Operace srdce za pomocí katetru

Velikost textu: A A A

Operace srdce za pomocí katetru

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Srdce je jedním z hlavních svalů lidského těla a právě díky němu je efektivně rozváděna krev do jednotlivých orgánů. Onemocnění srdečního svalu anebo jakékoli problémy s ním byly až do nedávné doby poměrně neřešitelným problémem a spousta lidí dokonce na některé srdeční choroby umíralo.

V současné době dokážou tuzemští chirurgové operovat srdce bez otevření dutiny hrudní. Tato minimálně invazivní metoda je opravdovým průlomem v tuzemské a světové medicíně. Všichni pacienti se po několika těchto operacích cítí maximálně skvěle a zásahy do jejich organismu byly minimální.

Jak probíhá operace srdce za pomocí katetru

Samotná operace prostřednictvím katetrizační metody probíhá tak, že dochází k zavedení potřebných operačních pomůcek přímo do oblasti srdce. Vedeny jsou tepnami, a tak není nezbytné pacientovi otvírat hrudník. Jestliže dojde k srdečnímu selhání, pak mohou být pacienti v několika pracovištích v rámci České republiky ošetřeni. Jako první byl tento operační zákrok proveden v pracovišti v pražské nemocnici Na Homolce. Jinak se jedná o metodu, která je řešena i v rámci výzkumu, který má tato nemocnice společný s dalšími zařízeními například v Nizozemí.

Zcela inovativní postup

Operace za pomocí katetru představuje velmi náročný operační výkon, při kterém je renovována oblast dvojcípé chlopně. Pomocí katetru je přímo modelována levá komora srdce, která byla deformována v rámci problémů se srdečním svalem. Srdce díky operaci opět nabude svou prvotní činnost v podobě fungování jako pumpy. Vyřešena takto může být zejména nedomykavost chlopně, která patří mezi poměrně rozšířené problémy mnohých lidí.

Co může pacient po operaci

Po tomto typu výkonu se pacient vrací do normálního života, a to zpočátku s určitými typy omezení. Postupem času ovšem může navyšovat svůj fyzický výkon, a to mnohdy až na úroveň, kterou disponoval předtím, než šel na operaci. Díky minimální invazivnosti je pravděpodobnost návratu do běžného života maximální.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

Zdravotnictví

Zdravá výživa

Nemoci

zobrazit vše

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: srdce

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Jaké potraviny jíst při nízkém krevním tlaku?

Potravny můžou být dobrým pomocníkem při nízkém krevním tlaku, prozradíme vám, které to jsou. LékořicePrvní potravinou,…

Jaké potraviny pomáhají při vysokém cholesterolu

Zvýšená hladina vysokého cholesterolu je velkým zdravotním problémem, protože vysoký cholesterol zvyšuje riziko cévních a…

Jak se stravovat po infarktu

 Celozrnné výrobkyPo infarktu je nutné se stravovat pravidelně a hlavně zdravě. Nesmí se zapomínat na pravidelné a dostatečné…

Metoda na operaci vrozené srdeční vady dětí

Lékaři v brněnské dětské nemocnici se pustili před několika lety do vyzkoušení nové metody, která může odstranit vrozenou…

Zásady cvičení u kardiaka 1/2

 Vždy po konzultaci s lékařem Mezi prvotní zásady cvičení u kardiaka by mělo rozhodně patřit to, že je nutná prvotní…

Zásady cvičení u kardiaka 2/2

 Delší, s menší intenzitou Cvičení kardiaků by mělo probíhat tak, že je třeba eliminovat krátkodobá cvičení s vysokou…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY