Plané neštovice - příznaky, projevy a léčba

Velikost textu: A A A

Plané neštovice - příznaky, projevy a léčba

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Neštovice jsou velmi nebezpečnou, rychle se šířící infekční chorobou virového původu, kterou způsobuje takzvaný virus Herpes Virem.

Obvyklé příčiny neštovic

Tento virus nejčastěji napadá malé děti v letech od tří do deseti let. Průběh nemoci u takto mladých pacientů je prakticky vždy bez komplikací, pokud se ovšem stane, že se virem nakazí dítě starší, popřípadě dospívající nebo už dospělí jedinec, může mít tato nemoc i vážnější důsledky. Virus se šíří kapénkovou infekcí a přímým kontaktem s nakaženým.

Obvyklé příznaky neštovic

Inkubační doba neštovic trvá asi čtrnáct dní. Po jejím uplynutí se objevují první symptomy neštovic, jimiž jsou takzvané prodromy. Většinou se objevuje zvýšená teplota, trávící problémy, průjmy a podobně. Ale nejhlavnějším průvodním jevem neštovic jsou vyrážky na kůži, které jsou dráždivé a svědí. Ještě před výskytem těchto příznaků se však objevují výrazné bolesti hlavy, únava a celková malátnost, oslabení těla a ospalost.

Možnosti léčby planých neštovic

Vzhledem k virovému charakteru neštovic není možné používat k jejich léčení antibiotika. Kromě prevence, která je nejúčinnější, se většinou doporučuje mazat puchýře pudrem a antiseptickou mastí.

Rizika a komplikace planých neštovic

Nebezpečí může nastat v případě, že se virem nakazí starší člověk. U dětí k žádným zásadním komplikacím zpravidla nedochází, ale pokud se jedná o pubescenty nebo adolescenty, těhotné ženy, novorozence či lidi s oslabeným imunitním systémem, mohou být rizika vyšší. Neštovicím lze předcházet tím, že se budeme vyhýbat přímému kontaktu s infikovanou osobou. Ale vzhledem k tomu, že se virus přenáší hlavně vzduchem, není možné se proti němu účinně bránit jinak, než očkováním. Při očkování sice nemáme stoprocentní jistotu, že virus nedostaneme, nicméně procento pravděpodobnosti se tím podstatně sníží.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Nemoci

zobrazit vše

Ostatní

Babské rady a recepty

Zdravá výživa

Léky

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: viry, nemoci, infekce

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Rizikové práce v České republice - statistické výsledky za rok 2012

V České republice pracuje v rizikkových kategoriích více jak 450 000 zaměstnanců a podnikatelů. Okolo 75% to jsou muži.Nejvíce…

Psychiatr - obávaný lékař aneb je na čase se přestat bát

 Psycholog je stále pro mnoho lidí tabu. Bojí se k němu jít a bojí se o svých problémech mluvit. Ono se není čemu…

Co způsobuje vlnu Alzheimerovy choroby?

 Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Toto onemocnění způsobuje postupnou demenci. Alzheimerova nemoc…

Nemůžete najít práci? Nenechte se tím zdeptat!

 V tomto článku se více zaměříme na problematiku dlouhodobého nenalezení práce. Pokud práci nemůžete najít dlouho…

Jak stabilizovat náladovost

Náladu můžete mít buď dobrou, nebo špatnou. Nálady se mohou měnit z minuty na minutu. To je typické pro teenagery. Ti jsou…

Nové úspěchy v léčbě HIV/AIDS u dětí

 Onemocnění virem HIV je nejen neskutečně zákeřné, ale především nevyléčitelné. V současné době hovoří mnohé teorie…

Které potraviny pomáhají proti tvorbě aftů a proč?

 Zásadní význam pro prevenci aft mají vitamíny skupiny B, zejména kyselina listová. Právě nedostatek tohoto vitamínu…

Jak léčit jednotlivé druhy kašle

Kašel je velmi nepříjemná záležitost, která je ovšem obranným mechanismem lidského těla. Kašel můžeme rozdělit na 3 hlavní…

Jaké potraviny pomáhají při borelióze

 Lymská borelióza je strašákem všech lidí, kteří rádi chodí do přírody. Co je vlastně borelióza a jak lze její léčbu…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY