Co to je a jak je účinná vakcína Sinopharm a jak funguje?

Velikost textu: A A A

Co to je a jak je účinná vakcína Sinopharm a jak funguje?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Vakcína Sinopharm se používá v mnoho zemích celého světa. Do většího povědomí Čechů se dostala teprve se žádostí prezidenta Zemana o její dodání. Co je vakcína Sinopharm, jak funguje a jak je účinná?

Vakcínu Sinopharm vyrábí státní čínská biotechnologická společnost Sinopharm's China National Biotec Group (CNBG) se sídlem v Pekingu. Oficiální název vakcíny Sinopharm je BBIBP-CorV.

Co je vakcína Sinopharm a jak funguje

Vakcína Sinopharm je inaktivovaná vakcína. Tzn., že používá zabitý virus SARS-Cov2, který se vpravuje do těla člověka a imunitní systém na základě této zkušenosti vytváří imunitní odpověď. Čínští vědci získaly nejprve 3 různé varianty koronaviru a následně vybrali tu, jenž se nejrychleji množila.

Viry jsou likvidovány chemickou látkou Beta-propiolakton, která je inaktivuje tak, že se již nemůžou dále množit. Současně nejsou nijak narušeny, což lidskému tělu po aplikaci umožňuje vyvolat odpověď imunity ve formě protilátek, T-buněk a B-buněk. V rámci výrobního procesu jsou zabité viry smíseny s tzv. adjuvanty, což jsou sloučeniny hliníku podporující imunitní reakci.

Na výše zmíněném principu funguje mnoho vakcín již po desítky let. Jde tedy o fungující a dlouhodobě užívanou metodu. Za všechny vakcíny tohoto druhu lze zmínit např. vakcíny proti žloutence typu A nebo vzteklině. Ačkoliv se v uplynulých měsících hodně vyzdvihovali mRNA vakcíny, v posledních dnech se objevují některé vědecké názory, že inaktivované vakcíny, tzn. i vakcína Sinopharm, by mohly mít proti mutujícímu Covid-19 lepší účinnost, resp. přesněji že by mohly mít menší propad účinnosti proti mutacím, než tzv. spikové vakcíny od firem Pfizer nebo Moderna. Zatím je to ale na úrovni nedostatečně podložených názorů.

Klinické studie Sinopharm

Ve světě bylo provedeno hned několik studií vakcíny Sinopharm. Například ve Spojených Arabských Emirátech bylo zapojeno 31 000 dobrovolníků. Další testy vakcíny Sinopharm byly provedeny v Bahrajnu, Peru nebo Maroku, ale i v dalších zemích.

Jaká je účinnost vakcíny Sinopharm

Výrobce vakcíny Sinopharm již dříve deklaroval účinek 79 %. Studie v Spojených Arabských Emirátech vykázala účinek dokonce ve výši 86 %. Oba údaje tedy vykazují vyšší účinost než mají vakcíny od firem Johnson and Johnson nebo AstraZeneca. Jsou ale o trochu nižší, než vykazuje Sputnik V, Pfizer či Moderna.
Třetí fáze studie Spojených Arabských Emirátů vedle účinnosti 86 % ještě zjistila, že vakcína Sinopharm má 100% účinnost proti středně těžkému a vážnému průběhu nemoci Covid-19. Tak jako u dalších vakcín, i zde se může stát, že očkovaný jedinec koronavirem onemocní, ale měl by být chráněn právě před těžkým průběhem.

Po celém světě bylo vakcínou Sinopharm očkováno již více, než 43 miliónů dávek, přičemž mimo Čínu to bylo přes 9 miliónů. Výhodou vakcíny Sinopharm je, že ji lze skladovat v běžné chladničce. Zde si přečtěte, kde se vakcína Sinopharm již v Evropě používá.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

zobrazit vše

Ze zahraničí

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: vakcína, očkování, Covid-19

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Vše o očkování 1/2

 Některá očkování jsou povinnáKdyž máme říci vše o očkování, je třeba dodat, že dnes ho můžeme rozdělit na dvě skupiny.…

Vše o očkování 2/2

 Vakcíny se testují až 15 letKdyž se vytvoří nová vakcína, je třeba říci, že ji čeká poměrně dlouhé testování. Tato…

Co je nového ohledně vakcíny na Covid 19

Vakcína proti epidemii koronavira Covid-19 zajímá celý svět. Což je také důvodem, proč se mnoho vědeckých týmů snaží funční…

Prodělali jste Covid-19? Darujte plazmu!

Darování plazmy stále patří k jedněm z nejsilnějch zbraní při léčbě těžšího onemocnění koronaviru známého jménem Covid-19.…

Čínská vakcína Sinopharm začíná dobývat Evropu

Většina čtenářů zpravodajských webů již určitě postřehla velkou nespokojenost členských států EU s dodávkami vakcín proti…

Začíná koronavirová pandemie Covid-19 ustupovat?

Jakkoliv se to zdá v rámci statistik nakažených Covidem v rámci České republiky jako scifi, celosvětové počty nakažených…

Jak je účinná vakcína Janssen, od firmy Johnson and Johnson? Nejnovější výsledky!

Před necelým týdnem představila farmaceutická společnost Johnson a Johnson výsledky účinnosti jejich jednorázové vakcíny…

Další jednorázová vakcína proti Covid-19 je na světě. Přivítejte Sputnik Light

Rusko již delší dobu avizovalo, že pracuje na alternativní vakcíně ke Sputniku V. jednat se mělo o jednorázovou vakcínu Sputnik…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY