Dieta při ulcerozní kolitidě a bezlepkové nemoci

Velikost textu: A A A

Dieta při ulcerozní kolitidě a bezlepkové nemoci

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Obě diety mají jeden stejný spojovací faktor a to sice nemoci tlustého i tenkého střeva. Při jejich léčbě je velice účinným, u bezlepkové nemoci také jediným lékem dieta.

Při jakých onemocněních se dieta při ulcerozní kolitidě a bezlepkové nemoci dodržuje

Dieta při ulcerozní kolitidě se dodržuje u nemocí jako je Crohnova choroba, ulcerózní kolitida a kutní zánět střeva. Správné je tedy přiřazení, že ulcerozní dieta je vhodná u těch nemocích, která střeva postihují.
Dietu s absencí lepku, tedy bezlepkovou dodržujeme hlavně u onemocnění zvaného celiakie. Celiakie je onemocnění, které napadá tenké střevo. Střeva nemocná celiakií nedokáží zpracovat lepek obsažený v potravinách. Proto je dieta postavena na jeho úplném vynechání z jídelníčku.

Co je povoleno u diety při ulcerozní kolitidě a bezlepkové nemoci

Při ulcerozní dietě jsou povoleny tyto potraviny: zakysané mléčné výrobky, libové maso, dietní šunka i uzenina, 1 vejce denně, máslo, kmín, cukr, med i přílohy jako knedlíky houskové i bramborové.
Při bezlepkové nemoci není omezen příjem brambor, rýže, jáhlů či pohanky. Luštěniny můžete také konzumovat všechny, ovoce a zeleniny.

Co je zakázáno u diety při ulcerozní kolitidě a bezlepkové nemoci

Problém při ucerozní dietě vyvstává s konzumací ovoce a zeleniny. Z ovoce se můžou bez další úpravy konzumovat pouze banány. Zelenina v syrovém stavu je zakázána úplně. Můžete si dát mrkev, ale vařenou a rozmělněnou, špenát, dýni i salát spařený a najemno nakrájený. Ovoce a zeleninu můžete konzumovat ve formě vývarů, přesnídávek či kompotů.
U bezlepkové nemoci je důležité ze stravy odstranit kompletně všechen lepek. Nejvíce lepku obsahují obiloviny, tudíž i chléb. Pro celiaky se vyrábí speciální bezlepkové druhy pečiva, stejně tak jako druhy těstovin.

Další doporučení k dietě při ulcerozní kolitidě a bezlepkové nemoci

Při dietě u ulcerozní kolitidy je důležitá pravidelnost. Jíme v pravidelných rozestupech minimálně pětkrát za den. Celá dieta má za význam rozmělnit hrubou vlákninu, na lépe stravitelnou. Pokrmy připravujeme hlavně dušením a vařením, možno i pečením, ale bez přidání omastku. Potraviny s vysokým podílem vlákniny jako např. brambory nebo ovesné kroupy musíme před podáváním rozmixovat na kaši.
Celiakie je onemocnění na celý život. Ten, kdo musí bezlepkovou dietu držet, brzy zjistí, co mu dělá dobře a co ne.
 

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Diety

Ostatní

Zdravá výživa

Babské rady a recepty

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: dieta, tlusté střevo, celiakie, crohnova choroba

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

10 nejtučnějších hříchů - jídel

Tučná jídla nejsou příliš zdraví prospěšná. Přinášíme přehled 10 jídel, která patří mezi ty nejtučnější.Pečená husa nebo…

8 zlatých pravidel zdravého hubnutí

Pokud se rozhodnete zhubnout, je dobré vědět základní pravidla zdravého hubnutí. A právě z toho důvodu vám přinášíme náš…

Jak neblokovat metabolismus při hubnutí

 Chystáte se v brzké době začít na sobě pracovat a pokusit se shodit nějaké to kilo navíc? Pokud ano, tak zbystřete.…

Potraviny vhodné při Parkinsonově chorobě

Parkinsonova choroba je nevyléčitelné onemocnění, proto je důležité nemoci předcházet a pokud již propukne, pokusit se ji…

Květák, brokolice a jablko - bojovníci za zdravý dvanáctník

Přinášíme vám 3 potraviny, které by neměly chybět v jídelníčku žádného zdravého člověka, který chce pečovat o svoje zdraví…

Podpořte zdraví tlustého střeva vhodnými potravinami

Máme pro vás 3 skvělé tipy na potraviny, které jsou prospěšné dobré funkci tlustého střeva a nejenom jemu. Přečtěte si, které…

Tenké střevo - jeho funkce a jaké potraviny ho podpoří?

 Funkci střev často opomíjíme, ačkoli hrají zásadní roli ve vstřebávání živin, jsou centrem imunity a jsou klíčem k vysvětlení…

Vzorový jídelníček při onemocnění ledvin na 7 dní - první část

 Chronické onemocnění ledvin je poměrně častým problémem, který dnes postihuje mnoho lidí. Příznaků je celá řada, od…

Vzorový jídelníček při onemocnění ledvin na 7 dní - dokončení

StředaSnídaněRybičková pomazánka z konzervovaného tuňáka ve vlastní šťávě. Možno s malou trochou majonézy.ObědPečené…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY