Syndrom vyhoření - projevy, léčba, příčiny

Velikost textu: A A A

Syndrom vyhoření - projevy, léčba, příčiny

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Syndrom vyhoření se nepovažuje za klasickou nemoc. Jedná se spíše o jakýsi psychický stav, který se obvykle objevuje u lidí vykonávajících jednu, stále stejnou, jednotvárnou profesi po dlouhou dobu.

Jde zpravidla o profese vyžadující intenzivní každodenní mezilidskou komunikaci. Tento stav bývá popisován jako naprostá ztráta zájmu o danou činnost provázená i pocity zmaru, úzkosti a beznaděje.

Obvyklé příčiny syndromu vyhoření

Přesné příčiny nejsou úplně zřejmé. Jedná se však o psychický stav související s rutinním vykonáváním jednotvárné činnosti.

Obvyklé projevy syndromu vyhoření

Tento stav mysli byl poprvé popsán americkým psychologem Herbertem Freudenbergerem, který ho charakterizoval jako mentální a citové vyčerpání způsobené dlouhodobým stresem. Nejčastěji tento jev postihuje lidi pracující v oblasti sociální nebo zdravotní, ale také ve školství. Jsou to tedy takové činnosti, které vyžadují jednak intenzivní mezilidský styk, ale také každodenní nutnou komunikaci. Syndrom vyhoření se zpočátku projevuje depresemi a poklesem nálady na pracovišti, postupem času se ale tento pocit přenáší i do soukromého života a stává se permanentím stavem mysli. Že se jedná o pocit vyhoření, zjistíme snadno tím, že postižený ztratil víru ve smysl své vykonávané činnosti.

Možnosti léčby syndromu vyhoření

Nejlepší léčbou proti syndromu vyhoření, někdy také označovanému jako burn out syndrom, je prevence. Lze mu předcházet zejména intenzivním společenským životem a kontaktem s rodinou a přáteli. Dobré mezilidské vztahy zpravidla napomáhají syndromu vyhoření předcházet. Pokud se už ale syndrom objeví, je dobré, ostatně stejně jako u kterékoli jiné nemoci, začít s léčbou co nejdříve. Nejefektivnějším postupem je zřejmě psychologické poradenství, které využívá praktik kognitivně-behaviorální terapie a logoterapie.

Rizika a komplikace syndromu vyhoření

Komplikace a rizika při syndromu vyhoření jsou velmi individuální. Každý jedinec se s tímto problémem vypořádává jinak. U některých lidí však může vést až k dlouhodobým depresivním stavům, stresu a frustraci z práce.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Senioři a stáří

Nemoci

zobrazit vše

Léky

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: psychologie, psychické nemoci, deprese

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Na intimní problémy pomůže psychologie

 Intimní problémy bývají často velkým trápením a to nejen pro ženy, ale také pro muže. Ti, ale většinou o těchto problémech…

Rizikové práce v České republice - statistické výsledky za rok 2012

V České republice pracuje v rizikkových kategoriích více jak 450 000 zaměstnanců a podnikatelů. Okolo 75% to jsou muži.Nejvíce…

Jak ovládnout vztek

Vztek je reakce, která může způsobit mnoho problémů. Jak během situace, ve které jednáme pod vlivem vzteku, tak následky…

Jak se rozejít a nezešílet

 Rozchod. Slovo, které mnoho lidí děsí. Přitom změna partnera je čím dál častější situací, se kterou se během života…

Psychiatr - obávaný lékař aneb je na čase se přestat bát

 Psycholog je stále pro mnoho lidí tabu. Bojí se k němu jít a bojí se o svých problémech mluvit. Ono se není čemu…

Ztratili jste zaměstnání? Musíte se s tím vyrovnat!

 Ztráta práce je vždy velký zásah do života. Ať už v práci pracujete třicet let, pět let, či jen pár měsíců. Vždycky…

Co způsobuje vlnu Alzheimerovy choroby?

 Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Toto onemocnění způsobuje postupnou demenci. Alzheimerova nemoc…

Jak na deprese u seniorů

 Deprese je nemoc, není to jen nějaká zástěrka. Tato nemoc může postihnout každého z nás a je důležité jí začít včas…

Nemůžete najít práci? Nenechte se tím zdeptat!

 V tomto článku se více zaměříme na problematiku dlouhodobého nenalezení práce. Pokud práci nemůžete najít dlouho…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY