Nácvik hygieny u dětí

Velikost textu: A A A

Nácvik hygieny u dětí

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Hygiena je velmi důležitou součástí každodenního života. Je to prakticky nejdůležitější věc, kterou by měl provozovat každý člověk bez rozdílu věku, bez rozdílu pohlaví. Bez běžné, pravidelné a pořádné hygieny vzniká řada nemocí. Neléčením těchto nemocí může dojít k velkému poškození našeho zdraví. Dospělí mají hygienu zažitou a naučenou již z dětství. Jak, ale naučit děti hygieně a pravidlům, které se při hygieně dodržují?

Malé děti nosí po celý den i celou noc plenku. Od roku a půl by, jste ale vaše dítě měli začít systematicky učit na nočník. Samozřejmě, že ne násilím, tím obvykle docílíte pravého opaku a dítě vystavujete traumatu z nočníku. Dítě učte přirozeně, nenásilně. Například použijte nočník, který při vykonání potřeby hraje či svítí, dítko vždy za potřebu, kterou do nočníku vykoná, chvalte. Pokud dítě získá pocit, že to co udělá, dělá dobře a maminka i tatínek se na něj usmívají, bude chtít v tomto trendu pokračovat i dál. Do tří let by se tak děti měly naučit samy docházet na záchod. Pokud dítě přeučujete z nočníku na záchod, klidně použijte věty jako „Budeš velký/velká kluk/holka. Budeš jako máma nebo táta.“ a podobné motivační věty. I zde platí, že nesmí být nic násilím.

Čištění zubů je pravidelnou součástí běžného života. Pečujeme tak o zdraví chrupu a také předcházíme nemocem zubů, dásní a podobně. Děti mají mléčné zuby, mnoho lidí by řeklo, že o ně není třeba tolik pečovat, vždyť stejně vypadnou. Možná na tom něco je, ale přeci nechceme, aby děti měly i mléčné zuby škaredé nebo dokonce je bolely. Navíc pokud už od útlého věku děti učíme, jak zuby čistit děti se snáze naučí pečovat o zuby. Děti se rády učí za pomocí her, čili si zkuste najít nějakou básničku, kterou dítku budete každý den přeříkávat, můžete také pustit dítěti oblíbenou písničku a hrát hru, že musíte celou písničku pečlivě zuby čistit. Pokud to dítě vydrží, čeká ho odměna v podobě nějaké maličkosti.

Pravidelná koupel či sprcha je také pro tělo důležitá. Nejenže se jí tělo osvěží, ale také se tělo očistí od všech nečistot, potu a různých bakterií, které během dne na těle ulpí. Dítko se bude obecně raději koupat. Proto si připravte pro dítě pár hraček do vany, pěnu do koupele, která krásně voní. Při sprchování pak dítěti kupte sprchový gel, voňavý, aby jej sprchování bavilo. I sprchování lze brát formou hry. Dítěti vysvětlete, že je nutné se denně sprchovat či koupat a ukažte to třeba na názorném příkladu, kdy procházíte kolem lidí, kteří nevoní. Dítku ukažte, že pokud o sebe nebude dbát a nebude se sprchovat, může dopadnout takhle a nebude vonět.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: děti, hygiena, zuby

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Odstranění zubního kamene

Zubní kámen se více či méně tvoří každému člověku. Jedná se o tvrdou hmotu, která se tvoří na zubech nebo zubních protézách.…

Děti, které odmítají zeleninu. Jak jim doplnit vitaminy?

 Vitamíny jsou pro lidské tělo velmi důležité. Ať už to jsou děti či dospělí. Dostat však tyto vitamíny do stravy dětem…

BIO strava pro děti - pro a proti

 Každý rodič chce svému dítěti dát v životě to nejlepší z nejlepších. Chce, aby vykročilo do života tou správnou…

Postrach pro lékaře a riziko pro děti? Rodiče samoléčitelé!

 Každý chce pro své dítě to nejlepší. Existují však rodiče, kteří nevěří pediatrům, lékařům zkrátka nikomu a raději…

Zdravé jídlo a děti. Co děti potřebují?

 Pro děti je strava velmi důležitá. Zvláště pokud rostou a vyvýjí se. Asi každý chce, aby se jeho dítěti dostalo jen…

Jak na urážlivé dítě?

 Urážet se umí nejčastěji děti. Poté je to přejde, nicméně jsou takoví, kterým to vydrží i do dospělosti. Urážlivost…

Výchova dětí - hlavní pilíře

 Každý rodič přistupuje k výchově svého potomka či potomků různě. Někteří rodiče jsou přísní a razí přísnou výchovu.…

Kvalitní zubařská ordinace v Praze

 Bolesti zubů patří k těm vůbec nejhorším, které nás mohou potkat. Při bolesti zubů se nemůžete soustředit na práci…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY