Pemphigus - příčiny, projevy, rizika a léčba

Velikost textu: A A A

Pemphigus - příčiny, projevy, rizika a léčba

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Pemphigus značí autoimunitní puchýřnaté onemocnění objevující se na kůži i na sliznicích po celém těle. Jedná se o stále se vracející onemocnění. Vyskytuje se v několika formách, kdy se odlišuje podle lokalizace, dobou, kdy vzniklo a kdo jím byl postižen.

Příčiny vzniku pemphigusu

Příznaky a projevy se liší podle druhů pemphigu. Nejčastější pemphigus vulgaris vzniká z neznámé příčiny.

Rizika pemphigusu

Pemphigus není infekční a není třeba se obávat nákazy od postiženého jedince. Obecně se uvádí výskyt hlavně u lidí ve středním a vyšším věku a u osob s židovským nebo středomořským původem. Se zvýšeným rizikem je třeba počítat u osob s autoimunitním onemocněním, hlavně myastenií gravis nebo s nádorem thymu.

Příznaky pemphigusu

Pemphigus vulgaris vzniká uvnitř pokožky. U puchýřů až bul dochází k oddálení buněk pokožky a vzniklé prostory se pak plní tekutinou určující vznik puchýře. Vznik puchýřů není vázán na žádné typické místo – objevují se kdekoliv na těle (kůže, sliznice). Vnitřní orgány však nejsou postiženy. Herpetiformní pemphigus tvoří puchýřovité silně svědící větší plochy. Pemphigus vegetans má mírnější průběh a vzniká tam, kde dochází k vlhkému zapaření. Puchýře hodně zapáchají a o něco později splývají. Může se objevit i kvasinková infekce. Pemphigus foliaceus se objevuje u jedinců ve středním věku a podobá se olupující erytrodermii po celém těle.

Diagnostika pemphigusu

Vyšetření a stanovení diagnózy se realizuje u dermatologa podle viditelných příznaků nebo na základě Nikolských příznaků. Pro určení diagnózy se odebírá biopsie postižené kůže, z místa na kraji puchýře, jde o Tzankův test. Patolog v mikroskopu sleduje intraepidermální puchýř a také akantolýzu. Následně se určí protilátky na desmoglein přímou imunofluorescencí. Protilátky se řadí podél mezibuněčných spojů.

Léčba pemphigusu

Pemphigus se léčí těžce. K léčbě pemphigu se využívají vysoké dávky systémových kortikoidů (prednison). Dochází k utlumení imunitního systému. Léčba začíná hodně vysokými dávkami za den a postupem času se dávky snižují až do udržovacích dávek. U systémově podávaných kortikoidů však dochází k vedlejším účinkům. K léčbě se využívají i pomocná nekortikoidní imunosupresiva. Dále se používá také cyklosporin, metylprednisolon, azathioprine. Často se objevují infekce puchýřů, které se léčí tetracyklinovými antibiotiky. K základním lékům patří pudry a léky na bolest.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

zobrazit vše

Plastická chirurgie

Zdravá výživa

Vyšetření a operace

Nemoci

zobrazit vše

Léky

První pomoc

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: kůže

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Plíseň nehtů a nohou - jak jí zabránit?

 Chodit bosými nohami po místech, kde chodí i cizí lidé bosí je tak trošku risk. Týká se to hlavně koupališť, sauny,…

Nová injekční léčba melanomu kůže na obzoru

Nejnovější studie Moffitt Cancer Center naznačuje, že by injekční terapie mohla pomoci v boji s melanomem. Melanom je nejagresivnější…

Jak probíhá vyšetření znamének a pih

Pokud jste se rozhodli pro preventivní prohlídku vašich znamének a pih, udělali jste dobře. Kožní nádory jsou totiž na vzestupu…

Které potraviny pomáhají proti šupinatění kůže a proč?

 Ačkoli je klíčem ke zdravé kůži komplexně zdravý způsob života, můžete si účinně pomoci i okamžitým zvýšením podílu…

Které potraviny pomáhají proti celulitidě a proč?

 Celulitida je strašákem každé ženy, a bohužel většina žen se s ní také v průběhu života setká. Jak celulitida…

4 hlavní chyby při opalování

Ochrana proti slunečnímu záření je v dnešní době nezbytná. Pokud se rádi opalujete, měli byste se vyhýbat spálení kůže od…

Co potřebuje lidská pokožka a pleť?

 Pokožka je nejen pomyslnou hranicí našeho těla a okolí, ale stává se také symbolem celkového zdraví a krásy. Lidé se…

8 super rad jak rychle se zbavit puchýřů na nohou 1/2

 Náplast na puchýřeVe většině případů se puchýře zahojí samy. Nejprve dojde k zarudnutí kůže, především na nártu…

8 super rad jak rychle se zbavit puchýřů na nohou 2/2

 Aloe vera gelAloe vera působí protizánětlivě, tím pádem nemá problémy zajistit zmírnění zarudnutí a otoku u puchýře.…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY