Cysta prsu - příčinu vzniku, rizika, příznaky, diagnostika a léčba

Velikost textu: A A A

Cysta prsu - příčinu vzniku, rizika, příznaky, diagnostika a léčba

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Cysta prsu je malý hmatatelný útvar nacházející se v prsou a jejich blízkém okolí - v podpažní jamce apod. Cysty prsou se nejčastěji objevují u žen a spojují se s hormonálními výkyvy při probíhajícím menstruačním nebo ovariárním cyklu. Hojně se vyskytují hlavně během menopauzy a v těhotenství.

Příčiny vzniku cysty prsu

Existuje nekolik příčin cyst prsu. Jde o nádory, zánět a dysplazii. Může se jednat i o pouhou tekutinu, která se po nějaké době vstřebá. Během kojení a těhotenství vznikají cysty kvůli zánětům. Nalézají se uvnitř žlázy, pod kůží nebo na povrchu těla. Drobnější cysty se časem samy vstřebají, ale nedoporučuje se podceňování.

Dysplazie prsu značí poruchy jeho vývoje a vyskytují se také u mužů. Příčinou je nadbytek ženských hormonů estrogenů a málo hormonů gestagenů. U dysplazie prsu mají cysty různou konzistenci a tvary. K dysplaziím se řadí i různé mastopatie, kde se cysty posléze vyvíjí v karcinom. Ženy se po nahmatání cysty nejvíce obávají nádoru. Ne všechny však patří ke zhoubným. Karcinom – zhoubný nádor, se dost hojně objevuje u žen ve věku od čtyřiceti do šedesáti let.

Rizika cysty prsu

Mezi rizika patří rodinná predispozice karcinomů prsu. Dalším rizikovým faktorem vzniku cyst jsou důsledky hormonálních dysbalancí. Koncentrace pohlavních hormonů v krvi v této době neodpovídá fyziologickému rozmezí a dochází k umělému zvýšení hormonů, což je rizikem.

Příznaky cysty prsu

Hlavním příznakem cysty je bulka či uzlíkovité zatvrdnutí o různé konzistenci nacházející se v prsní oblasti. Bulky mají různé rozměry – od velmi malých a skoro nehmatných až po několika centimetrové. Častým projevem je i bolestivost, zduřelost a zarudlost prsou. V případech některých karcinomů krvácí bradavky či vytéká bělavý výtok z mlékovodu.

Diagnostika cysty prsu

Nejprve dochází k nahmatání cysty. Posléze se doporučuje okamžitá návštěva lékaře. Laboratorní testy zjistí, o jaký druh cysty jde – o cysty s tekutinou nebo o maligní nádor.

 Léčba cysty prsu

Obvykle se jedná o cysty s tekutinou, které se odsávají jehlou nebo se odstraňují chirurgicky. Jestliže byl prokázán maligní nádor, musí se co nejdříve vyndat. Pacienti absolvují hormonální, chemoterapickou nebo biologickou terapii. Ženy během léčby přichází o prs, což může vyvolat psychické problémy. Doba léčby se různí podle nálezu. Důležitá je i prevence - pravidelné screeningové mamografické vyšetření prsou a zdravý styl života.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Léky

zobrazit vše

Plastická chirurgie

zobrazit vše

Ostatní

Z domova

Babské rady a recepty

Vyšetření a operace

Příznaky a příčiny

Nemoci

zobrazit vše

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: nádor, prso

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnovější výzkum v oblasti nanotechnologií se soustředí na boj s rakovinou

 Vědci z univerzity v Georgii vyvíjí léčebný postup, který prostřednictvím nanočástic přeprogramuje buňky imunitního…

Nová injekční léčba melanomu kůže na obzoru

Nejnovější studie Moffitt Cancer Center naznačuje, že by injekční terapie mohla pomoci v boji s melanomem. Melanom je nejagresivnější…

Tipy pro ženy - jak na krásná prsa

Pro hezký tvar prsou existují různé speciální cviky, které byste rozhodně měly vyzkoušet. Další možností je úprava prsou…

Lék na rakovinu profesora Holého

 Český vědec profesor Antonín Holý objevil novou účinnou látku pro nový lék na rakovinu. Nový lék na rakovinu vychází…

Objev pro léčbu nádorů prsou a vaječníků

 Mladý vědec Michal Zimmermann se zasloužil o další úspěch pro českou vědu. Objevil, že jistý genetický faktor, dosud…

Zkušenosti pacientů a diskuse: výměna prsních implantátů 1/2

 Zákrok byl jednodušší než při zvětšeníDůvodem výměny prsních implantátů bylo poškození těch stávajících. Samotný zákrok…

Zkušenosti pacientů a diskuse: výměna prsních implantátů 2/2

 Výměna prsních implantátů byla v podstatě povinnostíI když výměna prsních implantátů nebyla spojena se zdravotním…

Zkušenosti pacientů a diskuse: zmenšení prsou 1/2

 Zmenšení prsou bylo téměř bez bolestiI přes prvotní obavy je třeba říci, že zmenšení prsou proběhlo opravdu hladce…

Zkušenosti pacientů a diskuse: zmenšení prsou 2/2

 Cena je opravdu vysokáI když je zmenšení prsou zákrokem, který vypadá dobře a rozhodně dokáže zlepšit sebevědomí, je…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY