Antitusikum

Velikost textu: A A A

Antitusikum

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Nejen v období chřipek a nachlazení zavítáme k lékaři, potažmo do lékárny koupit si nějaké to antitusikum. Antitusikum jsou totiž léky, které nám pomáhají zbavit se suchého dráždivého i vlhkého zahleňujícího kašle.

Popis antitusika

Jak je již uvedeno výše…antitusika jsou léky, možno i sirup, které tlumí dráždivý kašel a navíc pomáhají k vykašlávání nepříjemného hlenu. Silná antitusika s obsahem kodeinu předepisuje pouze lékař. Volně prodejná antitusika obsahují lépe snesitelné složky (difenhydramin, klobutimol, butamirát, dropropizin), která zvlčí sliznici a usnadní vykašlávání.

Užití a účinky antitusika

Antitusika na bázi kodeinu se užívají zpravidla jednou denně a to na noc, aby si organismus od vysilujícího kašlání odpočinul.
Antitusika volně prodejná užíváte podle doporučení lékárníka, popřípadě podle přiloženého příbalového letáku. Volně prodejná antitusika jsou nejčastěji ve formě sirupů či šumivých tablet.

Rizika užívání antitusika

Antitusika na bázi kodeinu jsou riziková na návyk. Proto s jejich užíváním opatrně. Navíc u většiny pacientů způsobují malátnost, ospalost a mírnou letargii.
Volně prodejná antitusika jsou u většiny pacientů snášena velice dobře. V některých případech se však může objevit bolest žaludku, či vyrážka. V tom případě se doporučuje změnit druh užívaných antitusik. V dětské formě jsou antitusika vhodná i pro dětské pacienty.

Dávkování antitusika

Pokud antitusika předepíše lékař, vždy se řiďte jejich dávkováním. Stejně tak to platí u volně prodejných antitusik, kde vám dávkování doporučí lékárník. Užívání antitusik na bázi kodienu s volně prodejnými léky je více než vhodné.

Nejpoužívanější antitusika

Mezi nejčastěji lékaři předepisovanými antitusiky patří Codein a Prothazin. Mezi volně prodejná antitusika patří například Ambrobene, Mucosolvan, Bromhexin, Stoptussin, Sinecod, Tusin, Ditustat či ACC.
 

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Babské rady a recepty

Nemoci

zobrazit vše

Vyšetření a operace

Příznaky a příčiny

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: léky, plíce, průdušky, chřipka, kašel

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nové úspěchy v léčbě HIV/AIDS u dětí

 Onemocnění virem HIV je nejen neskutečně zákeřné, ale především nevyléčitelné. V současné době hovoří mnohé teorie…

Jak léčit jednotlivé druhy kašle

Kašel je velmi nepříjemná záležitost, která je ovšem obranným mechanismem lidského těla. Kašel můžeme rozdělit na 3 hlavní…

Babské rady proti nachlazení

Nachlazení je opakovaným nepříjemným průvodcem každého člověka, zejména během podzimu a zimy. Vedle léků klasické medicíny…

8 hlavních podmínek u biologické léčby 1/2

 Indikace biologické léčbyBiologickou léčbu může podstoupit každý pacient s nádorovým či autoimunitním onemocněním,…

8 hlavních podmínek u biologické léčby 2/2

 Biologická léčba na revmatoidní artritiduPomocí biologické léčby se maximálně zklidňují projevy revmatoidní artritidy,…

Náplasti na cukrovku s nanočásticemi

 Náplasti na různé zdravotní potíže nejsou žádnou novinkou, ale inovace náplastí přicházejí neustále. Expertem je Americká…

Chtěli byste vyzkoušet účinky Ochranného krému na ruce Arad?

Trápí vás nějaký kožní problém? Je vaše pokožka příliš suchá? Potřebujete ji ochránit při práci s dezinfekcí? Krém…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY