Otevřená zlomenina

Velikost textu: A A A

Otevřená zlomenina

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Zlomeniny obecně jsou velmi bolestivé úrazy. Vždy je nutné vyhledat lékařskou pomoc, aby lékař určil, o jakou zlomeninu se jedná. Zlomeniny totiž dělíme na otevřené, zavřené a stresové. Zavřená zlomenina je asi nejčastějším typem, na rentgenu jde vidět, že kost praskla či se zlomila. Stresová zlomenina je taková únavová, po dlouhém namáhání, po dlouhém tréninku a podobně. A poslední je otevřená zlomenina.

Příčina a popis otevřených zlomenin

Otevřená zlomenina vzniká podobně jako i jiné zlomeniny, kromě tedy stresové zlomeniny, ta může vzniknout i při minimálním úsilí a minimální síle. Obvykle to bývá neobvykle velká síla, která působí násilím na kost, která se pod tou silou zlomí. Příčin je hned několik a to pád z výšky, například ze stromu, ze žebříku, ze střechy, pád obecně, kdy spadnete celou vahou na zem a chcete si pomoci některou končetinou, která se onou prudkou bolestí zlomí, úder tvrdým předmětem, kopnutí a podobně. Vzniká také při dopravních nehodách, kdy končetina, kde se zlomenina nachází, se o něco udeří. Otevřená zlomenina je vlastně zlomenina, kdy kost obvykle projde skrz kůži a vyčnívá ven.

Projevy otevřených zlomenin

Asi prvním a velmi znatelným projevem zlomenin obecně je velká bolest. Otevřená zlomenina navíc i často krvácí, to tehdy, kdy kost protrhne kůži a, nebo se zabodne do svalu. Zraněný s končetinou nemůže pohnout, pohyb působí obrovskou bolest, otok končetiny, deformace tehdy změna tvaru končetiny, někdy můžete slyšet tření zlomených kostí, u otevřené zlomeniny vidíte konce zlomených kostí. Zraněného jedince často postihne šok, je zmatený, při pohledu na krev a kost, která může být viditelná, mohou citlivější jedinci omdlít.

Rizika otevřených zlomenin

Riziko u otevřených zlomenin je asi největší infekce a protržení svalu. Otevřená zlomenina se skoro vždy ihned operuje, musí se vrátit zpět na místo, ošetřit případný roztržený sval a roztrženou kůži.

Co dělat při otevřené zlomenině

Přivolejte rychlou záchrannou službu na lince 155, kde vám může pomoci operátorka a poradí vám, jak postupovat. Je nutné ošetřit rány, je zde ohrožení vstupu infekce. Na zlomeninu dejte obvaz, který ránu provizorně zakryje, můžete ji také nepřímo chladit. Zkontrolujte životní funkce zraněného, komunikujte s ním a snažte se jej udržet v klidu.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vyšetření a operace

Ostatní

Nemoci

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: zlomenina

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Další jednorázová vakcína proti Covid-19 je na světě. Přivítejte Sputnik Light

Rusko již delší dobu avizovalo, že pracuje na alternativní vakcíně ke Sputniku V. jednat se mělo o jednorázovou vakcínu Sputnik…

Jak je účinná vakcína Janssen, od firmy Johnson and Johnson? Nejnovější výsledky!

Před necelým týdnem představila farmaceutická společnost Johnson a Johnson výsledky účinnosti jejich jednorázové vakcíny…

Začíná koronavirová pandemie Covid-19 ustupovat?

Jakkoliv se to zdá v rámci statistik nakažených Covidem v rámci České republiky jako scifi, celosvětové počty nakažených…

Čínská vakcína Sinopharm začíná dobývat Evropu

Většina čtenářů zpravodajských webů již určitě postřehla velkou nespokojenost členských států EU s dodávkami vakcín proti…

Čím dál více lidí řeší nespokojenost s obličejem prostřednictvím plastické chirurgie

Jakkoliv se to může zdát povrchní, vzhled obličeje stále ve většině případů určuje společenský úspěch a s tím související…

Jak léčit hemeroidy a co pomáhá?

Takzvaná zlatá žíla trápí nemalou část populace, ačkoliv o této nemoci téměř nikdo se svým okolím nemluví. V dnešním článku…

Jak dostat babičku do domova důchodců

Odpověď na to, jak dostat babičku nebo obecně seniora do domova důchodců je relativně jednoduchá. Podmínky jsou totiž předem…

Jak tělo hlásí, že jíte příliš cukru?

O cukru se říká, že patří mezi nejhorší potraviny, které lidstvo konzumuje. Alespoň pokud ho přijímáte příliš mnoho. Pokud…

Řecký jogurt a zdraví - v čem může být prospěšný a proč ho kupovat?

 Řecký jogurt se začal v jídelníčku Čechů prosazovat teprve několik posledních let. A je to jedině dobře, protože se…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY