Gynekomastie: popis, průběh a rekonvalescence

Velikost textu: A A A

Gynekomastie: popis, průběh a rekonvalescence

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Slovem gynekomastie se označuje růst prsní žlázy u mužů. Základní buňky prsní mléčné žlázy jsou přítomny jak u žen, tak i u mužů. Vlivem mužských hormonů, ale nedochází k jejich rozvinutí a růstu. Existují však různé druhy vlivů, díky kterým se změní poměr hormonálních hladin u muže. V některých případech tak může i u mužů dojít k růstu mléčné žlázy. Obyčejně je růst mléčné žlázy spojován s obezitou kde se navíc ke zbytnělé žláze ukládá i tuk. K růstu a zbytnění může docházet prakticky v každém věku. Zbytnění prsní žlázy u mužu může být přechodné, pokud však není, bývá to pro muže často velmi psychicky deprimující. Řešením této situace může být práve gynekomastie.

Pokud dochází k zbytnění prsní žlázy u mladších mužů a to v krátké době, mělo by být určitě provedeno vyšetření specialistou tedy endokrinologem. Mělo by se vyloučit onemocnění, které s tím může souviset. Pokud je prsní žláza u mužů zbytnělá dlouhodobě a endokrinolog vyloučil s tím související onemocnění. V případech, kdy je pacient obézní je potřeba snížit váhu a stabilizovat ji.

Před gynekomastií

Před samotným zákrokem je mít dobrý a hlavně stabilizovaný zdravotní stav. Vyloučit se musí nemoci, které by mohly být spojeny se zbytněním mléčných žláz a také vyloučit jiné nemoci. Pokud pacient prodělal či prodělává virové onemocnění či záněty je nutné se zákrokem minimálně jeden měsíc počkat. Zhruba dva až tři týdny před operací by pacient měl vysadit případně neužívat léky, které zvyšují krvácivost (například acylpyrin či anopyrin a jiné). Jako před každou operací i zde je důležité a nezbytné předoperační vyšetření, které provádí váš praktický lékař. Ten vám vezme krev, moč a prohlédne celkový stav těla a provede také EKG.

Popis gynekomastie

Gynekomastie se provádí pod celkovou narkózou. Mléčná žláza se postupně odpreparuje od kůže a prsního svalu, dále se odstraňuje. Kůže, která je na těle navíc se odstraňuje tak, aby bylo částečně zachováno podkoží pro výživu dvorce. Dále se provádí sešití kůže a podkoží. K tomuto sešití se užívají vstřebatelné stehy, které podporují pevnost jizvy při hojení. Do podkoží operatér vkládá dreny, které z těla odvádějí drobné krvácení a tkáňový sekret. Doba operace závisí na obtížnosti zákroku, bývá to však zhruba šedesát až devadesát minut.

Režim po gynekomastii

Druhý den po operaci dochází ke kontrole, a pokud je vše v pořádku odstraní se dreny a pacient je propuštěn do domácího léčení. První dva dny po operaci je nutné dodržovat klidový režim. Během prvních dvou dnů může pacient mít teplotu zhruba 38 stupňů. Elastický obvaz se ponechává 4-5 dní. Dále už fixaci a další léčebný postup ordinuje lékař. Pokud je průbeh léčení nekomplikovaný pacient se může vrátit do běžného života po deseti až čtrnácti dnech. Plná fyzická zátěž je vhodná asi po měsíci až dvou. Jizvy by měly být chráněné pod oblečením asi tři měsíce.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Plastická chirurgie

zobrazit vše

Léky

Ostatní

Z domova

Vyšetření a operace

Nemoci

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: gynekomastie, prso

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnovější výzkum v oblasti nanotechnologií se soustředí na boj s rakovinou

 Vědci z univerzity v Georgii vyvíjí léčebný postup, který prostřednictvím nanočástic přeprogramuje buňky imunitního…

Tipy pro ženy - jak na krásná prsa

Pro hezký tvar prsou existují různé speciální cviky, které byste rozhodně měly vyzkoušet. Další možností je úprava prsou…

Objev pro léčbu nádorů prsou a vaječníků

 Mladý vědec Michal Zimmermann se zasloužil o další úspěch pro českou vědu. Objevil, že jistý genetický faktor, dosud…

Zkušenosti pacientů a diskuse: výměna prsních implantátů 1/2

 Zákrok byl jednodušší než při zvětšeníDůvodem výměny prsních implantátů bylo poškození těch stávajících. Samotný zákrok…

Zkušenosti pacientů a diskuse: výměna prsních implantátů 2/2

 Výměna prsních implantátů byla v podstatě povinnostíI když výměna prsních implantátů nebyla spojena se zdravotním…

Zkušenosti pacientů a diskuse: zmenšení prsou 1/2

 Zmenšení prsou bylo téměř bez bolestiI přes prvotní obavy je třeba říci, že zmenšení prsou proběhlo opravdu hladce…

Zkušenosti pacientů a diskuse: zmenšení prsou 2/2

 Cena je opravdu vysokáI když je zmenšení prsou zákrokem, který vypadá dobře a rozhodně dokáže zlepšit sebevědomí, je…

Zkušenosti pacientů a diskuse: zvětšení prsou 1/2

 Skvělý výsledek téměř bez bolestiOperace proběhla zcela bez jakýchkoliv problémů. Jakékoliv obavy z velké bolesti…

Zkušenosti pacientů a diskuse: zvětšení prsou 2/2

 Bolest i změna tvaruPo delší době se mohou objevit drobnější problémy, které jsou spojeny především s tím, že…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY