Cukrovka sama nezabíjí, fatální následky mají až její komplikace

Velikost textu: A A A

Cukrovka sama nezabíjí, fatální následky mají až její komplikace

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Cukrovka (diabetes mellitus) patří mezi nejčastější a nejzávažnější civilizační onemocnění. Na světě se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) léčí více než 422 milionů diabetiků.

V českých diabetologických ambulancích je evidováno a léčeno 850 tisíc diabetiků. Odhaduje se, že dalších cca 100 tisíc pacientů o svém onemocnění ani netuší. Většina pacientů nemá žádné příznaky ani ve stádiu, kdy jsou hodnoty cukru v krvi velmi vysoké. Cukrovku častokrát odhalí až poškození očí, ledvin nebo nervové bolesti. Proto je potřeba chodit na preventivní prohlídky.

Nejnebezpečnější na cukrovce je, že nebolí a dlouho se ničím nápadným neprojevuje. Nebezpečné jsou zejména její komplikace. Diabetes je hlavní příčinou slepoty, selhání ledvin, ucpání cév, jakož i amputací dolních končetin z jiných než poúrazových příčin či nefunkčnosti nervů. Také se u diabetiků projevují srdečně-cévní onemocnění ve srovnání s běžnou populací 4 až 8 krát častěji.

Pokroky v léčbě diabetu postupují mílovými kroky. Mnoho nových a účinných léků už není potřeba podávat injekčně, protože jsou ve formě tablet. U mnoha léků jsou i důkazy toho, že snižují výskyt úmrtí ze srdečně-cévních příčin.

Medicína cukrovku dosud vyléčit nedokáže, ale správným nastavením léčby ji dokáže udržet v mezích tak, aby nezpůsobila v organismu škody. Dá se s ní vést plnohodnotný život, ale je nutné více přemýšlet o svém denním programu a mnoho plánovat – jak stravu, tak i aktivity a odpočinek. Důležitou součástí léčby je prevence a přísun vitaminů ve vyvážené podobě. V tomto směru se můžete spolehnout na vitamíny pro diabetiky, které obsahují tu správnou kombinaci vitamínů, jakož i chrom a zinek pro normální hladinu glukózy v krvi a pro správnou látkovou přeměnu sacharidů.

 

Reklamní článek

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: cukrovka, pr

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Rozvoj předstupně cukrovky může ovlivnit výskyt cukrovky v rodině

Centrum pro výzkum cukrovky v Německu provedlo studii s více než 8000 účastníky. Cílem bylo prokázat, do jaké míry hraje…

Náplasti na cukrovku s nanočásticemi

 Náplasti na různé zdravotní potíže nejsou žádnou novinkou, ale inovace náplastí přicházejí neustále. Expertem je Americká…

Vzorový jídelníček pro diabetiky na 7 dní 1/2

 Diabetes mellitus je poměrně časným problémem nikoliv jenom u starých lidí, ale stále častěji se projevuje i u mladších…

Vzorový jídelníček pro diabetiky na 7 dní 2/2

 StředaSnídaněCottage sýr s kouskem čerstvé zeleniny a také kvalitním celozrnným chlebem.ObědDušené vepřové maso…

5 důvodů, proč byste měli do jídelníčku zařadit vlákninu

Vláknina, přestože ji lidský organismus nedokáže zcela strávit, patří mezi nezbytné součásti našeho stravování. Rozlišujeme…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY