Nádor vaječníku

Velikost textu: A A A

Nádor vaječníku

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Nádor vaječníku neboli také rakovina vaječníku se odborně nazývá karcinom ovaria. Toto onemocnění postihuje reprodukční ženské orgány a jedná se o velmi nebezpečné onemocnění. Vaječník je vlastně párový orgán, který je umístěný v malé pánvi ženy. Existují dva druhy nádorů a to benigní a maligní nádory. Benigní nádor je nádor nezhoubný a maligní nádor je bohužel nádor zhoubný.

Příčiny vzniku nádoru vaječníku

Zvýšené riziko tohoto onemocnění zajišťuje také bohužel rodinná anamnéza. Pokud jste například prodělala rakovinu prsu, máte bohužel větší náchylnost k nádorům vaječníků. Rizikovým faktorem je věk, můžeme říci, že riziko se zvyšuje společně také se zvyšujícím se věkem. Kritické období je po menopauze. Riziko mohou představovat také léky na neplodnost. Rizikové faktory, které spolu s ostatními k tomu onemocnění přispívají, jsou kouření, alkohol, špatná životospráva.

Příznaky nádoru vaječníku

Příznaky nádorů vaječníků dlouho nebývají patrné a nikterak se neprojevují. Nemusí se dokonce ani najít při běžné gynekologické prohlídce, proto je velmi malý počet těch onemocnění, které se odhalí v raném stádiu. V pokročilém stádiu žena pociťuje pobolívání břicha, nadýmání či pálení žáhy. V pokročilejším stádiu se také zvětšuje objem břicha, můžete pociťovat bolesti břišní stěny, časté močení, zácpa, nechutenství, zvracení, možné jsou také dýchací potíže.

Diagnostika nádoru vaječníku

Lékař zjišťuje vaši základní anamnézu, vyšetří vás ultrazvukem, může vás vyšetřit také CT, CT může nahradit nebo také doplnit vyšetření ultrazvukem, odběr krve a odběr vzorku na histologii. Všechny vyšetřené, které jsou uvedené před histologií, jsou vyšetření, kde se vyjádří podezření na nádory. Až histologie, tehdy odběr vzorku tkáně určí, o jaký nádor se jedná a zda je nádor zhoubný či nikoliv.

Léčba nádorů vaječníku

Rakovina vaječníku se léčí kombinací dvou metod. A to operací a následnou chemoterapií. Operace je vždy na lékaři, podle toho, jak moc pokročil nádor a podobně. Poté následuje chemoterapie, která bojuje proti rakovinnému bujení. Chemoterapie je velmi náročná pro pacienta a tudíž je nutno počítat s dlouhodobým léčením. Nádor vaječníku neboli také rakovina vaječníku se odborně nazývá karcinom ovaria. Toto onemocnění postihuje reprodukční ženské orgány a jedná se o velmi nebezpečné onemocnění. Vaječník je vlastně párový orgán, který je umístěný v malé pánvi ženy. Existují dva druhy nádorů a to benigní a maligní nádory. Benigní nádor je nádor nezhoubný a maligní nádor je bohužel nádor zhoubný.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Léky

zobrazit vše

První pomoc

Ostatní

Těhotenství a porod

Ze zahraničí

Z domova

Babské rady a recepty

Nemoci

zobrazit vše

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: gynekologie, nádor, rakovina, vaječníky

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnovější výzkum v oblasti nanotechnologií se soustředí na boj s rakovinou

 Vědci z univerzity v Georgii vyvíjí léčebný postup, který prostřednictvím nanočástic přeprogramuje buňky imunitního…

Nová injekční léčba melanomu kůže na obzoru

Nejnovější studie Moffitt Cancer Center naznačuje, že by injekční terapie mohla pomoci v boji s melanomem. Melanom je nejagresivnější…

Nové možnosti léčby rakoviny krve - leukémie

Rakovina je vždy nemoc, která je velmi nepříjemná, bolestná a vyčerpávající. Změní člověka a mnoho lidí se s touto nemocí…

Jak se chránit proti početí - reálné možnosti a babské pověry

Jestliže žena nechce otěhotnět, má hned několik možností, jak tomu zabránit. Současná medicína je v tomto ohledu poměrně…

Nepravidelná menstruace – možné příčiny a řešení

Pokud nemá žena pravidelnou menstruaci, pak nastává poměrně nepříjemný problém, který má různé příčiny a je možné jej řešit…

Ledvina vypěstovaná z kmenových buněk

 Jedním z nejdůležitějších orgánů v celém lidském těle jsou v každém případě ledviny. Jejich úloha je…

Nové možnosti v léčbě rakoviny slinivky břišní

 Mezi největší strašáky současnosti patří v každém případě rakovina. Pokud bychom měli hledat nejzákeřnější typy…

S Folaxanem ke dřívějšímu uzdravení

Týká se i vás velmi vážné onemocnění s názvem rakovina? Trápí vás tato skutečnost i tomu, že neznáte žádný podpůrný…

Lék na rakovinu profesora Holého

 Český vědec profesor Antonín Holý objevil novou účinnou látku pro nový lék na rakovinu. Nový lék na rakovinu vychází…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY