Lupénka - psoriáza

Velikost textu: A A A

Lupénka - psoriáza

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Lupénka neboli psoriáza je kožní onemocnění, které postihuje asi jedno až tři procenta lidí. V České republice může tímto onemocněním trpět zhruba dvěstě tisíc lidí. Ve většině případů není nebezpečná, spíše je toto onemocnění nepříjemné. Lupénka zasahuje do všech aspektů lidského života. Je to jedno onemocnění z celé řady autoimunitních onemocnění. Toto onemocnění stále ještě, nelze úplně vyléčit, avšak včasnou diagnózou a léčením se daří dostat toto onemocnění pod kontrolu.

Příčiny vzniku lupénky

Vznik této nemoci není zatím zcela známý. Mezi možná rizika, která mohou lupénku vyvolat je určitě genetická predispozice. Tato genetická predispozice vyvolává nemoc zhruba u šedesáti procent pacientů, což je velmi vysoké číslo. Jako jeden z dalších spouštěcích faktorů může být cizorodý organismus. Nemoc se může u člověka objevit také spolu s velkým a nadměrným stresem, stresovými situacemi, s hormonálními změnami jako je puberta, těhotenství, přechod a podobně.

Příznaky lupénky

Existuje několik typů lupénky. Po náhlém horečnatém onemocnění se může objevit hustý výsev plochých pupenů červené barvy, které se vyskytují většínou na těle a na končetinách. Pro chronickou lupénku jsou typická zánětná ložiska, která jsou rozeseta po celém těle. Na končetinách se mohou vytvářet hluboké rýhy, případně taky se mohou objevovat malé dutinky, které jsou naplněné hnisem. Kožní záhyby jsou místa, která jsou dlouhodobě zapařená, kůže se zde může zanítit. Nehty mohou být deformované a matné, pod nehtovým lůžkem se objevuje žlutavá skvrna. Někdy se lupénka může objevit na dlaních a ploskách nohou.

Diagnostika lupénky

Lupénka se běžně diagnostikuje na pohled, histologickým odběrem povrchové kůže či seškrábnutím šupiny.

Léčba lupénky

Léčba lupénky závisí na charakteru lupénky a na rozsahu postižení. Místa, kde se lupénka rozšiřuje, se dá potírat mastmi, které obsahují kortikoidy. Účinná terapie je za pomoci UVA/UVB paprsků. Dále jsou také vhodné pobyty u moře. Na akutní případy lupénky lékaři mohou předepisovat antibiotika, vápník, sedativa a antihistaminika, která vám pomůžou hlavně proti nepříjemnému svědění.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

zobrazit vše

Plastická chirurgie

Zdravá výživa

Vyšetření a operace

Nemoci

zobrazit vše

Léky

První pomoc

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: kůže, lupénka

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Plíseň nehtů a nohou - jak jí zabránit?

 Chodit bosými nohami po místech, kde chodí i cizí lidé bosí je tak trošku risk. Týká se to hlavně koupališť, sauny,…

Nová injekční léčba melanomu kůže na obzoru

Nejnovější studie Moffitt Cancer Center naznačuje, že by injekční terapie mohla pomoci v boji s melanomem. Melanom je nejagresivnější…

Jak probíhá vyšetření znamének a pih

Pokud jste se rozhodli pro preventivní prohlídku vašich znamének a pih, udělali jste dobře. Kožní nádory jsou totiž na vzestupu…

Které potraviny pomáhají proti šupinatění kůže a proč?

 Ačkoli je klíčem ke zdravé kůži komplexně zdravý způsob života, můžete si účinně pomoci i okamžitým zvýšením podílu…

Které potraviny pomáhají proti celulitidě a proč?

 Celulitida je strašákem každé ženy, a bohužel většina žen se s ní také v průběhu života setká. Jak celulitida…

4 hlavní chyby při opalování

Ochrana proti slunečnímu záření je v dnešní době nezbytná. Pokud se rádi opalujete, měli byste se vyhýbat spálení kůže od…

Co potřebuje lidská pokožka a pleť?

 Pokožka je nejen pomyslnou hranicí našeho těla a okolí, ale stává se také symbolem celkového zdraví a krásy. Lidé se…

8 super rad jak rychle se zbavit puchýřů na nohou 1/2

 Náplast na puchýřeVe většině případů se puchýře zahojí samy. Nejprve dojde k zarudnutí kůže, především na nártu…

8 super rad jak rychle se zbavit puchýřů na nohou 2/2

 Aloe vera gelAloe vera působí protizánětlivě, tím pádem nemá problémy zajistit zmírnění zarudnutí a otoku u puchýře.…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY