Svědění konečníku

Velikost textu: A A A

Svědění konečníku

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Pokud vás svědí konečník je to zpravidla velmi nepříjemné. Mnoho lidí se s tímto problémem stydí jít k lékaři a tak raději svědění trpí dlouhou dobu. Není nutné cítit stud či pocit trapnosti. Je lepší si se svědivým konečníkem dojít k lékaři včas, než se z mnohdy banální či lehké nemoci vyvine něco horšího. Svědění konečníku může mít celou řadu příčin.

Příčina svědění konečníku: Hemeroidy

Velmi často může svědění konečníku poukazovat na hemeroidy. Hemeroidy jsou vlastně rozšířené žilní pleteně, které jsou v oblasti konečníku. Tam se dostává zánět. Hemeroidy postihují spíše pacienty, kteří mají nad třicet let a mají často sedavé zaměstnání a sedavý způsob života. Nepohybují se či nepěstují nějaký sport. Často takoví lidé mívají nadváhu. Samozřejmě, hemeroidy mohou mít také lidé, kteří jsou mladší a žijí aktivněji. Hemeroidy se léčí pomocí mastí, čípků, krémů. Doporučují se také koupele v odvaru z dubové kůry. Pokud jsou hemeroidy v horším stavu, či se objevují pravidelně, je dobré podstoupit chirurgický zákrok.

Příčina svědění konečníku: Infekce roupy

Toto onemocnění se zpravidla projevuje pouze svědivým konečníkem. Infekce roupy se označuje jako dětské onemocnění. Této nemoci se daří, když děti nedodržují základní pravidla hygieny. Svědění konečníku nastává především v noci a dítě bývá neklidné a často trpí nespavostí, právě díky velkému svědění v konečníku. Často také děti konečník škrábou, což není dobré, protože můžou vnikat ragády a ty se mohou sekundárně infikovat. Někdy se můžou roupy vyskytnout také na toaletním papíře. Jedná se o bílé, malé červíky. S tímto onemocněním je nutné zajít k lékaři a ten dítěti předepíše vhodné léčiva. Dále je nutná také základní a pravidelná hygiena.

Příčina svědění konečníku: Alergická reakce na potraviny

Svědění konečníku může mít za následek také alergická reakce na nějakou potravinu, koření či nějaký druh pití. Vlivem látky, na kterou jste alergičtí, může vznikat svědění z konečníku, nevolnost, kopřivka či anafylaktický šok. Svědění konečníku bývá většinou způsobeno alergií na koření.

Někdy svědění konečníku může být vlivem zánětu. Také může docházet k stopám krve na toaletním papíře. Pokud se krvácení z konečníku stává pravidelným, pacient musí navštívit svého lékaře, který zjistí příčinu a může zahájit vhodnou léčbu. Příčin totiž může být více, než bylo výše uvedeno.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Nemoci

zobrazit vše

Zdravotnictví

Ostatní

Alternativní léčba

Babské rady a recepty

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: konečník, gastroenterologie, chirurgie, proktologie

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Alternativní léčba a prevence hemeroidů podle lidového léčitele

Hemeroidy nebo-li zlatá žíla jsou klasickým civilizačním problémem. Pdhaduje se, že hemeroidy trpí víc jak dvě třetiny západní…

Které potraviny pomáhají proti celulitidě a proč?

 Celulitida je strašákem každé ženy, a bohužel většina žen se s ní také v průběhu života setká. Jak celulitida…

Bezbolestná ultrazvuková liposukce

Rychlé a bezbolestné odstranění přetékajícího tuku z lidského těla je snem každého člověka, který se s tímto problémem potýká.…

Jaké potraviny jsou vhodné jako prevence proti nemocem slinivky břišní

Nemoci slinivky břišní jsou závažné, neboť slinivka je pro život nezbytný orgán. Proto je lépe těmto potížím předcházet,…

Dvanáctník se představuje

 O našich střevech víme poměrně málo, ještě méně lidí však ví, co je to dvanáctník a k čemu slouží. Přitom právě…

Květák, brokolice a jablko - bojovníci za zdravý dvanáctník

Přinášíme vám 3 potraviny, které by neměly chybět v jídelníčku žádného zdravého člověka, který chce pečovat o svoje zdraví…

Metoda Transtar pro operaci rektokély - kýly konečníku

 Nemocnice ve Vítkovicích obdržela jako první v České republice certifikát k provádění operací kýl konečníku pomocí…

Vyšetřovací metody v oboru gastroenterologie

 K nejdůležitějším vyšetřením v gastroenterologii se řadí rovněž mnoho endoskopických a radiologických metod. Pro…

Zkušenosti pacientů a diskuse: zvětšení rtů 1/2

 Přirozený vzhled. Zvětšení rtů vydrželo celkem dlouhoI přes prvotní obavy toho, jak bude výsledek vypadat a zda bude…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY