Kolposkopie (vaginoskopie) - důvody vyšetření, příprava, průběh, rizika

Velikost textu: A A A

Kolposkopie (vaginoskopie) - důvody vyšetření, příprava, průběh, rizika

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Ať už je pro vyšetření používán název kolposkopie, nebo název vaginoskopie, jedná se v obou případech o stejné vyšetření. Během něho může dojít k tomu, že se lékaři podaří odhalit případné změny na děložním čípku, konkrétně potom na jeho sliznici. Stejně tak může dojít i k odhalení změn v samotné pochvě, nebo v oblasti zevních rodidel.

Důvody k vyšetření kolposkopie

Mezi primární důvody patří samozřejmě prvotní diagnózy lékaře, které chce potvrdit, nebo vyvrátit některé domněnky, které má. Mezi důvody pro toto vyšetření tak patří snaha o odhalení, nebo vyvrácení celé řady problémů. Mezi takové může patřit třeba problém spojený se zánětem, s různými nádory, stejně jako jsou důvodem vyšetření i možná podezření na přednádorové stavy. Toto vyšetření je v mnoha případech realizováno také jako preventivní.

Příprava na vyšetření kolposkopie

Příprava není nutná žádná speciální. Jedná se o vyšetření, které se nijak neliší od běžných gynekologických postupů. Jediným doporučením je to, že by žena měla být ideálně najedená, v dobré psychické kondici. Co přímo nesouvisí s přípravou, ale je to nutné podotknout, to je fakt, že se toto vyšetření neprovádí v době, kdy dochází k menstruačnímu krvácení.

Průběh vyšetření kolposkopie

Během vyšetření je žena na gynekologickém lehátku. V poloze polosedu gynekolog nejprve zavede gynekologická zrcadla, která následně lehkým způsobem rozevře, aby docílil fixace děložního čípku. Díky jeho správné poloze ho může bez problémů prohlédnout. Poté je využití také kolposkop, kterým je vyšetření dokončeno. Někdy je průběh vyšetření spojený i s odebráním stěru s čípku, který je následně zaslán do laboratoře.

Co dělat po vyšetření

Změna života po vyšetření není nutná. Jelikož je vyšetření nebolestivé a s ohledem na gynekologické postupy zcela běžné, není třeba na následném způsobu života cokoliv měnit. Nedošlo ani k jakýmkoliv zásahům do lidského těla a tak není problém ani fyzická námaha, nebo jakékoliv jiné další činnosti.

Rizika a komplikace vyšetření

Ani případné komplikace, ani rizika, by v daném případě neměla nastat, jelikož jde o klasické vyšetření. Možné je však počítat s tím, že v případě nálezu může dojít k odebrání konkrétního vzorku s dané oblasti. Samozřejmě klientce je to nejdříve oznámeno a nejedná se o neočekávaný zákrok., který by ji jakkoliv překvapil.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

Těhotenství a porod

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Nemoci

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Léky

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: gynekologie, vyšetření

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Jak se chránit proti početí - reálné možnosti a babské pověry

Jestliže žena nechce otěhotnět, má hned několik možností, jak tomu zabránit. Současná medicína je v tomto ohledu poměrně…

Nepravidelná menstruace – možné příčiny a řešení

Pokud nemá žena pravidelnou menstruaci, pak nastává poměrně nepříjemný problém, který má různé příčiny a je možné jej řešit…

Zásady duševní hygieny 2/2

 Potřeba relaxace Bez té hygiena duše není možná. Vyzkoušet lze několik různých technik. Pro začátečníky se může hodit…

Zásady duševní hygieny 1/2

 Vytvoření dokonalého prostředí Mezi první zásady duševní hygieny rozhodně patří povinnost spojená s úpravou prostředí,…

Zásady jednání s agresivním klientem 2/2

 Nutnost jasné argumentace Agresivní klient by měl být odzbrojen jedině tak, že budou použity jasné argumenty, které…

Zásady jednání s agresivním klientem 1/2

 Pokud nevnímá, nelze nic řešit Jestliže agresivní klient nijak nevnímá a neposlouchá, je zásadou, že by se nemělo nic…

Zásady kojení 2/2

 Ošetřujte své bradavky Pro ně je kojení poměrně náročnou činností, která může být spojena jak s tím, že budou…

Zásady kojení 1/2

 Čím více prsu má dítě v ústech, tím lépe Mezi hlavní zásady kojení rozhodně patří správná technika. Rozhodně by…

Zásady učení 2/2

 Bez poznámek to nejde Učit se přímo z učebnic, nebo ze školních poznámek není úplně dobré. V učebnicích je…

Zásady učení 1/2

 Správné podmínky Učit se rozhodně nelze kdekoliv, jelikož by k tomu měly být vytvořeny adekvátní podmínky. Jak…

Zásady výchovy 2/2

Nejenom fyzické tresty I když se říká, že fyzické tresty dítě chápe spíše jako ponížení, nutno dodat, že někdy zkrátka a…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY