Otevřená zlomenina

Velikost textu: A A A

Otevřená zlomenina

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Zlomeniny obecně jsou velmi bolestivé úrazy. Vždy je nutné vyhledat lékařskou pomoc, aby lékař určil, o jakou zlomeninu se jedná. Zlomeniny totiž dělíme na otevřené, zavřené a stresové. Zavřená zlomenina je asi nejčastějším typem, na rentgenu jde vidět, že kost praskla či se zlomila. Stresová zlomenina je taková únavová, po dlouhém namáhání, po dlouhém tréninku a podobně. A poslední je otevřená zlomenina.

Příčina a popis otevřených zlomenin

Otevřená zlomenina vzniká podobně jako i jiné zlomeniny, kromě tedy stresové zlomeniny, ta může vzniknout i při minimálním úsilí a minimální síle. Obvykle to bývá neobvykle velká síla, která působí násilím na kost, která se pod tou silou zlomí. Příčin je hned několik a to pád z výšky, například ze stromu, ze žebříku, ze střechy, pád obecně, kdy spadnete celou vahou na zem a chcete si pomoci některou končetinou, která se onou prudkou bolestí zlomí, úder tvrdým předmětem, kopnutí a podobně. Vzniká také při dopravních nehodách, kdy končetina, kde se zlomenina nachází, se o něco udeří. Otevřená zlomenina je vlastně zlomenina, kdy kost obvykle projde skrz kůži a vyčnívá ven.

Projevy otevřených zlomenin

Asi prvním a velmi znatelným projevem zlomenin obecně je velká bolest. Otevřená zlomenina navíc i často krvácí, to tehdy, kdy kost protrhne kůži a, nebo se zabodne do svalu. Zraněný s končetinou nemůže pohnout, pohyb působí obrovskou bolest, otok končetiny, deformace tehdy změna tvaru končetiny, někdy můžete slyšet tření zlomených kostí, u otevřené zlomeniny vidíte konce zlomených kostí. Zraněného jedince často postihne šok, je zmatený, při pohledu na krev a kost, která může být viditelná, mohou citlivější jedinci omdlít.

Rizika otevřených zlomenin

Riziko u otevřených zlomenin je asi největší infekce a protržení svalu. Otevřená zlomenina se skoro vždy ihned operuje, musí se vrátit zpět na místo, ošetřit případný roztržený sval a roztrženou kůži.

Co dělat při otevřené zlomenině

Přivolejte rychlou záchrannou službu na lince 155, kde vám může pomoci operátorka a poradí vám, jak postupovat. Je nutné ošetřit rány, je zde ohrožení vstupu infekce. Na zlomeninu dejte obvaz, který ránu provizorně zakryje, můžete ji také nepřímo chladit. Zkontrolujte životní funkce zraněného, komunikujte s ním a snažte se jej udržet v klidu.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vyšetření a operace

Ostatní

Nemoci

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: zlomenina

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

S čím počítat u operace šedého zákalu

 Operace šedého zákalu je jedinou možností, jak tyto problémy s očima vyléčit. Kataraka, jak se tato choroba také…

Nejčastější úrazy při bowlingu 1/2

 Úrazy kotníkuHodně úrazů se stává při bowlingu v oblasti kotníku. Většinou začátečníci, ale i lidé, kteří přecení své…

Zapomeňte na všechny starosti a udělejte si čas jen sama na sebe!

 Cítíte se v poslední době unavená a bez energie? Udělejte si čas sama na sebe a dopřejte si zaslouženou relaxaci během…

Nejčastější úrazy při střelbě na terč 2/2

 Poranění končetinHodně časté jsou také úrazy při střelbě na terč, které se týkají končetin. Protože například střelba…

Nejčastější úrazy při střelbě na terč 1/2

 Poranění obličejeStřelba na terč a to z jakékoli zbraně je častým důvodem ke vzniku nejrůznějších zranění, jako je…

Zbavte se tuků moderní metodou Water jet liposukce

 Vysoký podíl uložených tuků v lidském organismu patří v dnešní době mezi nejrozšířenější příčiny mnoha civilizačních…

Co lidem pomohlo na pískání v uchu 2/2

 Vyšetření na ORLJestliže se pískání v uchu objevuje stále často a častěji, je jistě vhodné odvážit se navštívit odbornoupomoc…

Co lidem pomohlo na pískání v uchu 1/2

 MasážePískání v uchu je záležitostí, která může předznamenat nějaký jiný, vážný problém. Anebo se jedná opouhou komplikaci…

Co lidem pomohlo na patní ostruhu 2/2

 Speciálně upravené botyV případě, že jedinec trpí na patní ostruhu, nebude pro něj příjemné běžná chůze, ale mnoho…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY