Zánět slinivky - pancreatitida

Velikost textu: A A A

Zánět slinivky - pancreatitida

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Zánět slinivky břišní je možné také nezvat pancreatitidou. Slinivka je umístěna v dutině břišní. Můžeme jí řadit k trávicímu systému, protože produkované enzymy pomáhají trávení. Velmi významně se podílí i na metabolismu cukrů. Slinivka břišní je vlastně taková dvojtá žláza. Obě její části se navzájem obklopují.

Příčiny vzniku zánětu slinivky

Zánět slinivky může mít různé formy akutní, chronickou a recidivující formu. Akutní zánět slinivky je způsobený hlavně infekcemi, ucpáním vývodů, toxickými faktory a různými poraněními. Vyskytuje se častěji u mužů mezi třicátým a padesátým rokem věku. Chronický zánět slinivky je vlastně přestavba funkční tkáně slinivky ve vazivo. Tkáňové změny, které probíhají ve slinivce, nejsou doprovázeny bakteriální infekcí.

Příznaky zánětu slinivky břišní

Vyskytují se prudké bolesti v podbřišku, dochází ke zvracení, ale neulevuje člověku, pocity na zvracení, škytání, nevolnosti, může se zastavit stolice a zástava plynů. Nemocný člověk má dále zrychlený tep, je unavený, schvácený, zrychlený dech, může provázet horečka, dezorientaci, někdy taky poruchy chování. Je nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se jedná o chronickou formu, příznaky jsou podobné, ovšem dlouhodobé. Zvláště se pak projevuje bolest podbřiška, hubnutí, změna stolice a podobně.

Diagnostika zánětu slinivky

Zjištění zánětu slinivky břišní se může z krevního obrazu, z jaterních testů, z moči. Dále to může být také pomocí ultrazvuku, pomocí CT, Endoskopická retrográdní cholangiopankreatikografie (zobrazování žlučových cest za pomoci kontrastní látky). Jako první se provádí krevní obraz, pokud zde je něco v nepořádku postupuje se pomocí ultrazvuku a podobně. Zánět slinivky břišní nelze zjistit povětšinou pohmatem.

Léčba zánětu slinivky

Léčba je závislá na druhu a také na pokročilém stádiu zánětu slinivky. Pokud je zánět slinivky chronický a není ohrožen život, není nutná hospitalizace, lékař určí dietu, kterou je nutno dodržovat. Pokud je zánět dlouhodobější, předepisuje lékař léky. Akutní formy vyžadují rychlé jednání, je nutná hospitalizace. Nasazují se léky, lékaři tiší bolest, infuze s chybějícími ionty a tekutinami.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Diety

Vyšetření a operace

Zdravá výživa

Ostatní

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: slinivka

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nové možnosti v léčbě rakoviny slinivky břišní

 Mezi největší strašáky současnosti patří v každém případě rakovina. Pokud bychom měli hledat nejzákeřnější typy…

Význam slinivky břišní pro lidský organismus

 O slinivce většinou slýcháme v souvislosti s cukrovkou. Proč je slinivka břišní důležitá a jak jí prospět…

Jaké potraviny jsou vhodné jako prevence proti nemocem slinivky břišní

Nemoci slinivky břišní jsou závažné, neboť slinivka je pro život nezbytný orgán. Proto je lépe těmto potížím předcházet,…

Vyšetřovací metody v oboru gastroenterologie

 K nejdůležitějším vyšetřením v gastroenterologii se řadí rovněž mnoho endoskopických a radiologických metod. Pro…

Vzorový jídelníček při problémech se slinivkou na 7 dní - 1. část

 Komplikace se slinivkou vyžadují, aby byl dodržován vzorový jídelníček při problémech se slinivkou na 7 dní, který…

Vzorový jídelníček při problémech se slinivkou na 7 dní - dokončení

Pozor - tento jídelníček je jen rámcový, konkrétní stravu vám musí sdělit váš ošetřující lékař!StředaSnídaněOmeleta připravovaná…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY