Bezlaktózová dieta

Velikost textu: A A A

Bezlaktózová dieta

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Sice se může zdát, že lidí, kteří musí dodržovat bezlaktózovou dietu je jak šafránu. Opak je však pravdou. Nesnášenlivostí laktózy trpí poměrně hodně velké procento dospělých lidí. Onemocnění patří do kategorie vrozených. Ojediněle jsou známy případy, kdy se nesnášenlivost laktózy projeví až v době dospívání či samotné dospělosti.

Při jakých onemocněních se bezlaktózová dieta dodržuje

Bezlaktózovou dietu musí dodržovat ten pacient, kterému správně nefunguje výroba enzymu laktáza. Tento enzym je důležitý při štěpení mléčného cukru laktózu na jednoduché cukry, galaktózu a glukózu.
V období kojeneckého věku, se tato nemoc hůře diagnostikuje. Ze začátku se může zdát, že kojenec trpí jen vážnější a bolestivější formou plynatosti. Až po neustupujících projevech, se začne zkoumat jejich příčina. Podávání speciálního mléka tento problém vyřeší.
Bezlaktózovou dietu je často nutné držet doživotně. Ti, kdo jsou na bezlaktózovou dietu zvyklí od útlého dětství ji berou jako běžnou součást svého životního stylu.

Co je při bezlaktózové dietě povoleno

Některé mléčné výrobky však vašemu trávicímu traktu vadit stoprocentně nemusí. Samozřejmě záleží na individuální zkušenosti. Pacienti trpící nesnášenlivostí laktózy si však většinou můžou dopřát mléčné produkty jako je kefír, zakysaná smetana, máslo, šlehačka či některé přírodní typy jogurtů. Tvrdé sýry jsou opět v kategorii, které stojí za to vyzkoušet konzumovat.
Jistě stojí za to vyzkoušet speciální mléčné výrobky bez obsahu laktózy. Ty už seženete i v lépe zásobených hypermarketech.
Laktózovou dietu i v té nejpřísnější formě nenaruší rostlinná mléka.

Co je při bezlaktózové dietě zakázáno

Samozřejmě, největším zdrojem laktózy je mléko a výrobky z něj. Je v podstatě jedno, jestli hovoříme o mléku kravském nebo jiném (kozím, ovčím..). Vysoký podíl laktózy má dokonce i mléko mateřské.
Mléko a mléčné výrobky z něj vám budou nejspíše vadit. I když tady je také vyzkoušení na místě. Někdy nevadí malá či občasná konzumace daného výrobku, někdy vadí naprosto vše, co kolem mléka jen prošlo.

Další doporučení při bezlaktózové dietě

Číst a informovat se prodavačů. To je hlavní zásada bezlaktózové diety. Laktóza může být i skryta v potravinách, kde byste ji nečekali. Proto, pokud kupujete potraviny, které nejsou zabaleny a opatřeny štítkem, kde je uvedeno složení. Informujte se, zda je či není laktóza v potravině obsažena.
Pozor i v lékárnách – spousta sirupů i tabletek je s obsahem laktózy.
 

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: dieta

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

10 nejtučnějších hříchů - jídel

Tučná jídla nejsou příliš zdraví prospěšná. Přinášíme přehled 10 jídel, která patří mezi ty nejtučnější.Pečená husa nebo…

8 zlatých pravidel zdravého hubnutí

Pokud se rozhodnete zhubnout, je dobré vědět základní pravidla zdravého hubnutí. A právě z toho důvodu vám přinášíme náš…

Jak neblokovat metabolismus při hubnutí

 Chystáte se v brzké době začít na sobě pracovat a pokusit se shodit nějaké to kilo navíc? Pokud ano, tak zbystřete.…

Vzorový jídelníček při onemocnění ledvin na 7 dní - první část

 Chronické onemocnění ledvin je poměrně častým problémem, který dnes postihuje mnoho lidí. Příznaků je celá řada, od…

Vzorový jídelníček při onemocnění ledvin na 7 dní - dokončení

StředaSnídaněRybičková pomazánka z konzervovaného tuňáka ve vlastní šťávě. Možno s malou trochou majonézy.ObědPečené…

Vzorový jídelníček u bezlepkové diety na 7 dní 1/2

 Bezlepková dieta je spojena s nutností vyloučit z jídelníčku veškeré potraviny, které obsahují takzvaný lepek.…

Vzorový jídelníček u bezlepkové diety na 7 dní 2/2

 StředaSnídaněBezlepkový chléb s trochou másla a kvalitní šunkou s vysokým obsahem masa.ObědHrachová nebo…

Vzorový jídelníček při crohnově chorobě na 7 dní 1/2

 Crohnova choroba je onemocnění spojené s naším trávicím traktem. Někdy nese název Ulcerózní kolika, což už mnohem…

Vzorový jídelníček při crohnově chorobě na 7 dní 2/2

 StředaSnídaněSladké pečivo vyrobené z piškotového těsta, s domácím čajem nebo slabým ředěným džusem.ObědDušené…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY