5 důvodů, proč byste měli do jídelníčku zařadit vlákninu

Velikost textu: A A A

5 důvodů, proč byste měli do jídelníčku zařadit vlákninu

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Vláknina, přestože ji lidský organismus nedokáže zcela strávit, patří mezi nezbytné součásti našeho stravování. Rozlišujeme dva druhy - rozpustnou a nerozpustnou. Rozpustnou vlákninu najdeme především v ovoci, luštěninách, kořenové a brukvovité zelenině a některých obilovinách. Během trávení na sebe váže vodu, bobtná a také fermentuje (kvasí), díky čemuž nám částečně slouží jako zdroj energie.

Nerozpustnou vlákninu obsahují ořechy a semena, celozrnné obiloviny, tmavá listová zelenina a některé další druhy zeleniny. Jelikož se nestráví, zvětšuje objem potravy ve střevech, urychluje vylučování odpadních látek z těla, a tak zabraňuje jejich nechtěnému vstřebávání. U dospělých se doporučuje konzumovat alespoň 20 – 35 g vlákniny denně a jestliže se tím budete řídit, jistě zanedlouho pocítíte následující benefity.

1. Správné trávení

Už jsme částečně zmínili, že oba druhy vlákniny plní svou funkci ve střevech. U rozpustné vlákniny to funguje tak, že s pomocí vody získá gelovitou strukturu, a tak zpomalí trávení a zajistí snadnější a důkladnější vstřebávání výživných látek z potravy. Jelikož má také prebiotické účinky, udržuje zdravou střevní mikroflóru, což znamená, že pomáhá předcházet řadě trávicích obtíží. Jak už bylo řečeno, nerozpustná vláknina dodává stolici objem a správnou strukturu. Díky tomu podporuje pravidelné vyprazdňování a přechází zdravotním problémům, jako je zácpa nebo hemoroidy.

2. Udržování zdravé váhy

Pokud budete jíst stravu bohatou na vlákninu, můžete se těšit i z toho, že si snáze udržíte optimální váhu. Už jen to, že takové potraviny budete déle kousat, má obrovský efekt. Tělo si totiž mnohem dříve uvědomí, že už má dost, a zabrání vám v tom, abyste se přejedli. Vlákninu navíc nestrávíte, takže dosáhnete pocitu sytosti bez toho, aniž byste museli spořádat obrovské množství kalorií. Pokud totiž máte vyšší kalorický příjem než výdej, organismus si přebytečnou energii uloží do zásoby ve formě tuku.

Jestliže si nevíte rady s tvorbou vyváženého jídelníčku, navštivte www.spravnehubnuti.cz.

3. Podpora kardiovaskulárního systému

Skrze dietu bohatou na vlákninu můžete snadno a spolehlivě snížit hladinu cholesterolu v krvi, zejména toho špatného, LDL cholesterolu. Pokud ho totiž konzumujete ve větším množství, začne se hromadit na stěnách tepen, čímž znemožňuje plynulý tok krve. V důsledku se pak můžete potýkat se špatnou srážlivostí krve či vysokým tlakem a vystavujete se riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice. Nicméně vláknina na sebe cholesterol váže a odvádí jej z těla. Vaše tělo ho tak vstřebá podstatně méně, díky čemuž se jeho hladiny pochopitelně sníží.

4. Regulace krevního cukru

Vlákninu, hlavně tu rozpustnou, by si měli dopřávat také lidé trpící cukrovkou. Zpomaluje totiž uvolňování glukózy, která vzniká při zpracovávání sacharidů a dalších látek, čímž pozitivně ovlivňuje hladiny krevního cukru. Rozpustná vláknina je také skvělou prevencí před vznikem tohoto onemocnění. Jelikož se kompletně nestráví, tak se nemění na energii a tím pádem nemá negativní dopad na množství glukózy v krvi.

5. Boj proti zánětu

Když se zraníte nebo onemocníte, váš imunitní systém se přirozeně brání tím, že ve vašem těle vyvolá zánět. V některých případech, jako například při artritidě či astmatu, k této reakci dochází i bez toho, aniž by bylo s čím bojovat, což způsobuje, že imunitní systém začne útočit na vaše vlastní buňky. Podle provedených studií má jídelníček bohatý na vlákninu potenciál snížit riziko vzniku zánětlivých onemocnění zhruba o 30 %. Důvodem je především to, že vláknina podporuje zdravou střevní mikroflóru a tím posiluje vaši imunitu.

Vláknina vám může pomoci v mnoha ohledech, v živočišných produktech ji ale nehledejte. Neznamená to však, že se od rána do večera musíte ládovat zeleninou. K tomu, abyste pocítili její účinky na vlastní kůži, totiž stačí totiž i drobná změna - třeba jen to, že si k vašemu běžnému obědu či večeři přichystáte malou misku salátu.

 

Reklamní článek

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: cukrovka, hemeroidy, hubnutí, pr, výživa

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Příčiny nadváhy a co s ní

 Nadváha či obezita je v dnešní době problémem obecně celého světa. Obezita či nadváha ne nevyhýbá ani lidem v České…

Děti, které odmítají zeleninu. Jak jim doplnit vitaminy?

 Vitamíny jsou pro lidské tělo velmi důležité. Ať už to jsou děti či dospělí. Dostat však tyto vitamíny do stravy dětem…

Zdravé jídlo a děti. Co děti potřebují?

 Pro děti je strava velmi důležitá. Zvláště pokud rostou a vyvýjí se. Asi každý chce, aby se jeho dítěti dostalo jen…

Rozvoj předstupně cukrovky může ovlivnit výskyt cukrovky v rodině

Centrum pro výzkum cukrovky v Německu provedlo studii s více než 8000 účastníky. Cílem bylo prokázat, do jaké míry hraje…

Alternativní léčba a prevence hemeroidů podle lidového léčitele

Hemeroidy nebo-li zlatá žíla jsou klasickým civilizačním problémem. Pdhaduje se, že hemeroidy trpí víc jak dvě třetiny západní…

10 nejtučnějších hříchů - jídel

Tučná jídla nejsou příliš zdraví prospěšná. Přinášíme přehled 10 jídel, která patří mezi ty nejtučnější.Pečená husa nebo…

Chcete zdravé srdce a cévy? Výrazně omezte sůl!

 Pokud chcete jednoduše prospět vašemu zdraví, snižte obsah soli. Neznamená to jen sklidit slánku ze stolu a jen minimálně…

Zdravý jídelníček – nejzdravější ryby

 V první části našeho seriálu věnovanému zdravému způsobu stravování vám představíme ryby, které by neměly na zdravém…

Zdravý jídelníček – nejzdravější nápoje

 Přemýšlíte nad tím, jak prospět svému zdraví dobrým nápojem? Pak je právě pro vás připraven další díl našeho seriálu…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY