Revmatická horečka

Velikost textu: A A A

Revmatická horečka

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Revmatická horečka je velmi nebezpečným typem zánětlivého onemocnění, které se většinou objevuje při neléčených anebo komplikovaných případech streptokokové angíny.

Obvyklé příčiny

Streptokokovou angínu způsobuje streptokok typu A, přičemž se jedná o převážně dětské onemocnění, které postihuje děti ve věku do patnácti let. Jedná se o onemocnění, které je, alespoň ve většině vyspělých západních zemí, velmi ojedinělé vzhledem k dobré antibiotické medicíně. Nicméně v oblastech třetího světa, kde medicína není na tak vysoké úrovni, je toto onemocnění poměrně běžné a také poměrně nebezpečné.

Obvyklé příznaky revmatické horečky

Revmatická horečka poškozuje hlavně srdeční sval. Pokud dojde ke vzniku zánětu, může se objevit i zánět osrdečníku. Ten zásadním způsobem ovlivňuje činnost srdce a může vést v nejhorších případech až k úplnému selhání srdeční činnosti. Projevy revmatické horečky jsou nicméně velice individuální a na každého pacienta působí tato nemoc jinak. Streptokok většinou zasahuje oblasti kloubů, srdce a centrálního nervového systému. První příznaky tohoto onemocnění se začínají objevovat zpravidla čtrnáct dní poté, co pacient prodělal angínu. Prvotní příznaky jsou podobné jako u klasické angíny a jsou to většinou zvýšené teploty, malátnost, únava, ale postupně se začíná přidávat zarudlost kloubů, problémy s dýcháním a intenzivní bušení srdce.

Možnosti léčby

Nejúčinnější metodou léčby revmatické horečky je nasazení antibiotik proti streptokokovi. Dále je nutné zmírnit a odstranit horečky, třeba i pouhým aspirinem.

Rizika a komplikace revmatické horečky

Revmatická horečka způsobuje záněty kloubů, které mohou trvat různě dlouhou dobu. Zpravidla se jedná o několik týdnů, v závažnějších případech může jít ale i o měsíce a může tak zanechat i trvalé následky nejen u nervového systému a činnosti kloubů, ale i na činnost srdce.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

zobrazit vše

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Léky

zobrazit vše

Z domova

Zdravotnictví

Zdravá výživa

zobrazit vše

Nemoci

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

První pomoc

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: srdce, klouby, horečka

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Operace srdce za pomocí katetru

 Srdce je jedním z hlavních svalů lidského těla a právě díky němu je efektivně rozváděna krev do jednotlivých orgánů.…

Co jíst, aby klouby nebolely

 Pokud se potýkáte s bolestí kloubů, může vaše obtíže zmírnit i vhodná strava – dlouhodobé užívání léků proti bolesti…

Jaké potraviny jíst při nízkém krevním tlaku?

Potravny můžou být dobrým pomocníkem při nízkém krevním tlaku, prozradíme vám, které to jsou. LékořicePrvní potravinou,…

Jaké potraviny pomáhají při vysokém cholesterolu

Zvýšená hladina vysokého cholesterolu je velkým zdravotním problémem, protože vysoký cholesterol zvyšuje riziko cévních a…

Jak se stravovat po infarktu

 Celozrnné výrobkyPo infarktu je nutné se stravovat pravidelně a hlavně zdravě. Nesmí se zapomínat na pravidelné a dostatečné…

Speciální cviky na kyčle (kyčelní klouby)

 Cvik na okraji posteleBolesti v kyčlích se mohou projevit během ranního vstávání nebo po dlouhé chůzi. Pomocí…

8 super rad jak rychle dát do pořádku výron kotníku 1/2

 Léčba podvrtnutí kotníkuVýron kotníku patří k velice častým úrazům. Kotníky jsou vystavovány velkému zatížení.…

8 super rad jak rychle dát do pořádku výron kotníku 2/2

 Fixace kotníkuPokud se vám stalo horší podvrtnutí kotníku a zranění má vyšší stupeň, vyhledejte odbornou lékařskou…

Metoda na operaci vrozené srdeční vady dětí

Lékaři v brněnské dětské nemocnici se pustili před několika lety do vyzkoušení nové metody, která může odstranit vrozenou…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY