Univerzální vakcína proti chřipce

Velikost textu: A A A

Univerzální vakcína proti chřipce

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Chřipka je velmi nepříjemná nemoc, která postihne v období podzimu a zimy mnoho lidí. Chřipková epidemie řádí každým rokem a mnoho lidí postihne. Tito lidé se pak cítí unavení, mají rýmu, kašel a nejlépe jim je v posteli s horkým čajem a s léky. Je mnoho lidí, kteří touto nemocí poměrně často trpí a rádi by, aby už konečně někdo vymyslel něco proti tomuto onemocnění. Britští vědci vyslyšeli nářky a podařilo se jim významně pokročit ve výzkumu. Zkoumají vakcínu, která by mohla člověka ochránit proti chřipkovému viru a to v jakékoliv formě. V České republice touto nemocí každoročně trpí asi třicet procent obyvatel.

Proti chřipce v dnešní době existuje očkování. Ovšem virus se dokáže skvěle mutovat a tak očkování vydrží zhruba rok. Tým z Královské univerzity v Londýně oznámil, že jejich cesta k vakcíně proti chřipce se výrazně zkrátila. V tomto výzkumu se vědci soustředí především na jádro viru. Podle těchto vědců totiž jádro viru zůstává společné pro většinu chřipkových kmenů. Podle vědců je to, že se zaměří na jádro klíč k vytvoření univerzální vakcíny proti chřipce. Léky proti chřipce, které jsou momentálně k dispozici, využívají principu, při kterém blokují povrchový protein viru a tím právě brání v přenosu nukleové kyseliny do napadené buňky. Jenže právě virus chřipky je schopný tyto proteiny měnit.

V boji proti jádru chřipkového viru jsou rozhodující T-buňky. Ty jsou podstatou buněčné imunity. Tým vědců je přesvědčený o tom, že právě ony T-buňky budou schopné rozpoznat proteiny v jádru viru. Tato teorie byla také otestována a to na viru mexické prasečí chřipky z roku 2009. Tato mexická prasečkí chřipka obsahovala geny lidské chřipky, geny prasečí chřipky a geny ptačí chřipky. Tedy plášť viru může být nový a neznámý, ale jádro viru již bude něco, co imunitní systém mohl již někdy potkat a tak bude vědět co s ním a jak s ním naložit.

Ukazuje se, že čím vyšší úroveň T-buněk pacient v těle měl, tím mírnější příznaky se u něj vyskytovaly. Z toho vědci vyvozují, že čásr imunitního systému nabízí určitý nástroj pro ochranu před chřipkou. Je to určitý plán pro vytvoření vakcíny. Vytvoření vakcíny však nebude do měsíce či do dvou, odhaduje se tak zhruba pět let.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: věda a výzkum

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Objev, jak lépe bojovat s nádory prsou a vaječníků

 Věda je velmi těžká disciplína, je to určitě velmi složitá a náročná práce, na výzkumu se pracuje mnohdy roky a roky…

Váš dech je stejně jedinečný, jako otisk prstu

 Je to až s podivem, ale výzkum toto skutečně odhalil. Dech obsahuje látky, které jsou jedinečné, tak jako otisk prstu.…

Co způsobuje vlnu Alzheimerovy choroby?

 Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Toto onemocnění způsobuje postupnou demenci. Alzheimerova nemoc…

Tajemství klinické smrti

 Klinická smrt je doteď zahalena do takového tajemného hávu. Mnoho lidí, kteří tuto klinickou smrt přežili, mají neobvyklé…

Čipy, které dokážou odhalit zbytky Antraxu

 Věda se každým dnem posunuje dopředu. Má na svědomí množství dobrých, ale i špatných objevů, které měli pro lidi velký…

Rychlá diagnostika chřipky pod taktovkou českých vědců

Asi nikdo z nás není rád nemocný a právě teď začíná období, kdy jsou všichni okolo nemocní. Mají chřipku, jsou nachlazení,…

Vycvičená E. coli likviduje infekce

Zápal plic je velmi nebezpečné onemocnění. Během něj můžete dokonce také umřít, záleží na tom, jak moc je zápal plic silný,…

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

Nový lék na cukrovku a obezitu. Dva v jednom!

V dnešní době je obezita velmi diskutovaná a je to téma, které je stále více a více aktuální a akutní. Mnoho lidí v dnešní…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY