Druhy invalidních vozíků

Velikost textu: A A A

Druhy invalidních vozíků

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Pokud ve vašem životě nastává situace, kdy se bez invalidního vozíku neobejdete, je to vždycky složité. Zvláště pokud se dostáváte do této situace ve chvíli, kdy jste byli velmi aktivní a sportovně založení, a to vinou nějakého úrazu či zákeřné nemoci. Samozřejmě do této situace se mohou také dostat starší lidé a senioři. Ti už nejsou fyzicky tak aktivní, s přibývajícím věkem se fyzická síla snižuje. Někdy to může dojít i do té fáze, kdy se bez invalidního vozíku zkrátka neobejdete. Pokud si už pořizujete invalidní vozík, je nutné věnovat pozornost jeho výběru. Pokud zvolíte špatný vozík, může to mít vliv na vaše zdraví.

Pomocí vozíku se můžete také přepravovat, kam potřebujete. Dnes již existují většina míst s bezbarierovými přístupy, kam se pohodlně dostanete i s invalidním vozíčkem. Invalidních vozíků je několik druhů. Vozíky lze obecně rozdělit na mechanické a elektrické.

Mechanické invalidní vozíky

Mechanické invalidní vozíky jsou takové, které nevyužívají elektrický pohon, ale mechanickou sílu. Jsou vozíky, které jsou určené k tlačení jinou osobu a také vozíky, které rukama poháníte sami. Tyto vozíky jsou vhodné pro lidi, kteří dokáží vozík dostat do pohybu a to vlastní sílou a to dává velmi zabrat, protože ruce musí být velmi silné a vytrénované. Tyto vozíky jsou velmi lehké, snadno skladné.

Elektrické invalidní vozíky

Takovýto vozík je nutný a to zejména pro lidi, kteří mají omezenou hybnost horních končetin. Nemusí to být jen snížená hybnost, ale například také nějaké onemocnění horních končetin jako revma a podobně, kdy taková zátěž pro ruce není dlouhodobě možná. Elektrické invalidní vozíky jsou na elektrický pohon. Takovýto vozík je nutné nabíjet, jelikož je na elektřinu. Zdolávají různé terény a ovládají se poměrně jednoduše, jen je potřeba se s tím naučit pracovat.
Za určitých podmínek můžete získat nárok na invalidní vozíky, ať už mechanický či elektrický. Někdy můžete získat také příspěvek na invalidní vozík, čili nebudete platit plnou cenu. Pokud chcete předepsat invalidní vozík, je nutné navštívit lékaře, specialista vám může invalidní vozík předepsat, rovněž vám pomůže s výběrem nejideálnějšího vozíku pro vás.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: invalidita, invalidní vozík

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Péče o osobu blízkou - možnosti a povinnosti

 Pečovat o někoho, kdo se není schopen sám o sebe postarat, by měla být jakousi samozřejmostí každého z nás. Skutečnost…

Rehabilitační a zdravotní pomůcky - nástavec na wc 1/2

 Nástavec na WC s madlyOsoby s nižší pohyblivostí, anebo s jinými zdravotními problémy se mohou setkat s obtížným…

Nejčastější úrazy při bowlingu 2/2

Rozdrcení kůstekNejčastější úraz při bowlingu, který se týká zejména dětí. Jde o rozdrcení kůstek u prstů jak u nohy, tak…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 2/2

 ZlomeninyAsi není žádným překvapením, že mezi časté a vůbec nejčastější úrazy při automobilovém závodu jsou zlomeniny,…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY