Operace hemeroidů

Velikost textu: A A A

Operace hemeroidů

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Hemeroidy jsou velmi nepříjemným a mnohdy i citlivým onemocněním. Lidé často trpí studem a nějakým strachem a proto návštěvu lékaře oddalují, což není vůbec dobrý nápad. Pokud hemeroidy zachytíte včas a dáte se včas léčit, nemusí nutně k operaci dojít. Způsobů léčby je hned několik. Operace je poslední možností a často si jej právě pacienti přivodí sami, tím že prvotní potíže často přechodí nebo s nimi nejdou k odborníkovi a nechají to dojít až do takovéhoto stádia. Hemeroidy se často vyskytují u lidí 40-65 let. Vyskytují se častěji u lidí, kteří v zaměstnání většinu svého času v práci sedí.

Existuje několik druhů operací hemeroidů. Klasická, Longova metoda, metoda H. A. L.

Klasická operace hemeroidů

Při této operaci dochází k vytnutí jednotlivých hemoroidálních uzlů. Následuje sešití sliznice konečníku. Tato metoda má řadu nevýhod. Například probíhá zde dlouhotrvající bolest po zákroku, častá bolest při stolici, při operaci se může dojít k poškození funkce svěrače konečníku, poměrně dlouhá doba rekonvalescence a pracovní neschopnosti. Zhruba to bývá od čtyř týdnů a výš. Dnes už tato metoda není využívána, avšak existují určité tyty hemeroidů, u kterých bohužel jiná metoda, než tato není indikována.

Longova metoda

Tato metoda je poměrně nová a je téměř bezbolestná. Při takovéto operaci hemeroidů se provádí odstranění přebytečné tkáně a následné sešití sliznice zvláštním a přesným přístrojem, který se nazývá stapler, a je zaváděn do konečníku. Stapler rovněž řeší příčinu zvětšení hemeroidů a výhřezů konečníku. Přerušují se drobné cévy, které do hemeroidů přivádějí krev. Nevzniká jizva jako u klasických operací. Nehrozí zde poškození svěračů konečníku. Operace je téměř bezbolestná a provádí se v celkové nebo lokální anestezi. Pacient je propuštěn během jednoho až tří dnů a doba rekonvalescence probíhá zhruba týden, dle zdravotního stavu pacienta. Pooperační bolesti jsou velmi malé ve srovnání s výše popisovanou klasickou metodou.

Metoda H. A. L.

Tato metoda H. A. L. neboli Haemorroidal Artery Ligature je nebolestivá metoda operace vnitřních hemeroidů. Jde o metodu, která má za cíl podvázání hemoroidálních tepen, které zásobují hemoroidální uzly krví. Metoda užívá ultrazvukové zařízení, které je připojeno ke speciální sondě, která se zavádí během operace do konečníku. Díky ultrazvukovému signálu je sonda schopna označit místa, kudy vysoko v konečníku probíhají pod sliznicí jednotlivé hemoroidální arterie. Od klasické operace hemeroidů je tento výkon minimálně zatěžující, díky tomu pacient necítí po zákroku téměř žádnou bolestivost. Rekonvalescence bývá také velmi nízká. Obvykle je možné se během dvou až čtyř dnů vrátit do práce. Tato metoda však momentálně není hrazena zdravotní pojišťovnou, tudíž si jí musí pacient hradit sám.

Dále existuje kryoterapie, kdy se hemerodi zmrazí a fotokoagulace laserem, při které se žilky zasáhnou laserovým paprskem. Další informace a zkušenosti můžete najít na naší diskusi o hemeroidech.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Nemoci

zobrazit vše

Zdravotnictví

Alternativní léčba

Babské rady a recepty

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: konečník, hemeroidy, proktologie, chirurgie

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Alternativní léčba a prevence hemeroidů podle lidového léčitele

Hemeroidy nebo-li zlatá žíla jsou klasickým civilizačním problémem. Pdhaduje se, že hemeroidy trpí víc jak dvě třetiny západní…

Které potraviny pomáhají proti celulitidě a proč?

 Celulitida je strašákem každé ženy, a bohužel většina žen se s ní také v průběhu života setká. Jak celulitida…

Bezbolestná ultrazvuková liposukce

Rychlé a bezbolestné odstranění přetékajícího tuku z lidského těla je snem každého člověka, který se s tímto problémem potýká.…

Metoda Transtar pro operaci rektokély - kýly konečníku

 Nemocnice ve Vítkovicích obdržela jako první v České republice certifikát k provádění operací kýl konečníku pomocí…

Zkušenosti pacientů a diskuse: zvětšení rtů 1/2

 Přirozený vzhled. Zvětšení rtů vydrželo celkem dlouhoI přes prvotní obavy toho, jak bude výsledek vypadat a zda bude…

Zkušenosti pacientů a diskuse: zvětšení rtů 2/2

Zvětšení rtů - nenadchlo ani nezaujaloNevím, čím to může být, ale výsledek mě nějak výrazně nezaujal. Sice zvětšení rtů proběhlo,…

Zkušenosti pacientů a diskuse: zubní implantát 1/2

 Mám, vše v pořádku, ale ta cenaMě nezbylo nic jiného, než si zubní implantát dát. A to jednoduše proto, že mi…

Zkušenosti pacientů a diskuse: zubní implantát 2/2

Špatné anestetikum a velká bolest zubního implantátuNebála jsem se tolik, ale musím říci, že bolest to byla celkem velká.…

Zkušenosti pacientů a diskuse: odstranění chrápání laserem 2/2

 Nepříjemnost a bolestiI když je zákrok prováděn v lokální anestezii a neměla by se cítit jakákoliv bolest, opak…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY