Zdravé jídlo a děti. Co děti potřebují?

Velikost textu: A A A

Zdravé jídlo a děti. Co děti potřebují?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Pro děti je strava velmi důležitá. Zvláště pokud rostou a vyvýjí se. Asi každý chce, aby se jeho dítěti dostalo jen to nejlepší. Co by děti měly jíst a co naopak neměly, mnoho rodičů ani netuší. I když v dnešní době je podvědomí o zdravých potravinách docela velké, stále existují lidé, kteří nevědí jak se zdravě stravovat či jak zdravě stravovat své děti. Pravdou je, že to co vaše dítě konzumuje, má výrazný vliv na jeho zdraví, na soustředěnost, schopnost učit se a mnoho dalších věcí. Proto se určitě vyplatí, dbát na to, co vaše dítko jí.

I pro děti platí pravidelná a pestrá strava. Děti by měly jíst obvykle pětkrát až šestkrát denně a to zhruba ve stejnou dobu. Bývá zde pak rozdíl v tom, kolik toho sníst a co jíst. To už pak záleží na různých ukazatelech jako například věk, fyzická aktivita dítěte a podobně. Asi jinak budete stravovat dítě, které se aktivně věnuje sportu a jinak dítě, které sportuje běžně a ne na vrcholové bázi. Dítě, které aktivně sportuje, například potřebuje větší přísun kalorií a jeho tělo „snese“ i méně zdravou stravu.

Každé dítě, bez rozdílu věku či fyzické aktivity existuje zásada zdravého talíře. V praxi to znamená, že je potřeba dítěti zajistit vše potřebné. Zdravý talíř obsahuje třetinu sacharidové složky, což je například pečivo, ovoce nebo jiné příloha, třetinu bílkovinná složka, což je maso, sýry nebo mléčné výrobky a poslední třetinu má tvořit zelenina. Dítě tak dostane do těla všechny důležité látky, které potřebuje. Bílkoviny jsou vlastně základní stavební látky pro růst a vývoj. Sacharidy jsou také pro tělo potřebné, jsou vlastně nejdůležitějším zdrojem energie pro svalovou činnost.

V dnešní době je pro rodiče velkým strašákem dětská obezita. Vidíme a slyšíme to takřka na každém rohu, děti v dnešní době mají velký sklon k obezitě a mnohé také obézní jsou. Vede to samozřejmě ke zdravotním problémům, ale také to může vést k problémům psychickým. Děti ve školce či ve škole se mohou obéznímu dítěti posmívat, utahovat si z něj nebo ho dokonce ponižovat. Samo dítě se také může cítit špatně a to třeba i kvůli tomu, že se nepohybuje tak mrštně jako jeho kamarádi, bývá rychleji unavené než jiné děti a podobně.
Rodiče proto v dětské stravě omezují tuk. Protože podle některých tuky stoprocentně znamenají tloušťku. To je ale velký omyl, protože i děti potřebují ve své stravě tuky. Je samozřejmě dobré omezit sladkosti, sladké nápoje, krekry, brambůrky, bílé pečivo a podobně. Místo toho do dětského jídelníčku zařadit rostlinné tuky. Například máslo.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: výživa, děti

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nácvik hygieny u dětí

 Hygiena je velmi důležitou součástí každodenního života. Je to prakticky nejdůležitější věc, kterou by měl provozovat…

Děti, které odmítají zeleninu. Jak jim doplnit vitaminy?

 Vitamíny jsou pro lidské tělo velmi důležité. Ať už to jsou děti či dospělí. Dostat však tyto vitamíny do stravy dětem…

BIO strava pro děti - pro a proti

 Každý rodič chce svému dítěti dát v životě to nejlepší z nejlepších. Chce, aby vykročilo do života tou správnou…

Postrach pro lékaře a riziko pro děti? Rodiče samoléčitelé!

 Každý chce pro své dítě to nejlepší. Existují však rodiče, kteří nevěří pediatrům, lékařům zkrátka nikomu a raději…

Jak na urážlivé dítě?

 Urážet se umí nejčastěji děti. Poté je to přejde, nicméně jsou takoví, kterým to vydrží i do dospělosti. Urážlivost…

Výchova dětí - hlavní pilíře

 Každý rodič přistupuje k výchově svého potomka či potomků různě. Někteří rodiče jsou přísní a razí přísnou výchovu.…

Jaká obuv je vhodná pro děti do školy a školky

Správné obutí je základem zdravého držení těla a správné chůze. Tento fakt je neoddiskutovatelný a spousta rodičů si jasně…

Jak se chránit proti početí - reálné možnosti a babské pověry

Jestliže žena nechce otěhotnět, má hned několik možností, jak tomu zabránit. Současná medicína je v tomto ohledu poměrně…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY