SPECT (tomografická scintigrafie) - důvody vyšetření, příprava, průběh a rizika

Velikost textu: A A A

SPECT (tomografická scintigrafie) - důvody vyšetření, příprava, průběh a rizika

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Pojem tomografická scintigrafie neboli vyšetření SPECT je zobrazovací metoda, která spadá do segmentu nukleární medicíny. Je zajímavá hlavně tím, že během ní může lékař získat prostorové zobrazení určitého orgánu. Toho je dosaženo pomocí radioaktivní látky, kterou vyšetření s originálním názvem Single Photon Emission Computed Tomography využívá.

Důvody k vyšetření SPECT

Jsou to pochopitelně různorodé zdravotní problémy, kdy lékař pomocí vyšetření SPECT potvrdí správnost své diagnózy. Důvody se týkají celé řady různých orgánů, jako může být třeba nutnost vyšetření srdečního svalu, kdy lze odhalit špatné zásobování kyslíkem. Právě srdce jako takové je nejčastěji vyšetřovaným orgánem, pomocí této pokročilé lékařské metody.

Příprava na vyšetření SPECT

Jde o poměrně běžný typ vyšetření, na které se není nutné nijak výrazně připravovat. Je pouze třeba říci lékaři o konkrétních užívaných lécích, kdy může rozhodnout o jejich krátkodobém vysazení. Stejně tak je příprava spojena se zjištěním toho, zda žena nekojí. Pokud ano, je vyšetření naplánováno až na pozdější dobu, kdy už žena kojit nebude. Pokud jde o akutní problém, je třeba kojení ukončit a ženu vyšetřit.

Průběh vyšetření SPECT

Prvním krokem je podání radioaktivní látky do těla člověka, které se začne dostávat primárně do srdce, kde ji chce mít lékař. Následně dochází ke snímkování, kdy lze získat přesný model daného orgánu, a to tak, jak ho pomůže vykreslit radioaktivní látka. Samotný vyšetření SPECT může být realizováno ve dvou rovinách. První je v klidovém stádiu, zatímco ta druhá je spojena s fyzickou námahou. V takovém případě dochází k tomu, že během vyšetření konkrétní pacient jede na rotopedu, nebi například běží na pásu – pokud nemá fyzickou kondici, stačí alespoň rychlejší chůze.

Co dělat po vyšetření SPECT

Není třeba dělat nic neobvyklého. Pokud lékař v případě neočekávaných reakcí neřekne jinak, je možné se bez problémů zařadit do běžného života. I když byla do těla vpravena radioaktivní látka, není důvod mít obavy z působení na okolí. Její hodnota je zhruba taková, jako jedno klasické rentgenové vyšetření.

Rizika a komplikace vyšetření SPECT

Žádné komplikace by během vyšetření SPECT nastat neměli. Rizikem může být pouze vyšetření u kojících žen, kde je doporučováno, pokud je to možné, ho raději odložit. Dále může být rizikem celkové selhání organismu pacienta, pokud je třeba výraznější fyzická zátěž a pacient nemá dostatečnou kondici. Pokud jde o rizika spojená s radioaktivitou, není důvod se čehokoliv bát. Dávka je velmi malá a komplikace nenastávají.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Léky

zobrazit vše

První pomoc

Ostatní

Ze zahraničí

Z domova

Babské rady a recepty

Vyšetření a operace

Příznaky a příčiny

Nemoci

zobrazit vše

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: vyšetření

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Vitamín B3

 Patří do sestavy vitamínů B-komplex a označuje se tak skupina dvou kyselin, a sice kyselina nikotinová a nikotinamidová.…

Zkušenosti pacientů a diskuse: botox 2/2

 Trocha nepříjemnosti na začátkuJe to zcela něco jiného, než různé krémy a podobné přípravky. Je třeba myslet na to,…

Trápí vás suché ruce? Naučte se o ně správně pečovat, uleví se vám

 Patříte k lidem, které trápí suché ruce, a proto mají neustále u sebe krém? Pokud vám nepomáhá, zřejmě jste vsadili…

Uroflowmetrie (UFM) - důvody vyšetření, příprava, průběh a rizika

Uroflowmetrie známé také pod zkratkou UFM je vyšetření, pomocí kterého jsou hodnoceny vyprazdňovaní funkce konkrétního člověka.…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 8/8

 Biologická léčbaDnes je užívání tablet běžnou záležitostí. Nicméně biologická léčba v sobě ukrývá možnosti i jiné…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 7/8

 Mikrovlnná ablaceU léčby rakoviny je také možno využít i metody, která se nazývá mikrovlnná ablacce. Spočívá v tom,…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 6/8

 Stereotaktická radiochirurgie a radioterapieOblast, která s sebou nese několik metod léčby rakoviny. Všechny jsou…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 5/8

 Radiofrekvenční ablaceVelmi populární metodou v odstranění nádorových buněk je radiofrekvenční ablace. Její hlavní…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY