření opravdu citlivý a šetrný.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

Těhotenství a porod

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Nemoci

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Léky

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: gynekologie, děloha

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Jak se chránit proti početí - reálné možnosti a babské pověry

Jestliže žena nechce otěhotnět, má hned několik možností, jak tomu zabránit. Současná medicína je v tomto ohledu poměrně…

Nepravidelná menstruace – možné příčiny a řešení

Pokud nemá žena pravidelnou menstruaci, pak nastává poměrně nepříjemný problém, který má různé příčiny a je možné jej řešit…

Jak vyřešit problémy s neplodností

Pokud máte problémy s početím vašeho vysněného dítěte, zřejmě patříte mezi páry, které mají problémy s neplodností. Těch…

Další jednorázová vakcína proti Covid-19 je na světě. Přivítejte Sputnik Light

Rusko již delší dobu avizovalo, že pracuje na alternativní vakcíně ke Sputniku V. jednat se mělo o jednorázovou vakcínu Sputnik…

Jak je účinná vakcína Janssen, od firmy Johnson and Johnson? Nejnovější výsledky!

Před necelým týdnem představila farmaceutická společnost Johnson a Johnson výsledky účinnosti jejich jednorázové vakcíny…

Začíná koronavirová pandemie Covid-19 ustupovat?

Jakkoliv se to zdá v rámci statistik nakažených Covidem v rámci České republiky jako scifi, celosvětové počty nakažených…

Čínská vakcína Sinopharm začíná dobývat Evropu

Většina čtenářů zpravodajských webů již určitě postřehla velkou nespokojenost členských států EU s dodávkami vakcín proti…

Čím dál více lidí řeší nespokojenost s obličejem prostřednictvím plastické chirurgie

Jakkoliv se to může zdát povrchní, vzhled obličeje stále ve většině případů určuje společenský úspěch a s tím související…

Jak léčit hemeroidy a co pomáhá?

Takzvaná zlatá žíla trápí nemalou část populace, ačkoliv o této nemoci téměř nikdo se svým okolím nemluví. V dnešním článku…

Jak dostat babičku do domova důchodců

Odpověď na to, jak dostat babičku nebo obecně seniora do domova důchodců je relativně jednoduchá. Podmínky jsou totiž předem…

Jak tělo hlásí, že jíte příliš cukru?

O cukru se říká, že patří mezi nejhorší potraviny, které lidstvo konzumuje. Alespoň pokud ho přijímáte příliš mnoho. Pokud…

Řecký jogurt a zdraví - v čem může být prospěšný a proč ho kupovat?

 Řecký jogurt se začal v jídelníčku Čechů prosazovat teprve několik posledních let. A je to jedině dobře, protože se…

 

<a href=Found. " />
<a href=Found. " /> Found.
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY