Rozštěp rtu a patra - příčiny, příznaky a léčba

Velikost textu: A A A

Rozštěp rtu a patra - příčiny, příznaky a léčba

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Rozštěp rtu a patra jsou vývojové vady v oblasti obličeje, které mají kosmetický a estetický charakter. Jsou způsobeny tím, že během stádia vývoje jedince v jeho prenatálním období dochází k abnormálnímu růstu především v obličejové části.

Obvyklé příčiny rozštěpů

Rozštěp vzniká poruchou srůstu výběžků maxilárních a frontonazálních částí rtu. Ve vzácných případech se může objevit i rozštěp dolního rtu, ale tento jev je velmi ojedinělý. Zpravidla se rozštěp rtu dá chirurgicky korigovat. Pokud se týká rozštěpu patra, zde dochází k tomu, že během růstového stádia vývoje jedince nedojde k srůstu obou pater v oblasti dutiny ústní. Tam je patrný otvor v oblasti tvrdého patra, v ojedinělých případech může dojít i k rozštěpu patra měkkého. Patrový rozštěp může u dítěte způsobit problémy při kojení nebo dýchání, ale je dobře chirurgicky řešitelný.

Obvyklé příznaky rozštěpů

Rozštěp rtu se, jak už ostatně i samotný název může napovědět, týká pouze retní části a v tomto případě dutina ústní a patrová části nejsou nijak zasaženy. Rozštěp připomíná mezeru ve rtu. Zpravidla bývá tato vada jen nepatrná, nicméně mohou se objevit i případy, v nichž je rozštěp natolik rozsáhlý, že zasahuje až ke spodní části nosu.

Možnosti léčby rozštěpu rtu a patra

Léčba rozštěpů je v současné době velmi úspěšná a snadná. Moderní chirurgie je schopna vady odstranit natolik dokonale, že v podstatě není poznat, že nějaké byly a ani jizvy nejsou nijak patrné. Operace se zpravidla provádějí hned u novorozenců, kdy je kůže ještě mladá a je největší šance, že se nejlépe zahojí.

Rizika a komplikace rozštěpů

Nejčastější komplikací při rozštěpech hlavně patrových bývají záněty středního ucha z důvodu zasažení a poškození takzvané Eustachovy trubice. Dalším poměrně komplikovaným důsledkem může být porucha příjmu potravy při kojení, kdy mléko zatéká otvorem do dutiny nosní.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: chirurgie, rozštěp

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Které potraviny pomáhají proti celulitidě a proč?

 Celulitida je strašákem každé ženy, a bohužel většina žen se s ní také v průběhu života setká. Jak celulitida…

Bezbolestná ultrazvuková liposukce

Rychlé a bezbolestné odstranění přetékajícího tuku z lidského těla je snem každého člověka, který se s tímto problémem potýká.…

Zkušenosti pacientů a diskuse: zvětšení rtů 1/2

 Přirozený vzhled. Zvětšení rtů vydrželo celkem dlouhoI přes prvotní obavy toho, jak bude výsledek vypadat a zda bude…

Zkušenosti pacientů a diskuse: zvětšení rtů 2/2

Zvětšení rtů - nenadchlo ani nezaujaloNevím, čím to může být, ale výsledek mě nějak výrazně nezaujal. Sice zvětšení rtů proběhlo,…

Zkušenosti pacientů a diskuse: zubní implantát 1/2

 Mám, vše v pořádku, ale ta cenaMě nezbylo nic jiného, než si zubní implantát dát. A to jednoduše proto, že mi…

Zkušenosti pacientů a diskuse: zubní implantát 2/2

Špatné anestetikum a velká bolest zubního implantátuNebála jsem se tolik, ale musím říci, že bolest to byla celkem velká.…

Zkušenosti pacientů a diskuse: odstranění chrápání laserem 2/2

 Nepříjemnost a bolestiI když je zákrok prováděn v lokální anestezii a neměla by se cítit jakákoliv bolest, opak…

Zkušenosti pacientů a diskuse: výměna prsních implantátů 1/2

 Zákrok byl jednodušší než při zvětšeníDůvodem výměny prsních implantátů bylo poškození těch stávajících. Samotný zákrok…

Zkušenosti pacientů a diskuse: výměna prsních implantátů 2/2

 Výměna prsních implantátů byla v podstatě povinnostíI když výměna prsních implantátů nebyla spojena se zdravotním…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY