Úvod / Lexikon zdraví / Nemoci / Spála - příznaky, příčiny a léčba
Odborně latinsky se spála nazývá scarlatina a je to onemocnění, které způsobuje bakterie streptokoka. Typickým příznakem spály je vyrážka neboli exantém. Existují dva typy spály, které se od sebe liší podle charakteru této vyrážky.
Jsou jimi spálová angína a ranná spála. U spálové angíny následuje vyrážka v krátké době po odeznění příznaků angíny, u ranné spály pronikají bakterie do těla v důsledku nějakého poranění, takže příznaky angíny se zde neobjevují.
Příčinou spály je bakterie streptokoka, která není nijak výjimečná. Jejím nositelem je člověk. Streptokok je také schopen přežít poměrně dlouho i na předmětech kolem člověka. Šíří se kapénkovou infekcí.
Příznaky spály se liší podle toho, o jakou spálu se jedná a jakým způsobem vstoupila bakterie do těla. Pokud se do těla dostala ústy, pak se po krátké inkubační době asi pěti až sedmi dnů začínají objevovat první příznaky angíny – jedná se tedy v tomto případě o spálovou angínu. U tohoto typu spály se objevují stejné symptomy jako u klasické angíny. Dochází k bolestem hlavy a břicha, vysokým teplotám, zimnicím a bolesti v krku. Bolest a škrábání v krku může být natolik intenzivní, že omezuje polykání jak slin, tak i potravy a tekutin. Dalším znakem jsou také zduřené uzliny, které jsou i tvrdé na omak. Objevuje se také spálová vyrážka, která mívá zpravidla podobu načervenalých teček.
Při podezření na spálu se doporučuje co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Čím dříve se spála začne léčit, tím lepší je šance na její odstranění. Lékař spálu diagnostikuje výtěrem v krku, který posílá na mikrobiologickou analýzu. Výsledky chemických testů však nejsou okamžité, proto se mezitím může lékař spokojit s testovací sadou přímo v ordinaci. Po diagnostikování spály se jako léčebný prvek nasazuje penicilinové antibiotikum.
Pokud se spála nezačne zavčasu léčit, mohou nastat i jisté komplikace. Například se může rozšířit zánět do nosních dutin. Zároveň také může dojít k poškození srdečního svalu, které může mít i fatální následky.
Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.
Ostatnízobrazit všeZdravotnictvíZdravá výživaLéky |
Z domovaNemocizobrazit všeVyšetření a operacezobrazit všePříznaky a příčiny |
Štítky: angína, nemoci, horečka
V České republice pracuje v rizikkových kategoriích více jak 450 000 zaměstnanců a podnikatelů. Okolo 75% to jsou muži.Nejvíce…
Psycholog je stále pro mnoho lidí tabu. Bojí se k němu jít a bojí se o svých problémech mluvit. Ono se není čemu…
Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Toto onemocnění způsobuje postupnou demenci. Alzheimerova nemoc…
V tomto článku se více zaměříme na problematiku dlouhodobého nenalezení práce. Pokud práci nemůžete najít dlouho…
Náladu můžete mít buď dobrou, nebo špatnou. Nálady se mohou měnit z minuty na minutu. To je typické pro teenagery. Ti jsou…
Zásadní význam pro prevenci aft mají vitamíny skupiny B, zejména kyselina listová. Právě nedostatek tohoto vitamínu…
Kašel je velmi nepříjemná záležitost, která je ovšem obranným mechanismem lidského těla. Kašel můžeme rozdělit na 3 hlavní…
Lymská borelióza je strašákem všech lidí, kteří rádi chodí do přírody. Co je vlastně borelióza a jak lze její léčbu…
Příspěvek na péči Příspěvek na péči lze získat i pro dohled nad nemohoucím, na různá cvičení či procházky. Mohou se…
Box pouze pro vaši textovou reklamu! Neváhejte nás kontaktovat.
Jste unavená, bledá, máte tmavé kruhy pod očima jako po dvoudenním flámu a ráno sotva vstanete z postele? Možná je na vině nedostatek červených…
Nemalé množství lidí již absolvovalo obě dávky vakcíny Comirnaty od Pfizer a BioNTech proti koronaviru Covid-19. Jaké jsou jejich zkušenosti s případnými…
Zeptali jsme se na zkušenosti lidí, kteří již prošli očkováním proti Covid-19 vakcínou Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech. Měli nějaké vedlejší účinky…
Vakcína Sinopharm se používá v mnoho zemích celého světa. Do většího povědomí Čechů se dostala teprve se žádostí prezidenta Zemana o její dodání.…
Zeptali jsme se na zkušenosti lidí, kteří již prošli očkováním proti Covid-19 vakcínou…
Ostatní | RedakceKolenní vazy jsou pro koleno hodně důležité, protože se starají o stabilitu a díky…
Nemoci | RedakceJste unavená, bledá, máte tmavé kruhy pod očima jako po dvoudenním flámu a…
Ostatní | RedakcePříčiny tříselné kýlyNejčastější typ kýly je právě tříselná kýla. Vzniká především…
Nemoci | RedakceOperace prostaty nenádorového zvětšení přistupujeme tehdy, pokud jsme neuspěli…
Vyšetření a operace | RedakceZeptali jsme se na zkušenosti lidí, kteří již prošli očkováním proti Covid-19 vakcínou…
Ostatní | RedakceJste unavená, bledá, máte tmavé kruhy pod očima jako po dvoudenním flámu a…
Ostatní | RedakceKolenní vazy jsou pro koleno hodně důležité, protože se starají o stabilitu a díky…
Nemoci | RedakceZeptali jsme se na zkušenosti lidí, kteří již prošli očkováním proti Covid-19 vakcínou…
Ostatní | RedakceKolenní vazy jsou pro koleno hodně důležité, protože se starají o stabilitu a díky…
Nemoci | RedakceJste unavená, bledá, máte tmavé kruhy pod očima jako po dvoudenním flámu a…
Ostatní | RedakceOperace prostaty nenádorového zvětšení přistupujeme tehdy, pokud jsme neuspěli…
Vyšetření a operace | Redakce