EKG - důvody a průběh vyšetření

Velikost textu: A A A

EKG - důvody a průběh vyšetření

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 EKG neboli elektrokardiografie, se řadí mezi vyšetření srdce. EKG je schopno snímat elektrickou aktivitu srdce člověka. Díky elektrokardiografii je dosaženo elektrokardiogramu, což je graf přesně monitorující činnost srdečního svalu. Tato křivka ukazuje míru napětí mezi dvěma základními body v čase.

Vyšetření pomocí EKG přináší řadu důležitých informací, které se týkají srdce člověka, jež zpravidla není z hlediska své činnosti úplně v pořádku. Jedná se o základní vyšetření v oblasti interních vyšetření.

Důvody k ekg

Důvodů k odeslání na tento typ vyšetření může mít praktický lékař hned několik. V první řadě se může jednat o srdeční arytmii, která dokáže ohrozit činnost srdečního svalu. EKG se využívá ale i při hrozícím infarktu myokardu. Ten patří bohužel mezi jedna z nejčastějších onemocnění kardiovaskulárního systému člověka u nás. EKG je ale prospěšným vyšetřením i při podezření na plicní embolii.

Příprava na ekg

Před EKG není zapotřebí žádné speciální a složité přípravy. Stačí, když bude vyšetřovaný pacient v klidu. Nejedná se o invazivní vyšetření, takže absence jídla či pití anebo hospitalizace nejsou nezbytnostmi.

Průběh ekg

 

Během vyšetření ekg si pacient musí odložit své oblečení do půl těla, tak aby byl jeho hrudník maximálně přístupný lékaři, jenž bude vyšetření provádět. Na kůži pacienta je naneseno menší množství průhledného gelu. Ten dokáže maximalizovat účinek elektrod, jež jsou následně připevněny na kůži vyšetřovaného člověka. Elektrody jsou ve formě samolepek a mají pouze jedno jediné využití. Celkový počet elektrod činí 10. Šest se jich nachází na hrudníku vyšetřovaného pacienta a po dvou má na končetinách. Vyšetření je maximálně rychlé a za několik vteřin vyjede z přístroje papír, na němž bude zaznamenán výsledek vyšetření. Během celého vyšetření je nutností, aby byl pacient v maximálním klidovém režimu.

Rizika a komplikace u ekg

EKG se řadí mezi neinvazivní typy vyšetření, takže o nějakých rizicích nemůžeme hovořit.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

Ze zahraničí

Zdravotnictví

Zdravá výživa

Z domova

Nemoci

zobrazit vše

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Léky

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: srdce, krevní tlak, krevní oběh

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Operace srdce za pomocí katetru

 Srdce je jedním z hlavních svalů lidského těla a právě díky němu je efektivně rozváděna krev do jednotlivých orgánů.…

Jaké potraviny jíst při nízkém krevním tlaku?

Potravny můžou být dobrým pomocníkem při nízkém krevním tlaku, prozradíme vám, které to jsou. LékořicePrvní potravinou,…

Jaké potraviny pomáhají při vysokém cholesterolu

Zvýšená hladina vysokého cholesterolu je velkým zdravotním problémem, protože vysoký cholesterol zvyšuje riziko cévních a…

Jak se stravovat po infarktu

 Celozrnné výrobkyPo infarktu je nutné se stravovat pravidelně a hlavně zdravě. Nesmí se zapomínat na pravidelné a dostatečné…

Metoda na operaci vrozené srdeční vady dětí

Lékaři v brněnské dětské nemocnici se pustili před několika lety do vyzkoušení nové metody, která může odstranit vrozenou…

Zásady cvičení u kardiaka 1/2

 Vždy po konzultaci s lékařem Mezi prvotní zásady cvičení u kardiaka by mělo rozhodně patřit to, že je nutná prvotní…

Zásady cvičení u kardiaka 2/2

 Delší, s menší intenzitou Cvičení kardiaků by mělo probíhat tak, že je třeba eliminovat krátkodobá cvičení s vysokou…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY