Představujeme lékařské nástroje – otoskop, fonendoskop a oxymetr

Velikost textu: A A A

Představujeme lékařské nástroje – otoskop, fonendoskop a oxymetr

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Lékařské obory jsou pro laiky plné neznámých přístrojů, kterou jsou nezbytné k vyšetření pacientů. V našem článku jsme se zaměřili na představení 3 z nich (otoskop, fonendoskop a oxymetr).

Otoskop - vybavení ORL ordinace

ORL je mezi laiky známé spíše jako „ušní, nosní a krční“. Při jakékoliv návštěvě ORL lékaře způsobené ušními problémy se pacient nevyhne základnímu vyšetření, které lékaři umožní zjistit stav pacientova organismu. K tomu otorinolaryngolog nebo foniatr potřebuje relativně jednoduchý přístroj nazvaný otoskop. Za pomoci otoskopu je možné vyšetřit bubínek a vnitřek vnějšího ucha.

Otoskopy se vyrábějí v různých variantách. Dražší provedení dokonce nabízí multifunkční využití, tedy kombinaci otoskopu, oftalmoskopu a dermatoskopu.

Fonendoskop jako základní lékařské vybavení

Fonendoskopy jsou jednoznačně nejrozšířenějším vybavením lékařů, nezávisle na jejich oborovém zaměření. Fonendoskop (stetoskop) slouží k poslechu správného dýchání a srdeční činnosti. Ovšem je nutný i pro měření krevního tlaku prostřednictvím askultační metody.

Také u fonendoskopů existuje široké spektrum odlišných výrobků. Vedle základních verzí jsou v nabídce vylepšené přístroje umožňující kvalitnější poslech plicní činnosti nebo s lepším přenosem zvuků pro méně doslýchavé lékaře.

Pulsní oxymetr pro měření saturace kyslíku

Ačkoliv jsou oxymetry na prvním místě elementárním vybavením pro všechny jednotky intenzivní péče, mají využití i v dalších lékařských oborech. Příkladem může být ordinace obvodního lékaře, který díky oxymetru může snadno změřit svoje pacienty. Získá tak důležité informace o aktuální saturaci kyslíku a tepové frekvenci.

U oxymetrů existují různé verze, přičemž ty dražší mají paměť pro evidenci změřených údajů až u 100 pacientů, někdy i více. Pořídit si můžete i přenosný oxymetr nebo s barevným displejem.

Pokud se rozhodnete pro nákup některého z výše uvedených přístrojů, obraťte se na profesionální odborníky na lékařské přístroje. Společnost KRÁSNÝ – zdravotnická technika vám poskytne poradenství i nabídku přístrojů na webových stránkách www.SZO.cz.

Placený reklamní článek

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: szo.cz

Štítky: pr, zdravotnictví

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Společnost Penta rozšiřuje svůj vliv na polském lékárenském trhu

Známá finanční skupina Penta Invesments zakoupila od firmy ACP Pharma síť polských lékáren Mediq apteka.Penta tak rozšiřuje…

Od srpna 2013 se zvyšuje minimální zdravotní pojištění

 Od 1. srpna 2013 se zvyšuje částka minimálního zdravotního pojištění!V souladu s navýšením minimální mzdy, která se…

Rizikové práce v České republice - statistické výsledky za rok 2012

V České republice pracuje v rizikkových kategoriích více jak 450 000 zaměstnanců a podnikatelů. Okolo 75% to jsou muži.Nejvíce…

Podle čeho vybrat ošetřujícího lékaře

 Možnost vybrat si svého ošetřujícího lékaře je vynikající, protože člověk si může přesně zvolit takového, který mu…

Změny ve zdravotnictví od 1.1.2015

Rok 2015 přináší několik zásadních změn v oblasti zdravotnictví, které budou mít dopady jak na lékaře, tak pacienty. Vybrané…

Představujeme oblíbené masérské (masážní) stoly 1. část

 Dvoudílný dřevěný masážní stůlJeden ze skutečně nejoblíbenějších masérských stolů na našem trhu. Je vyráběn z tvrdého…

Představujeme oblíbené masérské (masážní) stoly dokončení

 Dvojdílný hliníkový masážní stůlJednoduché provedení je tím, co charakterizuje tento konkrétní model lehátka. I proto…

Plazmová sterilizace operačních nástrojů patří k nejmodernějším metodám

 Pro sterilizaci operačních nástrojů se v současné medicíně využívá polární záře, tato metoda se nazývá plazmovou…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY