Echokardiografie

Velikost textu: A A A

Echokardiografie

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Echokardiografie představuje vyšetření srdce za asistence speciálního přístroje, kterým je echokardiograf. Jedná se v podstatě o ultrazvukové vyšetření srdečního svalu.

Lékař je díky echokardiografii schopen přesně stanovit průchod krve srdcem a změřit celkový průtok krve srdečním svalem. Toto vyšetření je neinvazivní a zaručuje tak minimální rizika.

Důvody k echokardiografii

Hlavním důvodem toho, že je člověk odeslán lékařem k echokardiografickému vyšetření, je fakt, že činnost jeho srdce není v pořádku. Praktický lékař toto pozná na základě poslechu pacienta a pak jej odešle právě na echokardiografii.

Příprava na echokardiografii

Echokardiografie nevyžaduje žádné speciální přípravné záležitosti. Vyšetření je neinvazivní, takže se k němu člověk dostane předtím, než má být vykonáno. Není k němu zapotřebí ani anestezie, takže i tento fakt pozitivně ovlivní délku vyšetření.

Průběh echokardiografie

Nejčastěji se provádí toto vyšetření přímo v ambulanci konkrétního lékaře. U hospitalizovaných pacientů existuje i ta alternativa, že se přijede s přístrojem přímo k jejich lůžku a vyšetření se provede na místě. Při vyšetření budete vysvlečeni do půl těla a na ošetřenou oblast bude naneseno menší množství gelu, který je k výkonu zákroku nutný. Při vyšetření bude pacient ležet na levém boku a lékař bude sondou jezdit po inkriminované oblasti. Vše bude přitom sledovat na obrazovce a pečlivě si značit výsledky. Délka celého vyšetření je minimální a zabere skutečně pouze několik minut. Na vyšetření tak není nutné mít ušetřený celý den.

Rizika a komplikace u echokardiografie

Jak již bylo řečeno, echokardiografie patří mezi vyšetření ryze neinvazivního charakteru, takže se není zapotřebí obávat nějakých možných rizik a komplikací. Člověku se může při vyšetření udělat zle, nicméně tyto případy jsou spíše výjimečné.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

Ze zahraničí

Zdravotnictví

Zdravá výživa

Z domova

Nemoci

zobrazit vše

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Léky

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: srdce

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Operace srdce za pomocí katetru

 Srdce je jedním z hlavních svalů lidského těla a právě díky němu je efektivně rozváděna krev do jednotlivých orgánů.…

Jaké potraviny jíst při nízkém krevním tlaku?

Potravny můžou být dobrým pomocníkem při nízkém krevním tlaku, prozradíme vám, které to jsou. LékořicePrvní potravinou,…

Jaké potraviny pomáhají při vysokém cholesterolu

Zvýšená hladina vysokého cholesterolu je velkým zdravotním problémem, protože vysoký cholesterol zvyšuje riziko cévních a…

Jak se stravovat po infarktu

 Celozrnné výrobkyPo infarktu je nutné se stravovat pravidelně a hlavně zdravě. Nesmí se zapomínat na pravidelné a dostatečné…

Metoda na operaci vrozené srdeční vady dětí

Lékaři v brněnské dětské nemocnici se pustili před několika lety do vyzkoušení nové metody, která může odstranit vrozenou…

Zásady cvičení u kardiaka 1/2

 Vždy po konzultaci s lékařem Mezi prvotní zásady cvičení u kardiaka by mělo rozhodně patřit to, že je nutná prvotní…

Zásady cvičení u kardiaka 2/2

 Delší, s menší intenzitou Cvičení kardiaků by mělo probíhat tak, že je třeba eliminovat krátkodobá cvičení s vysokou…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY